Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Mubasher – Ukraina: G7 nigdy „nie uzna granic”, które chce narzucić Rosja

G7 chce dodatkowych sankcji wymierzonych w sektory, od których „zależy” Rosja.

Jednak G7, poprzez tę samą deklarację, wskazała, że ​​chce dodatkowych sankcji wymierzonych w sektory, od których „zależy” Rosja, i wezwała Chiny, by nie „podważały” międzynarodowych wysiłków w tym kierunku.

G7 „nigdy nie rozpozna granic”, które Rosja próbuje zmienić siłą

W oficjalnym oświadczeniu Grupa Siedmiu głównych krajów uprzemysłowionych obiecała „nigdy nie uznawać granic”, które Rosja próbuje narzucić Ukrainie. Międzynarodowy szczyt wezwał także Białoruś do „przestania ułatwiania” rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Ukraiński parlamentarzysta wzywa Macrona do kierowania ruchem „światowych przywódców” na rzecz ratowania bohaterów Azowstalu”

Siergiej Taruta jest członkiem Rady Kijowa, byłym gubernatorem Doniecka. Co więcej, był on teraz męczennikiem robotnika na terenie Azovstalu. „Musimy działać, by ocalić tych bohaterów” – zawołał w sobotę rano na naszą antenę, przywołując tysiąc ukraińskich żołnierzy, którzy wciąż znajdują się pod ziemią w tej hucie w Mariupolu.

Ukraińskie władze twierdzą też, że 600 z nich zostało rannych. „Nie pozostaje nam od razu lekarstwo, a my niestety nie mamy jak im pomóc, poza wspólną inicjatywą przywódców całego świata” – ostrzegł Serge Taruta, dodając: „Mam nadzieję, że Emmanuel Macron przejmie przewodzić w tym ruchu przywódców”.

Rosja przestała dostarczać prąd do Finlandii

Eksport energii elektrycznej z Rosji do Finlandii został wstrzymany w nocy z piątku na sobotę po ogłoszeniu tego przez rosyjskiego dostawcę, powiedział AFP urzędnik fińskiego operatora sieci energetycznej.

Firma odpowiedzialna za sprzedaż rosyjskiej energii elektrycznej do Finlandii, RAO Nordic, ogłosiła w piątek zamiar wstrzymania dostaw o północy, powołując się na niezapłacone rachunki, ponieważ Finlandia przygotowuje się do ogłoszenia swojej kandydatury do członkostwa w NATO.

Prezydent Mariupol University prowokuje „najstraszniejsze sceny wojny od stu lat”

Odnotowując szkody materialne wyrządzone jego zdziesiątkowanemu i unicestwionemu miastu i nie ufając wstępnym ocenom, rektor Uniwersytetu Mariupola podniósł: „Bocha, Borodinka, niestety, pojawi się jako lżejsza scena wojenna w porównaniu z tym, czym jest. Pojechał do Mariupola”.

READ  Lider opozycji Yair Lapid mówi, że zjednoczył głosy, aby utworzyć rząd

Dodał: „Nie śmiem sobie wyobrażać liczby zwłok rozrzuconych w tych całkowicie zniszczonych piwnicach”, przewidując, że „dokładna liczba ofiar będzie straszna”. „Prawdopodobnie najstraszniejszy obraz od stu lat” – nalegał dziś rano przy naszej antenie.

Rektor Uniwersytetu Mariupola natychmiast potępia „reżim okupacyjny”

Na południowym wschodzie Ukrainy Mariupol znalazł się pod kontrolą Rosji, z wyjątkiem zakładu Azowstal. Nikolaj Trovimenko jest rektorem swojej uczelni. Jeśli teraz był uchodźcą w Kijowie, opisał sytuację w mieście, w którym pracuje, dziś rano na naszej antenie.

„Aby przenieść się z jednej dzielnicy do drugiej, potrzebne są zezwolenia”, powiedział. „Musisz przejść przez filtry, żeby zdobyć żywność. To wszechobecny reżim okupacyjny”. Kontynuował: „100 000 cywilów wciąż jest uwięzionych w mieście. Ponieważ nawet podczas ewakuacji Rosjanie strzelają do cywilów! Nie pozwalają pojazdom wydostać się z tego piekła”.

