Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Chinach po ulewnych, śmiercionośnych deszczach w południowym regionie ogłoszono czerwony alarm

W Chinach po ulewnych, śmiercionośnych deszczach w południowym regionie ogłoszono czerwony alarm

We wtorek 23 kwietnia po południu Chiny ogłosiły krótki czerwony alarm dla części południa kraju, gdzie śmiertelne ulewne deszcze zmusiły do ​​ewakuacji ponad 100 000 mieszkańców. Od czwartku ulewne deszcze spadły na prowincję Guangdong, najludniejszą prowincję liczącą około 127 milionów mieszkańców i przemysłowe serce azjatyckiego giganta.

Opady deszczu, które miały miejsce w ostatnich dniach, spowodowały, że poziom wody w rzekach podniósł się do poziomu, który budzi obawy, że tak się nie stanie „Powódź stulecia”Władze ostrzegały w niedzielę. We wtorek w Shenzhen na kilka godzin postawiono czerwony alarm, co stanowi najwyższy poziom ryzyka. Ostatecznie zniesiono je po znacznej poprawie warunków pogodowych w 17,7-milionowym mieście graniczącym z Hongkongiem.

Według oficjalnego raportu, który w poniedziałek został skorygowany w górę i pozostał niezmieniony, w wyniku złej pogody w ostatnich dniach w Guangdong zginęły co najmniej cztery osoby, a dziesięć osób nadal uważa się za zaginione.

Przeczytaj także | Materiał jest zastrzeżony dla naszych subskrybentów Kazachstan i południową Rosję dotknięte są wyjątkowymi powodziami

Przeniesiono ponad 100 000 osób

Oficjalna chińska agencja informacyjna Xinhua podała, że ​​z Guangdong trzeba było przenieść ponad 100 000 osób w inne miejsca. Część ewakuowano z Qingyuan, miasta położonego około sześćdziesięciu kilometrów od Kantonu i przeciętego przez rzekę Bai, dopływ delty Rzeki Perłowej.

W innych miejscach zła pogoda spowodowała osunięcia ziemi na obszarach górskich. Według państwowego nadawcy CCTV, sześć osób zostało rannych, a kilka innych zostało uwięzionych w pobliżu miasta Jiangwan w północnym Guangdong. Nadawane przez kanał zdjęcia przedstawiają domy nad brzegiem rzeki zniszczone przez potoki błota oraz osoby udzielające pomocy służbom ratunkowym na zalanym wodą boisku sportowym.

W Foshan, mieście niedaleko Kantonu, statek zderzył się z mostem – poinformowała we wtorek Xinhua, powołując się na władze lokalne. Według agencji informacyjnej do wypadku doszło niewątpliwie na skutek powodzi, w wyniku której załoga łodzi została wrzucona do wody. Według agencji uratowano siedem osób, a cztery inne nadal są uznane za zaginione.

READ  Miesiąc po jego klęsce obóz Trumpa przygotowywał się do przejęcia machin wyborczych

Według mediów państwowych we wrześniu Shenzhen nawiedziły już ulewne deszcze, najcięższe w historii odnotowania danych pogodowych w 1952 roku.

Obfite opady deszczu w południowych Chinach nie są niczym niezwykłym latem, ale można je zaobserwować wczesną wiosną. Zdaniem naukowców, w ostatnich miesiącach kraj borykał się z trudnymi warunkami pogodowymi, które dodatkowo zaostrzyły zmiany klimatyczne.

Przeczytaj także: Materiał jest zastrzeżony dla naszych subskrybentów Monsun, zjawisko klimatyczne w pełnym rozkwicie

Świat z Agence France-Presse

Wykorzystaj tę zawartość ponownie