Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kijów przeprowadza strajki w rosyjskich zakładach energetycznych

Kijów przeprowadza strajki w rosyjskich zakładach energetycznych

Niezbędne na dzień 23 kwietnia o godzinie 22:30

  • W Senacie USA nadal trwają dyskusje nad planem pomocy dla Ukrainy

Tym razem powinna to być formalność: Senat USA rozpatrzył we wtorek plan pomocy dla Ukrainy, który został zatwierdzony w sobotę po długich miesiącach negocjacji w Izbie Reprezentantów. Obejmuje to 61 miliardów dolarów (około 57 miliardów euro) dla Ukrainy.

Według źródła parlamentarnego Agence France-Presse, oczekiwane głosowanie może odbyć się we wtorek wieczorem, a ostatecznie w środę. Co więcej, podało amerykańskie źródło CNN Większość sprzętu przeznaczonego na Ukrainę była już wcześniej magazynowana w magazynach w Niemczech i Polsce, co skróci czas jego dostawy na Ukrainę. Źródło to dodało, że rakiety będą jednymi z pierwszych, które zostaną dostarczone.

Rosja zagroziła zintensyfikowaniem ataków na zachodnie centra logistyczne i bazy magazynów broni.

  • Premier Wielkiej Brytanii ogłasza nową pomoc wojskową dla Ukrainy

Brytyjski premier Rishi Sunak ogłosił we wtorek w Warszawie, że Wielka Brytania znacząco zwiększy swoje wydatki na obronność do 2030 roku, przekazując jednocześnie dodatkowe 500 mln funtów pomocy dla Ukrainy (581 mln euro).

Podczas swojej wizyty w Polsce pan Sunak dał do zrozumienia, że ​​tak „Największe wzmocnienie obrony narodowej w ciągu pokolenia” Było to konieczne, kiedy „Oś autorytarnych państw, takich jak Rosja, Iran i Chiny, w coraz większym stopniu współpracuje, aby podważać demokracje i zmieniać kształt globalnego porządku”.. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował Londynowi za tę pomoc „Który podkreśla zdolności morskie i dalekiego zasięgu.”.

  • W Rosji wiceminister obrony został aresztowany pod zarzutem korupcji

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej poinformował we wtorek o aresztowaniu rosyjskiego wiceministra obrony Timura Iwanowa pod zarzutem korupcji, nie podając bliższych szczegółów.

Według niezależnego kanału telewizyjnego Dożd Iwanow był „Odpowiadał za zakupy produktów wojskowych i nadzorował budowę, przebudowę i renowację obiektów Ministerstwa Obrony Narodowej.”, Jak wynika z komunikatu zamieszczonego na Telegramie.

READ  Władca Dubaju nakazał zapłacić swojej byłej żonie i ich dzieciom ponad 640 milionów euro

  • Rosja ogranicza obchody 9 maja ze względów bezpieczeństwa

Drugi rok z rzędu Rosja ograniczy obchody radzieckiego zwycięstwa nad nazistowskimi Niemcami, co jest kluczowym elementem narodowej narracji Kremla. W ostatnich miesiącach Rosję dotknęły dziesiątki ukraińskich ataków dronami. 22 marca w sali koncertowej pod Moskwą doszło do ataku terrorystycznego, w którym zginęły 144 osoby, a setki zostały ranne.

  • Ukraina zawiesza usługi konsularne dla mężczyzn w wieku bojowym

Ukraina ogłosiła we wtorek, że zawiesiła świadczenie usług konsularnych za granicą dla mężczyzn w wieku od 18 do 60 lat po tym, jak szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kuleba ogłosił przyszłe kroki mające na celu powrót na Ukrainę mężczyzn w wieku bojowym.

Kijów, który od dwóch lat walczy z rosyjską inwazją, rozpaczliwie potrzebuje żołnierzy, zwłaszcza że armia ukraińska przygotowuje się do nowej rosyjskiej ofensywy w nadchodzących tygodniach lub miesiącach.

  • Dziewięciu rannych w rosyjskim ataku na Odessę

W ataku drona przeprowadzonym przez Rosję rannych zostało dziewięć osób w Odessie nad brzegiem Morza Czarnego. Dziewięć osób zostało rannych, w tym czworo dzieci. Atak wymierzony był także w Kijów, ale wszystkie drony zostały zniszczone.