Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Moskwa krytykuje dostawy z Niemiec do Polski

Ludzie Zachodu podejrzewają, że Rosja ogranicza dostawy gazu, aby wywrzeć presję na Europejczyków i wygrać w kilku przypadkach

Rosyjski gigant Gazprom uznał odsprzedaż gazu do Polski przez Niemcy za nierozsądną w obliczu rosnących cen, odrzucając oskarżenia Moskwy o ograniczanie dostaw do Europy.

„Odnotowujemy odwrócenie przepływów gazu z Niemiec do Polski, a także na Ukrainę” – powiedział rzecznik Gazpromu Siergiej Kuprijanow w transmisji wideo w sobotę wieczorem. Gaz ten pochodzi z podziemnych zbiorników w Niemczech, z których 47% gazu zostało już wykorzystane. A zima dopiero się zaczęła… To nie jest najbardziej racjonalna decyzja.”

Według niego ceny takich dostaw są „znacznie wyższe niż u Gazpromu”. Polska w środę oskarżyła Moskwę o wstrzymanie dostaw między Rosją, Polską i Niemcami. Władimir Putin odpowiedział, że Gazprom nie realizuje nowego eksportu z powodu braku nowych zamówień europejskich.

na ten sam temat

Europa Zachodnia stanęła kilka miesięcy temu w obliczu szalonego wzrostu cen gazu, spowodowanego kilkoma czynnikami: bardzo mroźną zimą, ożywieniem gospodarczym po pandemii oraz brakiem odnawialnych źródeł energii. Cena gazu w Europie pobiła we wtorek nowy rekord wraz z nadejściem zimowych temperatur. Do tego dochodzą napięcia geopolityczne między Unią Europejską a Moskwą, która dostarcza jedną trzecią dostaw europejskich.

Ludzie Zachodu podejrzewają, że Rosja ogranicza swoje dostawy, aby wywierać presję na Europejczyków i osiągnąć sukces w kilku przypadkach, w tym w uruchomieniu nowego rosyjsko-niemieckiego gazociągu Nord Stream 2.

W tym roku Gazprom dostarczył do Niemiec 50,2 mld m sześc., o 5,3 mld więcej niż przed rokiem. Gazprom dostarczył już więcej gazu niż w zeszłym roku do następujących krajów: Włochy, Turcja, Bułgaria, Serbia, Dania, Finlandia i Polska ”- wylicza Siergiej Kupriyanov.

Zarzuca też Rosji niewysyłanie dodatkowego gazu do Europy przez Ukrainę z powodu wysokiego napięcia między Moskwą a Kijowem, które Moskwa również odrzuciła.

READ  Indeks CAC 40 oparty na dobrze odbieranych kwartalnych komunikatach, wiadomości rynkowe