Doszedł do wniosku, że „sztuczne obrazy życia cywilnego w Mariupolu nie odpowiadają prawdzie”.

Rosyjski żołnierz opisuje zbrodnie wojenne popełnione przez jego dawną jednostkę na froncie ukraińskim

Nadajemy w poniedziałki od 20:50 nasz nowy dokument Czerwona linia: „Zbrodnie wojenne, dowody”.

W tym fragmencie opublikowanym w sobotę schwytany żołnierz rosyjski opowiada o okrucieństwach, jakich dopuścił się jego jednostka na froncie z ukraińskim blogerem.

„Punkt zwrotny wojny sierpniowej”: przewidywania ukraińskiego wywiadu

Kirillo Budanov, szef ukraińskiego wywiadu wojskowego, przedstawił swoje przewidywania dotyczące rozwoju konfliktu w nadchodzących miesiącach podczas wywiadu dla mediów.

„Punkt zwrotny nadejdzie w drugiej połowie sierpnia i większość bitew zakończy się do końca roku” – powiedział.

Mariupol: 600 rannych czeka na ewakuację na terenie Azovstalu

600 rannych, w tym 38 poważnie. Tak oceniają władze ukraińskie ostatnich obrońców pozycji Azowstalu, ostatniej enklawy ukraińskiej w Mariupolu i będącej centrum negocjacji między Rosjanami a miejscową ludnością.

READ  Rozpoczęło się spotkanie Władimira Putina z Olafem Scholzem

Ranni, wśród 1000 żołnierzy garnizonu, którzy wciąż stawiali opór na miejscu, schronili się w podziemnych przejściach tego obszaru przemysłowego. W tragicznych okolicznościach. Jeden z tych żołnierzy, Svyatolsva Balamar, zeznał w filmie zamieszczonym w Internecie: „Brakuje nam wszystkiego, amunicji, żywności i lekarstw”.

Zełenski potwierdził, że armia ukraińska odzyskuje siły od Rosjan

W swoim codziennym przemówieniu kilka godzin temu Wołodymyr Zełenski po raz kolejny starał się zmotywować swój lud.

Podczas gdy Ukraińcy twierdzili, że od początku wojny zginęło 27 000 rosyjskich żołnierzy, ich prezydent zapewniał, że jego armia odebrała wrogowi „1000” miast, w tym „sześć” w ciągu jednego dnia w piątek.

Walka szaleje w Donbasie, ale Rosjanie przeciągają

Szczególnie intensywne walki szaleją w regionie Donbasu na wschodzie Ukrainy, na którym Moskwa skupia się bez większych postępów, ponieważ toczą się „niezwykle trudne” negocjacje dotyczące losu ostatnich obrońców strategicznego miasta portowego Mariupol.

„Na granicy z obwodem donieckim, w pobliżu Popasny toczą się ciężkie walki” – skomentował na Facebooku w piątek wieczorem Siergiej Gawdych, ukraiński gubernator obwodu ługańskiego, informując o licznych stratach sprzętu i personelu po stronie rosyjskiej.

„To przerażające, ale wciąż próbują dostać się na swój sposób. Ale z przechwyconych (telefonów) wiemy, że cały batalion odmówił ataku, ponieważ widzą, co się dzieje. To przemija” – powiedział.

Przedstawiciel obrony USA, wypowiadając się pod warunkiem anonimowości, potwierdził, że najważniejsza rosyjska aktywność ma miejsce w Donbasie. „I w zasadzie nadal widzimy, że Rosjanie nie mają dużej kontroli” w tym obszarze – powiedział.

„Artyleria ukraińska udaremnia rosyjskie starania o zdobycie terytorium, w tym próby przekroczenia rzeki Donst… co wpływa na ich zdolność do wysyłania dużych posiłków do północnego Donbasu” – kontynuuje źródło.