Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

MBDA wzmacnia więzi z Polską, w Sewilli rysuje się przyszłość Space Europe, Cruise zwalnia… Pięć zdjęć tygodnia

MBDA wzmacnia więzi z Polską, w Sewilli rysuje się przyszłość Space Europe, Cruise zwalnia… Pięć zdjęć tygodnia

MBDA podpisała w Polsce duży kontrakt na dostawę systemu obrony powietrznej

MBDA przekaże polskiej armii program obrony przeciwlotniczej Narew za pośrednictwem polskiej firmy rakietowej Polska Grupa Zbrojna w drodze „wymiany kluczowych technologii i wiedzy”. Według europejskiego zespołu system „może poradzić sobie ze współczesnymi i przyszłymi zagrożeniami w promieniu ponad 40 kilometrów”. W sumie Wielka Brytania i Włochy opracowały ponad 1000 rakiet przeciwlotniczych CAMM-ER oraz 100 rakiet, które mają zostać wyprodukowane lokalnie. Seria kontraktów o wartości przekraczającej 4,6 miliarda euro.

Podczas Szczytu Kosmicznego w Sewilli państwa członkowskie ESA próbują ratować przestrzeń kosmiczną w Europie



Na spotkaniu w Sewilli w dniach 6 i 7 listopada państwa członkowskie Europejskiej Agencji Kosmicznej osiągnęły porozumienie mające na celu ratowanie europejskiego sektora kosmicznego. Francja, Niemcy i Włochy zgodziły się zapewnić ogromne dotacje publiczne, w tym 340 mln euro rocznie od 2026 r., aby zapewnić konkurencyjność Ariane 6 w stosunku do SpaceX. Kraje europejskie zobowiązały się także do zamawiania czterech rakiet rocznie do 2030 r., a ArianeGroup gwarantuje 42 starty. Druga część umowy zachęca do konkurencji w segmencie rakiet nośnych, natomiast trzecia ma na celu rozwój ładunków kosmicznych wielokrotnego użytku „made in Europe” na niską orbitę.

Nieprawdopodobna przeciwbieżna morska turbina wiatrowa


Uniwersalna wiatrowa przeciwbieżna morska turbina wiatrowa


Norweska firma World Wide Wind, specjalizująca się w energii wiatrowej, przetestuje zmniejszony model przeciwbieżnej morskiej turbiny wiatrowej. Dzięki swojej niezwykłej architekturze ta turbina wiatrowa w naturalny sposób przechyla się wokół optymalnej osi i pozwala swoim dwóm turbinom obracać się w przeciwnych kierunkach niezależnie od kierunku wiatru, podwajając w ten sposób prędkość obrotową wirnika. Prototyp o mocy 30 kW zostanie wkrótce przetestowany w Norwegii, a w 2025 r. nastąpi pilotaż o mocy 1,5 MW. Celem Worldwide Wind jest komercjalizacja modeli o mocy 24 MW do roku 2030.

READ  Uczniowie drugiego roku szkoły średniej Rouvier w Tulonie, Auschwitz, Polska

Air Liquide i Siemens Energy wspólnie opracują moduły elektrolizy niskoemisyjnego wodoru


Elektrolizer PEM firmy Siemens Energy


Air Liquide i Siemens Energy uruchomiły w Berlinie największą na świecie gamę modułów elektrolizerów PEM (membrana do wymiany protonów) do niskoemisyjnej produkcji wodoru. Ma moc 1 GW i może osiągnąć 3 GW rocznie do 2025 roku. Inwestycja o wartości 30 milionów euro została sfinansowana w 25% przez Air Liquide i w 75% przez Siemens Energy. Obaj partnerzy, którzy będą pierwszymi klientami ich wspólnego przedsięwzięcia, są jednocześnie zaangażowani w projekty wodorowe w Europie. Na przykład Air Liquide planuje zainwestować w ten sektor 8 miliardów euro do 2030 roku i dąży do osiągnięcia 3 GW mocy elektrolizy.

Cruise zwalnia część swoich pracowników


Pracownicy Cruz GM


Cruz przyjmuje twarde stanowisko. 9 listopada zatwierdzono dział autonomicznych pojazdów General Motors Zwolnienia wśród pracowników zaangażowanych w autonomiczną usługę taksówkową. Decyzja ta jest następstwem całkowitego unieruchomienia floty prowadzonego od końca października. 2 października kryzys został wywołany wypadkiem w San Francisco, podczas którego robo-taksówka wycieczkowa potrąciła i pociągnęła pieszego. Cruise wycofał także 950 pojazdów z powodu usterek w oprogramowaniu do wykrywania kolizji.

wybrany dla Ciebie

Produkcja Rafale firmy Dassault Aviation, fabryka chipów Altho Brets za 100 milionów euro, europejski projekt w chmurze… Pięć najczęściej czytanych artykułów