Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Na Zachodnim Brzegu Palestyńczycy potępiają ataki izraelskich osadników

Na Zachodnim Brzegu Palestyńczycy potępiają ataki izraelskich osadników

Na Zachodnim Brzegu od 7 października Organizacja Narodów Zjednoczonych odnotowała ponad 700 ataków osadników.

opublikowany


Czas czytania: 2 minuty

Atak izraelskich osadników 13 kwietnia 2024 r. w pobliżu Ramallah.  (Issam Al-Rimawi / Anatolia)

W poniedziałek 22 kwietnia w Izraelu armia ogłosiła, że ​​aresztowała podejrzanego o morderstwo 14-letniego izraelskiego pasterza, który miał miejsce 12 kwietnia, gdy wypasał owce w pobliżu Ramallah na Zachodnim Brzegu. Zabójstwo rozgniewało osadników, którzy od tego czasu przeprowadzili ataki na kilka okolicznych wiosek.

Abu Ali nadal jest w szoku po tym, jak część jego stada owiec zginęła w wyniku ataku, który miał miejsce w niedzielny wieczór w jego wiosce Burka, na wschód od Ramallah: „Było około 40 osadników. Towarzyszyli im izraelscy żołnierze. Zaczęli w nas rzucać kamieniami. Potem weszli do stodoły. Zabili wiele owiec. Spójrzcie, tu jest martwa głowa. Potem wyszli z wieloma zwierzętami. Zachowywali się. ” Całkowicie bezkarnie.”

„Nie ma sprawiedliwości”

Tydzień wcześniej pobliska wioska Beitin była miejscem najazdu osadników. Zastępca burmistrza Abu Mahfouz:Osadnicy w liczbie od 40 do 50 osób przybyli na ten most wcześnie rano, a my się broniliśmy. Nie mieliśmy innego wyboru. Z naszych informacji wynika, że ​​jedna osoba zginęła, a druga została ranna.” Zamordowany mężczyzna miał na imię Omar, miał 17 lat i przybył, aby pomóc odeprzeć ten atak. Jego ojciec Ahmed tak opisuje okoliczności swojej śmierci: Kiedy osadnicy zaczęli ewakuować wioskę, jeden z nich wyciągnął broń i zastrzelił mojego syna. Został uderzony w głowę i zmarł. To jest to, co się stało. To morderstwo. Nie ma sprawiedliwości.”

Mustafa Barghouti nie chce przypisywać tego ponownego napięcia jakiemukolwiek odwetowi izraelskich osadników. Według człowieka, który był kandydatem na prezydenta Autonomii Palestyńskiej na następcę Mahmuda Abbasa, ta przemoc nie jest nowa: „To bardziej wymówka niż zemsta, ponieważ ataki osadników na Palestyńczyków rozpoczęły się przed 7 października i nasiliły się po 7 października. Od 7 października na Zachodnim Brzegu zginęło 486 Palestyńczyków, w tym ponad 22 z rąk izraelskich osadników”. Pozostali zostali zabici przez izraelskich osadników.” Armia izraelska, która chroni i wspiera osadników w ich atakach na Palestyńczyków.„Według statystyk ONZ od 7 października osadnicy przeprowadzili ponad 700 ataków na Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu, w tym we Wschodniej Jerozolimie.

READ  22 bomby węglowe TotalEnergies, które pomogłyby ogrzać planetę o ponad 2 stopnie