Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

„Mogliśmy z łatwością chronić 20% upraw”.

„Mogliśmy z łatwością chronić 20% upraw”.

Klimatolog i dyrektor Mediterranean Climate Association-Garonne (ACMG), Jean-Francois Berthomeo analizuje 47 mrozów.

Co pamiętasz z tych zaklęć zamrażających?

Tak ciężki epizod, z tak zaawansowanymi progami alergii, nie wystąpił od 30 lat. Jest to równoznaczne z tym, co wydarzyło się pod koniec kwietnia 1991 roku. Po raz kolejny pokazuje nam, że niektóre systemy zapobiegające zamarzaniu są naprawdę nieskuteczne i pokazuje wrażliwość wielu producentów wina, owoców itp., Którzy nie mają środków, aby walczyć lub którzy nie chcą inwestować. Ci, którym się to uda, będą walczyć do niedzieli.

Wiosna pojawia się coraz wcześnie. Czy zachęca do zamrażania zaklęć?

Ponieważ zimy są mniej mroźne, początek wegetacji następuje nieco wcześniej. Ale w tym roku jesteśmy średnio, zostały nam tylko dwa lub trzy dni. Możemy powiedzieć, że zejście z bieguna północnego było zimne, tak jak Teksas cierpiał półtora miesiąca temu. W tym tygodniu i na koniec tygodnia to zimne lądowanie z Finlandii i Rosji, przylot do Polski i Niemiec, a na koniec nad nami. Temperatura może spaść nawet do -3 lub nawet -4 w sobotę rano.

Mówisz, że niektóre metody przeciw zamarzaniu są bardziej skuteczne niż inne. Wyjaśnij nam.

Ci, którzy mnie wzywają, są producentami owoców i winorośli, którzy zwalczają mróz przez opryskiwanie. Nadal się chronią. Wykorzystują moc wody do uwalniania kalorii, gdy woda zmienia się z ciekłej w stałą. Ta faza zmienia się o około 0,5 °. Warzywa ze swojej strony zamrażają się w temperaturze – 1, – 1,5. Co godzinę, prawie bez przerwy, dzięki systemom zraszaczy, które obracają się nad sadami, wypuszczana jest woda w stanie zamarzającym na pąkach.

Co myślisz o systemie świec używanym przez niektórych rolników?

READ  🔼 EURUSD jest blisko 1,10

Dzięki temu można wytwarzać energię i kompensować straty, ale dym jest bezużyteczny. Tylko ciepło promieniowania, większe niż 5 lub 10 metrów, pomoże zapobiec zamarzaniu. Ale upał podnosi się i opuszcza bardzo szybko. Ponadto ogrzewanie wykorzystuje tylko paliwa kopalne i wodę do wytwarzania energii elektrycznej. Więc jeśli chodzi o planetę, myślę, że jest lepiej.

Słuchając Ciebie, wydaje się jasne, że spray to najlepszy żel do leczenia. Dlaczego inni mieliby postąpić inaczej?

Ze względów ekonomicznych. Inwestycja w opryski jest stosunkowo wysoka: od 1000 do 1300 euro za hektar. Jednak po tym będzie kosztować tylko 300 euro za noc interwencji. Natomiast świece kosztują 3000, a nawet 4000 euro za hektar, a po spaleniu trzeba je odkupić. Gdybyśmy mieli kilka lat zamrażania z rzędu …

Czy powinniśmy się z tego uczyć?

Musimy zdać sobie sprawę, że straciliśmy wiele owoców na szczeblu lokalnym. Jeśli w tym czasie ułatwimy rolnikom zdobycie wody, możemy z łatwością ochronić 20% tego, co jest zniszczone. Dla mnie to powinno skłonić wszystkich do myślenia. System sterowania tryskaczami może być również używany latem podczas upałów. Wydaje mi się, że Prawo wodne w interpretacji stawia wiele barier w wykorzystaniu wód opadowych, które mogłyby uratować uprawy.