Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Turcja twierdzi, że jest gotowa do omówienia z Finlandią i Szwecją ich kandydatury do członkostwa w NATO

https://assets-decodeurs.lemonde.fr/redacweb/ukraine-cartes-infographic/derniere-maj-ukraine-avancee-russe.pnghttps://assets-decodeurs.lemonde.fr/redacweb/ukraine-cartes-infographic/derniere-maj-ukraine-avancee-russe.png30Stan na mapiePowiększenie

Kontekst

Transmisja na żywo Denisa Menetriera

Wkłady są tymczasowo wyłączone dla tej transmisji na żywo.

  • Szefowie dyplomacji G7Podczas trzydniowego spotkania w Engels w Niemczech podtrzymywał presję na Moskwę, mówiąc w sobotę 14 majaże oni „Nigdy się nie dowiesz” Granice, które Rosja próbuje zmienić Od wojny na Ukrainie.
  • Rosja przestała w sobotę dostarczać prąd do Finlandiibo rzekomo „nie zapłacony”. Eskalacja napięć między Moskwą a Helsinkami, które ogłosiły chęć przyłączenia się „bez terminu” Do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) pod wpływem ofensywy rosyjskiej na Ukrainie. Moskwa, widząc to z bardzo ponurym spojrzeniem, już zagroziła odwetem „wojskowo-techniczne”. Fiński operator sieci energetycznej potwierdził, że może zrezygnować z importu energii z Rosji.
  • według Instytut Studiów WojennychISW, „Wydaje się, że Ukraina wygrała bitwę pod Charkowem”. Amerykański think tank twierdzi, że rosyjskie wojsko w ostatnich dniach nie próbowało opierać się ukraińskim kontratakom, a teraz koncentruje się na „uporządkowane wycofanie” Wojska próbują otoczyć drugie miasto na Ukrainie.
  • Znaczące straty w sprzęcie i personelu po stronie rosyjskiej Zostało to ogłoszone na Facebooku w piątek wieczorem, Serhi Haïdaï, ukraiński gubernator obwodu ługańskiego: Na granicy z Obwodem Donieckim, pod Popasną toczą się ciężkie walki. To przerażające, ale oni wciąż próbują osiągnąć swoje cele. Jednak zgodnie z zastrzeżeniami [de communications téléphoniques]I Rozumiemy, że cały batalion odmówił ataku, ponieważ widział, co się dzieje. » W Mariupolu negocjacje będą „bardzo trudne” O losach ostatnich obrońców strategicznego nadmorskiego miasta.
  • Londyn: Armia rosyjska w zwolnionym tempie. Brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało w piątek, że siły ukraińskie się wycofały „z powodzeniem” Rosyjska próba przekroczenia potoku w pobliżu Siewierodoniecka, która spowodowała ciężkie straty wojsk w Moskwie, uznano, że armia rosyjska nie. „Nie poczynił żadnych namacalnych postępów, mimo że później skoncentrował tam swoje siły”. Poddać się podbić Kijów.
  • Napięcia między Wołodymyrem Zełenskim a Emmanuelem Macronem. Prezydent Ukrainy wyraził ubolewanie z powodu włoskiego serialu Rai, którego francuski odpowiednik szuka dialogu z Moskwą. „ Nie możemy szukać wyjścia dla Rosji, a Macron robi to na próżno”.powiedział przed dodaniem „Wiem, że chciał uzyskać wyniki w mediacji między Rosją a Ukrainą, ale nie uzyskał żadnego. Elizeusz odpowiedział: Prezydent RP nie rozmawiał o niczym z Władimirem Putinem bez zgody prezydenta Zełenskiego. »
  • Minister obrony Ukrainy Oleksiy Reznikov w poście na Facebooku powiedział dziś rano, że jego kraj wchodzi W nowej i długiej fazie wojny. Aby się do tego przygotować, Kijów planuje zwiększyć moce produkcyjne sprzętu wojskowego orazAby móc uzbroić milion obywateli.
  • W separatystycznym regionie Gruzji odbędzie się referendum w sprawie integracji z Rosją. Władze gruzińskiego prorosyjskiego separatystycznego regionu Osetii Południowej poinformowały w piątek wieczorem, że konsultacje te odbędą się 17 lipca.
  • Unia Europejska (UE) będzie Dodatkowa pomoc wojskowa o wartości 500 mln euro Szef polityki zagranicznej UE Josep Borrell powiedział, że Ukraina pomoże jej bronić się przed rosyjskim najeźdźcą.
READ  Joe Biden mówi, że sieci społecznościowe „zabijają”, pozwalając na rozprzestrzenianie się dezinformacji na temat szczepionek

Przeczytaj wszystkie nasze artykuły, analizy i raporty dotyczące wojny na Ukrainie

Dochodzenie. Jak Władimir Putin wskrzesił NATO

raport. W Portugalii sponsorowanie ukraińskich uchodźców przez prorosyjskich aktywistów wywołało skandal

Powieść. Eurowizja: pod kiczem, cyrkoniami i cekinami ciężar geopolityki

rozszyfrowanie. Ukraina jest nieufna wobec projektu „Europejska Wspólnota Polityczna”

fabuła. Legenda decydującej bitwy

Analityka. Torturowani rosyjscy więźniowie: zweryfikowane filmy wideo autorstwa świat Zaangażowanie batalionu ukraińskich ochotników

rozszyfrowanie. Wojna na Ukrainie ponownie rozpaliła naddźwiękowy wyścig zbrojeń

Oglądaj transmisję na żywo z wczoraj pod tym linkiem.