Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wiemy więcej o przyczynach powodzi w Dubaju

Wiemy więcej o przyczynach powodzi w Dubaju

Najwyraźniej oszałamiające ilości wody, które zalały ulice Dubaju, wzbudziły pytania o jej źródło. Dwie najczęściej przytaczane hipotezy to: zwiększone opady związane z globalnym ociepleniem oraz eksperyment geoinżynieryjny, który mógł się nie udać. Jednak w opinii rządu, a także w opinii naukowców być może te dwie hipotezy należy wykluczyć!

Tydzień po katastrofalnych powodziach, które nawiedziły Dubaj, miasto nadal stara się spuścić całą wodę i zaradzić zniszczeniom na ulicach i wewnątrz budynków. Lokalnie na niektórych obszarach kraju spadł deszcz odpowiednik półtora do dwóch lat pustyniapustynia. Nigdy wcześniej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich nie padało tak dużo w ciągu 24 godzin. Wystarczy pomyśleć o nienaturalnym pochodzeniu, szczególnie w kraju, który regularnie praktykuje geoinżynierię. Do tej pory Narodowe Centrum Meteorologii w Zjednoczonych Emiratach Arabskich Powiedział CNBC W dniach lub godzinach poprzedzających silne burze nie przeprowadzono żadnych eksperymentów z zasiewaniem chmur.

Nie ma dowodów na to, że zmiany klimatyczne odegrały jakąś rolę

z jego strony, Organizm Skala klimatycznaJej celem jest ustalenie przyczyn zjawisk Prognoza pogodyPrognoza pogody Ekstremizm, opublikował swoją analizę. Wydarzenie to określa się jako wyjątkowe, a przede wszystkim naukowcy uważają, że nie ma dowodów na to, że ulewne deszcze uległy znacznemu pogorszeniu w wyniku zmian klimatycznych spowodowanych przez człowieka. Próbowali porównać intensywność tych ulew z innymi podobnymi wydarzeniami w przeszłości (1979–2001), aby zrozumieć różnice. Ten typ depresji jest dziś (w latach 2001–2023) nieco głębszy niż w przeszłości i nieco bardziej deszczowy (o 3 mm więcej). Temperatury wzrosły średnio o +1°C, a warunki pogodowe w regionie stały się ogólnie bardziej suche. Nie ma jednoznacznych dowodów sugerujących, że w tym przypadku ocieplenie doprowadziło do większej liczby opadów, choć nadal jest to możliwe.

Wydarzenie na tyle wyjątkowe, że trudno wyciągnąć wnioski

Z drugiej strony autorzy uważają, że czynniki naturalne, takie jak oscylacja dziesięcioletnia Pacyfiku i oscylacja wielodekadowa Atlantyku (zmiany temperatury powierzchni oceanu) z pewnością odegrały pewną rolę. Dlatego możliwe jest, że naturalne fluktuacje spowodowały bardzo poważne minimum lub bardzo wilgotny zimny spadek, być może nieco zaostrzony przez ocieplenie, ale nie jest to pewne.

READ  O czym pamiętać od piątku 3 czerwca

Zaznaczmy jednak, że autorzy badania w dalszym ciągu uważają, że ich wnioski nie są w pełni wiarygodne ze względu na wyjątkowy charakter nawalnych opadów w regionie. W szczególności, gdy zjawisko ma tendencję do powtarzania się w czasie, można wyciągnąć wnioski i powiązać znane przyczyny z katastrofą, ale w przypadku Dubaju zdarzenie miało miejsce w całkowicie izolowany sposób w czasie.


Czy ulewny deszcz w Dubaju ma związek z eksperymentem, który wymknął się spod kontroli?

Artykuł Karen Durand, napisany 17 kwietnia 2024 r

We wtorek w części Zjednoczonych Emiratów Arabskich spadły opady deszczu, które padały przez prawie dwa lata w olśniewający sposób. Zalane zostały pustynia, miasto i lotnisko w Dubaju. Niektórzy wskazują na wpływ zmian klimatycznych, inni zaś podnoszą kwestię zasiewu chmur.

We wtorek w Dubaju wystąpiły obfite opady deszczu: 127 mm deszczu w ciągu 24 godzin, co stanowi równowartość opadów trwających ponad półtora roku, a w innych miastach lokalnie przez dwa lata (ponad 250 mm).

Patrząc na zdjęcia satelitarne, możemy zobaczyć, że przez Zjednoczone Emiraty Arabskie przeszło kilka kolejnych burz. Komórki te były niezwykle agresywne energiaenergia W nienormalnie ciepłych wodach Zatoki Perskiej.

Burze te powstały w wyniku zablokowania depresji w regionie, która jest zimną kroplą uwięzioną przez zmarszczki depresji. StrumieńStrumień W ciągu wielu dni.

Kwestia doświadczenia, które ulegnie pogorszeniu

Obecnie w środowisku naukowym przyjmuje się, że globalne ocieplenie zwiększa ilość opadów w postaci depresji i chmur burzowych, dlatego jest bardzo prawdopodobne, że globalny wzrost temperatur zaostrzył to zjawisko.

Ale Zjednoczone Emiraty Arabskie są również znane z licznych eksperymentów z zasiewaniem chmur. Rząd regularnie stosuje tę kontrowersyjną technikę, która polega na wstrzykiwaniu produktów w istniejące chmury, aby wywołać więcej deszczu na suchych obszarach.

Efekty są zmienne, a rezultaty nie zawsze są obecne. Czy zatem te obfite opady można powiązać z zasiewem chmur, które uległy pogorszeniu? Bez potwierdzenia ze strony rządu nie można tego potwierdzić.

READ  Według brytyjskiego wywiadu ukraiński kontratak na zachód od Bachmuta

Piasek zasiewa także chmury

I pamiętajcie, że nawet jeśli wtorkowe wydarzenie było wyjątkowe, Zjednoczone Emiraty Arabskie często nawiedzają niezwykle deszczowe burze, a zjawisko to jest częściowo powiązane z cząsteczkami pyłu. piasekpiasek Z pustyni, która również odgrywa rolę w naturalnym zasiewie chmur. Poprzedniego dnia Algierię również dotknęły wyjątkowe deszcze związane z tymi samymi warunkami pogodowymi, po raz kolejny równoważne całorocznym deszczom w Ghardaia i Ouargla.