Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Mieszkańcy Oceanu Spokojnego mogli podziwiać „super księżyc” i całkowite zaćmienie

Ci, którzy przegapili program, będą musieli poczekać do 2033 roku, aby być świadkami kolejnego „krwawego księżyca”, jak nazywają to Amerykanie.

Artykuł autorstwa

opublikowany

czas czytania : 1 minuta.

Wyjątkowy niebiański widok. Entuzjaści astronomii w regionie Pacyfiku byli świadkami „Super Księżyca” w środę, 26 maja, zbiegającego się z całkowitym zaćmieniem Księżyca. Od Australii po środkową Amerykę Północną, amatorzy byli w stanie odkryć, w przeciwieństwie do zaćmienia słońca, bez żadnego zagrożenia dla wzroku, ogromny, czerwono-pomarańczowy księżyc w miarę poruszania się gwiazdy i znajdujący się całkowicie w cieniu Ziemi.

Zjawisko to miało miejsce między godziną 13:11 a 13:25 (czasu paryskiego), kiedy to całkowite zaćmienie pierwszego księżyca zbiega się w ciągu dwóch lat, tak jak to ma miejsce raz na dekadę, z momentem, w którym księżyc był w perygeum, najwyższy w pobliżu. punkt. Dla naszej planety. Nieco blisko Ziemi, na 360 000 km, Księżyc wydawał się o 30% jaśniejszy i 14% większy niż w najdalszym punkcie, oddalonym o 50 000 km.

Ci, którzy przegapili środowy program, muszą uzbroić się w cierpliwość, a następny „krwawy księżyc”, jak nazywają go Amerykanie, zaplanowano na 2033 rok.

READ  Dlaczego musisz pilnie włączyć tę funkcję