Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Moskwa skrytykowała dostawę z Niemiec do Polski

Rosyjski koncern Gazprom orzekł, że odsprzedawanie przez Niemcy rosyjskiego gazu do Polski jest nierozsądne.

Decyzja Gazpromu przez Niemcy o odsprzedaży rosyjskiego gazu do Polski, pośród rosnących cen, zaprzeczyła zarzutom, jakoby Moskwa dobrowolnie ograniczała dostawy do Europy, a nie „racjonalnie”. „Przepływ gazu z Niemiec do Polski i podobno na Ukrainę, podobno 3 do 5 milionów metrów sześciennych dziennie, został odwrócony” – powiedział rzecznik rosyjskiej firmy gazowej Siergiej Kubriano.

„Ten gaz pochodzi z podziemnych zbiorników w Niemczech, z których 47% jest już wykorzystywane. A zima dopiero się zaczyna… To nie jest bardzo racjonalna decyzja” – kontynuował. Sobotnia noc. Według niego ceny tych dostaw były „znacznie wyższe od cen wolumenów oferowanych przez Gazprom”.

W środę polski wysłannik do Unii Europejskiej oskarżył Moskwę o „manipulowanie” Gaspromem w celu zawieszenia jego dostaw gazociągiem Jamał-Europa między Rosją, Polską i Niemcami. Prezydent Rosji Władimir Putin odpowiedział, że Moskwa nie realizuje nowego eksportu tym rurociągiem ze względu na brak nowych zamówień europejskich.

„Brak oznak zakłóceń dostaw”

W niedzielę niemieckie Ministerstwo Energii poinformowało go, że długofalowe umowy na dostawy z Moskwą są przestrzegane i że „nie ma oznak zakłóceń w dostawach”. Europa Zachodnia od miesięcy boryka się z szaleńczym wzrostem cen gazu z powodu mroźnej zimy 2020-2021, po epidemii ożywienia gospodarczego czy spadku podaży energii odnawialnej.

Ceny gazu w Europie pobiły we wtorek nowy rekord wraz z nadejściem zimowych temperatur. Do tego dochodzą napięcia geopolityczne między UE a Moskwą, które odpowiadają za jedną trzecią europejskich dostaw. Ludzie Zachodu podejrzewają, że Rosja ogranicza swoje dostawy, aby wywrzeć presję na Europejczyków i wygrać kilkakrotnie, w tym wprowadzenie nowego rosyjsko-niemieckiego gazociągu Nord Stream 2.

„Zarzuty wobec Rosji i Gospromu, że dostarczamy niewielkie ilości gazu na rynek europejski, są całkowicie bezpodstawne” – odpowiedział w sobotę Siergiej Kubrianow. „W tym roku Gazprom dostarczył do Niemiec 50,2 mld m sześc., o 5,3 mld więcej niż w roku ubiegłym. Gazprom dostarczył już więcej gazu do następujących krajów niż przed rokiem: Włochy, Turcja, Bułgaria, Serbia, Dania, Finlandia i Polska” – wyliczył . .

READ  Relacja na żywo. Wojna na Ukrainie: Blingen oczekiwany w Polsce i Mołdawii

Rosję oskarżano też o niewysyłanie dodatkowego gazu do Europy przez Ukrainę z powodu wysokich napięć między Moskwą a Kijowem, a zarzuty zostały przez Moskwę oddalone.