Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Miłośnik wielkiej przygody, filmu Benoit Merage

Dubai: Każdego roku Francofilm Festival celebruje język francuski i jego różnorodność poprzez kino. Reżyseria: Benoit Mariage, Wielki miłośnik przygódFilm wyreżyserowany przez Benoît Mariage przywołuje trudną relację między tożsamością, zawodem i przynależnością społeczną.

Film został pokazany w ramach Franco-Film Festival w Dubaju z okazji miesiąca Frankofonii, z udziałem reżysera i we współpracy z Cinema Akil (pierwsze niezależne kino w kraju, przyp. red.).

Jak nasze wartości wpływają na nasze decyzje? Jak postrzega nas społeczeństwo? Jak pokonujesz przeszkody na drodze do rozwoju, zarówno osobistego, jak i zawodowego? Benoit Mariage po mistrzowsku portretuje te holowniki przez cały film.

Reżyser wyrobił sobie markę po nakręceniu kilku filmów dokumentalnych, głównie w Afryce, zanim zajął się powieścią z filmem krótkometrażowym. współczynnik sygnału (Grand Prix, Międzynarodowy Tydzień Krytyki, Festiwal Filmowy w Cannes, 1997), a następnie jego pierwszy film fabularny, Przewoźnicy czekają (1999) z Benoît Poelvoorde. Film był pokazywany w Quinzaine des Réalisateurs w Cannes, był nominowany do Cezara w 2000 roku i zdobył kilka nagród. Ten film faktycznie zapoczątkował karierę filmową zarówno Mariage, jak i Poelvoorde, którzy ostatecznie nakręcili razem trzy filmy.

Oparte na prawdziwej historii, Drogi Oznacza powrót do niezależnego stylu pisania komedii, który charakteryzował wczesne lata reżysera.

kinematografia

Habib to młody aktor, który marzy o występach na scenie iw kinie bez większych dotychczas sukcesów. Jego rodzina stara się zrozumieć jego upór w dążeniu do pasji, która prawie nic mu nie daje, aż do dnia, w którym odgrywa znaczącą rolę u boku Catherine Deneuve. Potem zaczyna zbierać owoce swojej pracy. To też początek jego kłopotów.

„Wielka przygoda” przywołana w tytule filmu sugeruje złożoną misję, polegającą na pokonaniu przepaści, która oddziela nas od nas samych. Aktor oddany nowoczesności, pochodzący z tradycyjnej muzułmańskiej rodziny, Habib jest rozdarty między różnymi środowiskami społecznymi, które składają się na jego życie.

READ  W Marsylii pływaj i maluj na świąteczne kolorowanie u podnóża wież

„Scenariusz powstał na podstawie Catherine Deneuve. Gdybym odmówiła udziału w filmie, wszystko by się posypało” — wyjaśniła Mariage. „Catherine Deneuve uznała scenariusz za zabawny, a zdjęcia trwały tylko trzy dni. Dodał: „Jestem bardzo wdzięczny”.

Wstyd towarzyszy Habibowi

Benoît Mariage potrzebował bohatera, który reprezentowałby coś potężnego, dalekiego od kultury jego rodziców. W ten sposób był „przekonany, że Habib mógłby z entuzjazmem wcielić się w Franciszka z Asyżu na scenie”.

Wstyd to rana, której Habib nie do końca rozumie, ale publiczność to akceptuje. Ten wstyd czyni go bezbronnym, jego strach przed byciem niekochanym sprawia, że ​​chce dostosować się do oczekiwań różnych środowisk, które kształtują jego życie: zadanie niemożliwe. Całe dramatyczne napięcie filmu jest zbudowane wokół tej niekończącej się wewnętrznej walki.

„Współczesny świat jest pełen dysydentów. Kiedy opuszczamy świat, w którym się urodziliśmy i w którym dorastaliśmy, aby dołączyć do nowego świata, jakie wartości starego świata zachowujemy? A jakie wartości tego przybranego świat, który adoptujemy?Czasami w naszym życiu wielu z nas doświadczyło wewnętrznych zmagań Habiba.

W poszukiwaniu doskonałości

Habib nie chodzi do kościoła, ale jest zajęty badaniem, co wiara może oznaczać dla wierzącego. W tym celu aktor spędza pobyt w klasztorze, nadając swojej grze oryginalności, której szukał.

Jego spotkanie z mnichem stanowi punkt zwrotny w filmie. „Twoim jedynym skarbem nie jest życie, o którym marzysz, ale życie, które do ciebie dociera, a w nim jest dzieło Boga” – wyjaśnia mu mnich.

Pomysł ten wyraziła również młoda kobieta z Afryki Północnej, która poślubiła ojca Habiba. Uwielbiam ten rezonans między kulturami chrześcijańską i islamską. Kwestia tożsamości przekracza podziały religijne. Małżeństwo mówi.

Świetna przygoda z różnorodną obsadą

Wielki miłośnik przygód Jest to film, który skupia wielu francuskojęzycznych aktorów. Bastian Augito gra rolę Habiba. Chociaż nie jest pochodzenia arabskiego – początkowy pomysł na obsadę – Ughetto jest „arabską wersją Johna Turturro w Bartonie Finku”, jak stwierdza reżyser, a także „osobą hojną, zainwestowaną i spostrzegawczą”.

READ  „Po dwudziestu latach odważnego wyboru Francji, gdzie jesteśmy?”

Role drugoplanowe, szczególnie w społeczności belgijsko-marokańskiej, dają aktorom bardziej realistyczne konstrukcje.

Wspomnijmy najpierw Ahmeda Benaissę, odtwórcę roli ojca – wielkiej postaci algierskiego teatru, który zmarł na zator płucny podczas niedawnego Festiwalu Filmowego w Cannes. Ponadto Farida Oshani wciela się w rolę matki; Sofia El Abbasi, jako przyjaciółka ojca; Ben Hamidou w roli burmistrza i Mohamed Awachen w roli imama.

Wśród bohaterów jest burmistrz Molenbeek, który nie chce przegapić spotkania z Catherine Deneuve. Dzięki nim Benoît Mariage rzuca światło na to belgijskie miasto.

Wizerunek Molenbeek został poważnie nadszarpnięty przez jego związek z atakami terrorystycznymi. Można też mówić o filmie politycznym, który stara się zmienić sposób patrzenia na niesprawiedliwie odrzucany świat – dodaje reżyser.

Ten burmistrz (zwany w Belgii Bergomasterem) jest interesującą postacią ze względu na swoją niejasność. Dzięki swojemu dowcipowi jest całkowicie zintegrowany, aby dotrzeć tam, gdzie jest, ale w głębi duszy nadal czuje się upokorzony, co jest powracającym tematem w filmie.

Wreszcie młoda kobieta, której imię Habib może wreszcie wypowiedzieć, to Daphne van Dessel. Habib objawia się tym, którzy nie widzą, bo czuje, że w żaden sposób jej nie ocenia. „To firma, która wykracza poza wygląd. Od serca do serca” — mówi Marriage.