Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Międzynarodowa fala skrajnie prawicowej fali populistów?

We francuskich, regionalnych i prowincjonalnych wyborach RN odbił się w czerwcu 2021 r.: spadek o 9,2 punktu na listach w pierwszej turze wyborów regionalnych, z 28,4% oddanych głosów do 19,2%.

Zamiast tego media przedstawiły dwa wyjaśnienia: wyborcy pro-GOP okazali się bardziej niż abstynenci; Linia ucieleśniona przez Marine Le Pen doprowadziłaby do częściowego zwolnienia. Analizy powyborcze wykazały jednak, że wyborcy z najbardziej uprzywilejowanych kantonów GOP w poprzednich wyborach wojewódzkich nie wstrzymali się bardziej niż wyborcy z najmniej uprzywilejowanych kantonów.

W Niemczech AfD (skrajna prawica) jest na tym samym zboczu

Krótko przed wyborami Parlament Podobnie zaskoczył (parlament regionalny) Saksonii-Anhalt, w byłym NRD, upadkiem skrajnie prawicowej AfD, wybranej przez 20,8% elektoratu, wobec 24,3% w 2016 r., i pokonał ją przez chadeków Unii (AfD). Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna, do której należy Angela Merkel), oczekiwania stawiają go na czele, otrzymując znacznie wyższą notę.

W marcu, tracąc 4,3 punktu, AfD musiała zadowolić się 8,3% głosów w Nadrenii-Palatynacie, o 5,4 punktu i 9,7% w Badenii-Wirtembergii, a jej wyniki na Zachodzie są zresztą zawsze znacznie poniżej tych uzyskanych na wschodzie.

W Europie Środkowej sceptyczna presja UE zaczyna słabnąć

Rzeczywiście, w ostatnich wyborach europejskich w maju 2019 r. nie pojawiła się postrzegana fala populistów, a eurosceptyczne lub eurosceptyczne naciski zostały powstrzymane, a nawet zatrzymane.

W tym samym roku w Europie Środkowej, gdzie zdawała się dominować suwerenność i liberalizm, wyniki tego ruchu były mieszane. Rumuni ponownie wybrali swojego liberalnego i europejskiego prezydenta, a Chorwaci wybrali prezydenta socjaldemokratycznego, który nalegał na „normalne życie” swojego kraju w Europie. W Polsce w wyborach parlamentarnych w październiku 2019 r., jeśli partia rządząca wygra, traci większość w Senacie, a w wyborach prezydenckich czerwiec-lipiec 2020 r. jej kandydat Andrzej Duda zdobył tylko 51,03%. dźwięków. Na Węgrzech w wyborach samorządowych w październiku 2019 r. partia Fideszu, partia Viktora Orbana, doznała niepowodzeń w miastach, zwłaszcza w stolicy, Budapeszcie, i zachowała kontrolę tylko nad 13 z 23 miast, w porównaniu do 20 wcześniej.

READ  Zamknięcie fabryki Knorra, osiągnięcie porozumienia dla pracowników

W Stanach Zjednoczonych klęska populisty Donalda Trumpa

Spojrzenie poza Europę zobowiązuje do rozważenia wyniku wyborów w USA w listopadzie 2020 r., w których kandydat Demokratów Joe Biden, pod koniec bezprecedensowego wiecu wyborców, zdobył 7 mln głosów przeciwko kandydatowi populistycznemu Donaldowi Trumpowi (81,27 mln przeciwko niemu). . 74,22).

Wszystkie te elementy razem wzięte prowadzą do pytania: czy fala suwerennego populizmu i skrajnej prawicy słabnie? W Europie czy nawet na świecie? Umieści to rozwój, który pojawił się we Francji, w szerszym kontekście międzynarodowym.

Ochrona ludności w obliczu Covida: populiści nie błyszczeli

Niektóre obserwacje mogą wspierać ten pomysł. W zarządzaniu epidemią rządy, wybrane przez populistów jako modele, nie błyszczały, ale wręcz przeciwnie, harmonizowały najgorsze wyniki pod względem ochrony ludności, czy to na Węgrzech, w Polsce, Brazylii czy Stanach Zjednoczonych. Zjednoczone Królestwo Borisa Johnsona, który podziwiał armię narodową, nie było bardziej przekonane, nawet jeśli Cienki, Podkreślał szczepienia, a mimochodem wykazywał wielki egoizm w porównaniu z innymi Europejczykami.

We Francji Front Narodowy zablokował się w pozycji systematycznej krytyki różnych środków mających na celu ochronę zdrowia obywateli, bez poważnych propozycji. Francuzi naprawdę widzieli, jak błędne były niektóre idee, takie jak szczęście, jakie przyniosło zamknięcie granic. Europa, w przeciwieństwie do krytyków, narzuciła swoją nieuniknioną obecność w poszukiwaniu kontroli nad wirusem.

Zdrowie, klimat, ożywienie, nierówności… powrót do tradycyjnego państwa?

Przede wszystkim w Europie i na świecie pojawiają się nowe obawy: walka ze zmianą klimatu i ochrona życia na tej planecie; Po fali neoliberalizmu powrót interwencji państwa w ożywienie gospodarki, zapewnienie infrastruktury i usług publicznych niezbędnych do życia kraju oraz walkę z ekscesami nierówności.

Oczywiście odpowiedź na pytanie o regresję jest nadal niepewna. Demonstracje przeciwko środkom kontroli epidemii we Francji i gdzie indziej pokazują, że populizm zawsze wie, jak dać głos na ulicy… która jest jednak urną wyborczą. W każdym razie komentatorzy słusznie stawiają ogromny znak zapytania na tym, co do niedawna wydawało się pewne: obecności Marine Le Pen w drugiej turze wyborów prezydenckich.

READ  Rozmiar i trendy będą szybko rosnąć do 2028 r. — Cerillion, Cognizant, Ericsson, IBM — Androidfun.com

___

autor

Cyryl Strzał