Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Na gwiazdach neutronowych wysokość „napisów” jest mniejsza niż milimetr

Ostatnio astrofizycy wykorzystali nowe modele do mapowania dokładnych kształtów powstających na powierzchni gwiazd neutronowych. Według tej pracy ta ostatnia byłaby niezwykle mała ze względu na intensywną siłę grawitacyjną tych obiektów, osiągając wysokość poniżej milimetra.

Niektóre masywne gwiazdy eksplodują jako supernowe. Wtedy do wszechświata zostaje wszczepionych dużo materii. W tym czasie jądro tych gwiazd, które zapada się podczas eksplozji, staje się tak gęste, że protony i elektrony mogą łączyć się, tworząc neutrony. Następnie powstaje „gwiazda neutronowa”: bardzo gęste ciało gwiazdowe. Wyobraź sobie masę Słońca skompresowaną w Jego średnica to około 22 kilometry. Większość gwiazd o masie od 8 do 60 mas Słońca kończy w ten sposób swoje życie. Poniżej tego zakresu pojawia się biały karzeł. Powyżej masz Czarna dziura.

Niesamowicie małe „góry”

Oczywiście tak gęste obiekty wytwarzają niezwykłe przyciąganie grawitacyjne, które nie pozostaje bez konsekwencji dla wysokości powierzchniowych. Wcześniejsze prace sugerowały, że „góry gwiazd neutronowych” – jak nazywają je naukowcy – mogą mieć zaledwie kilka cali wysokości, po czym skorupa pęknie, a ukształtowanie terenu ulegnie zanikowi.

według ostatnie badania, który opiera się na nowych modelach, które pozwalają na bardziej realistyczne symulacje wyglądu gwiazd neutronowych, struktury te wydają się być mniejsze niż oczekiwano, docierając tylko do kilku części milimetr wysokości. Dla porównania, jeśli chcemy porównać gwiazdę neutronową do rozmiarów Ziemi, góry te mogą mieć tylko około pięćdziesiąt centymetrów wysokości.

Innymi słowy, powierzchnia tych gwiazd – cienka skorupa wodoru i helu – będzie will Niesamowicie gładka. Naukowcy zauważyli, że przyczyną tych „zniekształceń” może być zmiana tempa rotacji gwiazdy i nagromadzenie materii skradzionej innej gwieździe. Te odkrycia, prowadzone przez astrofizyka Fabiana Gittensa z Uniwersytetu w Southampton (Wielka Brytania), zostały zaprezentowane na National Astronomy Meeting w 2021 roku.

READ  Rosyjska jednostka naukowa Nauka dołączyła do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
Artystyczna reprezentacja gwiazdy neutronowej. źródło: NASA

fale grawitacyjne

Do tej pory astronomowie wierzyli, że te tereny mogą być wystarczająco duże, aby móc produkować Fale w tkaninie czasoprzestrzeni الزز Możemy to odkryć. Jednak najnowsze wyniki wskazują, że fale te mogą być trudniejsze do zidentyfikowania niż oczekiwano. Fale te nie zostały zaobserwowane z pojedynczych gwiazd neutronowych, ale”Będziemy mogli to zrobić tylko z detektorami fal grawitacyjnych trzeciej generacji– zapewniam Fabian Gittens.

Potem myślimy o Teleskop Einsteina. Nie jest jeszcze jasne, czy ten europejski projekt o wartości 1,9 miliarda euro rzeczywiście ujrzy światło dzienne, ale właśnie został włączony do mapy drogowej dużych projektów naukowych w przyszłości.