Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Minneapolis opłakuje nową ofiarę policji

Prawowici rodzice Katie i Aubrey Wright na jej pogrzebie w Minneapolis 22 kwietnia 2021 r. – Julio Cortez / AP / SIPA

Fatalnie zdjęcia zostają zapamiętane Przyjęcie pożegnalne George’a Floyda. To samo miasto Minneapolis. Ten sam wielebny Al Sharpton i ci sami lokalni wybrani urzędnicy. A do tego te same łzy i gniew rodzin z powodu życia, które zabili policjanci w USA. „Niech smutek się skończy w tym mieście” – powiedział mężczyzna na scenie świątyni Shilo w Minneapolis, zanim rozpoczął się kondukt pogrzebowy. Don Wright, zabił młodego Afroamerykankę 11 kwietnia przez białą policjantkę Podczas normalnej kontroli drogowej.

Z zewnątrz budynek na pierwszy rzut oka może wyglądać skromnie. Ale za jego szarymi ceglanymi ścianami jest amfiteatr z kilkuset miejscami siedzącymi, wszystkie pełne i wszystkie zwrócone w stronę dużej platformy. To właśnie tam, w dzielnicy handlowej tego miasta na północy Stanów Zjednoczonych, w czwartek odbywa się pogrzeb Dona Wrighta. Ceremonia odbywa się zaledwie dwa dni po ogłoszeniu wyroku w procesie Dereka Chauvina, białego policjanta skazanego za zamordowanie George’a Floyda w tym samym mieście w zeszłym roku.

„Podnieś głos, gdy niesprawiedliwość”.

W zatłoczonym pokoju biała trumna Daunte Wrighta stoi przed podium, na którym spoczywa ogromny bukiet czerwonych róż. Zdjęcia i filmy zmarłego z różnych okresów jego życia znajdują się po obu stronach platformy. Śpiewa chór gospel, by wstrząsnąć fundamentami kościoła, zanim trębacz podniesie całą publiczność pojedynczą, wzruszającą pieśnią trwającą kilka minut. Bił brawo wszędzie.

Człowiek praw obywatelskich, wielebny Al Sharpton, wygłosił kazanie pogrzebowe, podobnie jak z George’em Floydem, którego rodzina mieszka w tym pokoju. „Musimy podnosić głos, gdy dochodzi do niesprawiedliwości” – krzyczał Al Sharpton podczas swojego przemówienia. To organizacja pastora, National Action Network, pokryła wszystkie koszty związane z pogrzebem.

„Sprawiedliwość jest dla prawowitego” – oświadczył po przybyciu do biura adwokat Ben Cromb, który wraz z rodziną Don Wright reprezentuje rodzinę George’a Floydów i inne ofiary policyjnej przemocy. Cała sesja została wznowiona na zaproszenie adwokata „A Life Don’t Wright Matter”.

– Cholera, zastrzeliłem go.

Śmierć Dona Wrighta, podczas procesu Dereka Chauvina w tym samym czasie, doprowadziła do kilku nocy protestów w Brooklyn Center, gdy dramat miał miejsce.

Setki ludzi zebrało się przed komisariatem policji w tym mieście, około dziesięciu kilometrów od Minneapolis, a kilkaset osób krzyczało w gniewie przez siedem nocy z rzędu.

Daunte Wright zostaje postrzelony, gdy próbuje wrócić za kierownicę, aby uciec. Według władz policjantka pomyliła broń służbową z paralizatorem elektrycznym. W nagraniu, po krzyku „Taser, Taser, Electric Taser”, Kim Potter wykrzyknął: „Cholera, zastrzeliłem go”. Oskarżony o zabójstwo Został zwolniony po zapłaceniu 100 000 dolarów kaucji.

READ  Wojna na Ukrainie: Szwecja wprowadza najnowszy system obronny „Robot 17”, który wkrótce zostanie rozmieszczony w celu ochrony wybrzeża Morza Czarnego