Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Miłośnik wielkiej przygody, filmu Benoit Merage

Miłośnik wielkiej przygody, filmu Benoit Merage

Dubai: Każdego roku Francofilm Festival celebruje język francuski i jego różnorodność poprzez kino. Reżyseria: Benoit Mariage, Wielki miłośnik przygódFilm wyreżyserowany przez Benoît Mariage przywołuje trudną relację między tożsamością, zawodem i przynależnością społeczną.

Film został pokazany w ramach Franco-Film Festival w Dubaju z okazji miesiąca Frankofonii, z udziałem reżysera i we współpracy z Cinema Akil (pierwsze niezależne kino w kraju, przyp. red.).

Jak nasze wartości wpływają na nasze decyzje? Jak postrzega nas społeczeństwo? Jak pokonujesz przeszkody na drodze do rozwoju, zarówno osobistego, jak i zawodowego? Benoit Mariage po mistrzowsku portretuje te holowniki przez cały film.

Reżyser wyrobił sobie markę po nakręceniu kilku filmów dokumentalnych, głównie w Afryce, zanim zajął się powieścią z filmem krótkometrażowym. współczynnik sygnału (Grand Prix, Międzynarodowy Tydzień Krytyki, Festiwal Filmowy w Cannes, 1997), a następnie jego pierwszy film fabularny, Przewoźnicy czekają (1999) z Benoît Poelvoorde. Film był pokazywany w Quinzaine des Réalisateurs w Cannes, był nominowany do Cezara w 2000 roku i zdobył kilka nagród. Ten film faktycznie zapoczątkował karierę filmową zarówno Mariage, jak i Poelvoorde, którzy ostatecznie nakręcili razem trzy filmy.

Oparte na prawdziwej historii, Drogi Oznacza powrót do niezależnego stylu pisania komedii, który charakteryzował wczesne lata reżysera.

kinematografia

Habib to młody aktor, który marzy o występach na scenie iw kinie bez większych dotychczas sukcesów. Jego rodzina stara się zrozumieć jego upór w dążeniu do pasji, która prawie nic mu nie daje, aż do dnia, w którym odgrywa znaczącą rolę u boku Catherine Deneuve. Potem zaczyna zbierać owoce swojej pracy. To też początek jego kłopotów.

„Wielka przygoda” przywołana w tytule filmu sugeruje złożoną misję, polegającą na pokonaniu przepaści, która oddziela nas od nas samych. Aktor oddany nowoczesności, pochodzący z tradycyjnej muzułmańskiej rodziny, Habib jest rozdarty między różnymi środowiskami społecznymi, które składają się na jego życie.

READ  „Długi Rok Polski 1939”. Felieton Mateusza Morawieckiego, Premiera RP

„Scenariusz powstał na podstawie Catherine Deneuve. Gdybym odmówiła udziału w filmie, wszystko by się posypało” — wyjaśniła Mariage. „Catherine Deneuve uznała scenariusz za zabawny, a zdjęcia trwały tylko trzy dni. Dodał: „Jestem bardzo wdzięczny”.

Wstyd towarzyszy Habibowi

Benoît Mariage potrzebował bohatera, który reprezentowałby coś potężnego, dalekiego od kultury jego rodziców. W ten sposób był „przekonany, że Habib mógłby z entuzjazmem wcielić się w Franciszka z Asyżu na scenie”.

Wstyd to rana, której Habib nie do końca rozumie, ale publiczność to akceptuje. Ten wstyd czyni go bezbronnym, jego strach przed byciem niekochanym sprawia, że ​​chce dostosować się do oczekiwań różnych środowisk, które kształtują jego życie: zadanie niemożliwe. Całe dramatyczne napięcie filmu jest zbudowane wokół tej niekończącej się wewnętrznej walki.

„Współczesny świat jest pełen dysydentów. Kiedy opuszczamy świat, w którym się urodziliśmy i w którym dorastaliśmy, aby dołączyć do nowego świata, jakie wartości starego świata zachowujemy? A jakie wartości tego przybranego świat, który adoptujemy?Czasami w naszym życiu wielu z nas doświadczyło wewnętrznych zmagań Habiba.

W poszukiwaniu doskonałości

Habib nie chodzi do kościoła, ale jest zajęty badaniem, co wiara może oznaczać dla wierzącego. W tym celu aktor spędza pobyt w klasztorze, nadając swojej grze oryginalności, której szukał.

Jego spotkanie z mnichem stanowi punkt zwrotny w filmie. „Twoim jedynym skarbem nie jest życie, o którym marzysz, ale życie, które do ciebie dociera, a w nim jest dzieło Boga” – wyjaśnia mu mnich.

Pomysł ten wyraziła również młoda kobieta z Afryki Północnej, która poślubiła ojca Habiba. Uwielbiam ten rezonans między kulturami chrześcijańską i islamską. Kwestia tożsamości przekracza podziały religijne. Małżeństwo mówi.

Świetna przygoda z różnorodną obsadą

Wielki miłośnik przygód Jest to film, który skupia wielu francuskojęzycznych aktorów. Bastian Augito gra rolę Habiba. Chociaż nie jest pochodzenia arabskiego – początkowy pomysł na obsadę – Ughetto jest „arabską wersją Johna Turturro w Bartonie Finku”, jak stwierdza reżyser, a także „osobą hojną, zainwestowaną i spostrzegawczą”.

READ  Strefa euro: Inflacja przyspieszyła w kwietniu

Role drugoplanowe, szczególnie w społeczności belgijsko-marokańskiej, dają aktorom bardziej realistyczne konstrukcje.

Wspomnijmy najpierw Ahmeda Benaissę, odtwórcę roli ojca – wielkiej postaci algierskiego teatru, który zmarł na zator płucny podczas niedawnego Festiwalu Filmowego w Cannes. Ponadto Farida Oshani wciela się w rolę matki; Sofia El Abbasi, jako przyjaciółka ojca; Ben Hamidou w roli burmistrza i Mohamed Awachen w roli imama.

Wśród bohaterów jest burmistrz Molenbeek, który nie chce przegapić spotkania z Catherine Deneuve. Dzięki nim Benoît Mariage rzuca światło na to belgijskie miasto.

Wizerunek Molenbeek został poważnie nadszarpnięty przez jego związek z atakami terrorystycznymi. Można też mówić o filmie politycznym, który stara się zmienić sposób patrzenia na niesprawiedliwie odrzucany świat – dodaje reżyser.

Ten burmistrz (zwany w Belgii Bergomasterem) jest interesującą postacią ze względu na swoją niejasność. Dzięki swojemu dowcipowi jest całkowicie zintegrowany, aby dotrzeć tam, gdzie jest, ale w głębi duszy nadal czuje się upokorzony, co jest powracającym tematem w filmie.

Wreszcie młoda kobieta, której imię Habib może wreszcie wypowiedzieć, to Daphne van Dessel. Habib objawia się tym, którzy nie widzą, bo czuje, że w żaden sposób jej nie ocenia. „To firma, która wykracza poza wygląd. Od serca do serca” — mówi Marriage.