Była to jedna z tych wycieczek, która na zawsze zapisze się w pamięci 48 uczniów biorących w niej udział. Przez tydzień w maju przyszłego roku te dwie klasy drugiego roku będą zwiedzać obozy Auschwitz i Birkenau w Polsce w ramach projektu organizowanego przez ich szkołę.
Odpowiedzialny jest ich nauczyciel historii. „Jest to koncepcja, którą zajęli się w zeszłym roku w trzeciej klasie. Jest to zwykle moment bardzo emocjonalny, ale także dla nauczyciela, ponieważ jest okazją do przekazania wartości dzielenia się, jedności i odporności. Kiedy proponowaliśmy plan wyjazdu do Polski w tym roku, został on bezpośrednio zweryfikowany przez studentów. Są bardzo entuzjastyczni– podsumowuje historyk Arnaud Grulier.
Program siedmiodniowego wydarzenia jest dość gęsty i obejmuje wizytę w stolicy Polski, Warszawie z dzielnicą żydowską, ale także w Krakowie. Studenci spędzą dzień podążając śladami deportowanych z Auschwitz w Oświęcimiu i Birkenau w Brzezince.
Szkolenia dla obywateli jutra
Nad projektem pracowali od początku listopada tego roku, gdyż jego tematyka nawiązuje do programu nauczania Moralność i Wiedza o społeczeństwie realizowanego w drugiej klasie. „To nie jest zwykła wycieczka turystyczna. Jest prawdziwe przygotowanie uczniów. Dla niektórych jest to historia rodzinna, dla innych poruszająca emocjonalnie, nawiązująca do bieżących wydarzeń. To program, który podkreśla wagę historii„.
Celem edukacji narodowej jest kształcenie obywateli jutra i ten program jest doskonałym narzędziem. „Powinni znać wartości Rzeczypospolitej i mieć krytyczne podejście. Doświadczona przez nas rzeczywistość historyczna i niestety obecne wydarzenia, zwłaszcza od czasu zabójstwa Samuela Patty'ego i Dominica Bernarda, pokazują, jak konieczne jest przypomnienie pewnej liczby podstawowych elementów. Nasi studenci, przyszli obywatele, którzy za dwa, trzy lata będą głosować, mogą to zrobić z pełną znajomością faktów.„, podsumowuje Nicolas Rougier, dyrektor Rougier High School.
Projekt jest ambitny w planie i treści. I ma określoną cenę dla każdej rodziny. Chociaż niektórzy partnerzy, tacy jak France Mutualist, stowarzyszenie członków Legii Honorowej czy Federacja Narodowa André Maginota, zwrócili się już o wsparcie finansowe, rachunek jest nadal wysoki i wynosi 570 euro na rodzinę (na siedem dni). podróż).
Dlatego też zakład zdecydował się na utworzenie puli nagród w tym miejscu Kolekcja projektów Zmniejszenie zaległości gospodarstw domowych. Mała pomoc (zwolnienie z podatku) dla tych młodych ludzi, aby stali się oświeconymi obywatelami. Rozdanie zakończy się 14 lutego.
„Guru mediów społecznościowych. Bardzo upada. Wolny fanatyk kawy. Entuzjasta telewizji. Gracz. Miłośnik internetu. Nieskrępowany wichrzyciel.”
More Stories
W Polsce wycieczka-niespodzianka na koniec nocy
Euractiv FR wyznacza warunki członkostwa Polski i Ukrainy w UE
Polska planuje zaostrzyć przepisy dotyczące sprzedaży alkoholu osobom poniżej 18 roku życia