Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Czy Władimir Putin zapowiedział, że po Ukrainie zaatakuje Polskę i kraje bałtyckie?

Władimir Putin zapowiedział już atak na państwa bałtyckie, Polskę i Rumunię.
Obrońcy Rosji odpowiedzieli, że to „iluzja”.
Próbowaliśmy dowiedzieć się więcej na temat stanowiska przywódcy Kremla.

Europa zdaje sobie z tego sprawę w lutym 2022 r.: wojna jest już u progu. Jeszcze bliżej? Według byłego urzędnika Guillaume'a Ancela, Rosja nie poprzestanie na tym, jeśli wygra na Ukrainie. „Władimir Putin zapowiedział już, że jeśli wygra na Ukrainie, zaatakuje państwa bałtyckie, Polskę Wschodnią i Rumunię”– argumentował ten ekspert, analizując rolę komunikacji w strategii i konflikcie zbrojnym. Twierdzenie, które zaskoczyłoby zwolenników Moskwy we Francji, zaskoczonych komentarzami „złudzenie”. Zatem ta rozmowa była prawdziwa „znaleziony” ?

Filtrowane zagrożenia

Nie znaleźliśmy ostatnio żadnych śladów takich komentarzy. Z naszych badań wynika, że ​​jedyna informacja o tym rozkazie, pochodząca od szefa Kremla, pochodzi z 2014 roku. W tym czasie niemiecka gazeta Południowoniemiecki Zeitung Według doniesień Władimir Putin groził byłemu prezydentowi Ukrainy Petro Poroszence wysłaniem swoich wojsk na Ukrainę i kilka sąsiadujących krajów. „Jeśli zechcę, za dwa dni wojska rosyjskie będą nie tylko w Kew, ale także w Rydze, Wilnie, Tallinie, Warszawie i Bukareszcie”– oznajmił rosyjski prezydent swojemu ukraińskiemu odpowiednikowi. Pięć krajów będących członkami zarówno Unii Europejskiej, jak i NATO. Zamierzeń nigdy nie potwierdził Władimir Putin, a Bruksela zawsze odmawiała komentarza.

  • Ukraiński czołg działa w rejonie Bagmudu.

    Czytaj więcej

    Oświadczenie – „Nie ma innego rozwiązania niż wojna”: Dla Ukraińców to nie jest czas na negocjacje z Rosją

Więc to nie jest pytanie „Powiadomienie” Zdecydowanie mówiąc. Nie można jednak przecenić spostrzeżeń Guillaume’a Ancela „Oszołomiony”, daleko stąd. Zazwyczaj przywódca Kremla lub jego bliscy doradcy czynią zawoalowane groźby pod adresem państw bałtyckich i Polski. Niedawnym przykładem była 16 stycznia, kiedy Władimir Putin protestował przeciwko Łotwie i innym krajom bałtyckim, mimo że kilkuset obywatelom Rosji na Łotwie groziła deportacja za nieprzedłużenie pozwolenia na pobyt. „Wyprowadź Rosjan” z ich kraju. Sytuacja „Bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo” Rosji – upierał się, zgodnie z cytowanymi komentarzami Rea Nowosti. Jednakże Instytut Badań nad Wojną (ISW) zauważył. W analizie W tym przypadku Władimir Putin zawsze używał „Kompleksowa definicja suwerenności Rosji” W swoich działaniach, nawet poza jego granicami. Jego zdaniem jego armia ma prawo się bronić „Towarzysze za granicą”.

Jeśli przywódca Kremla będzie w swoich poglądach stosunkowo umiarkowany, jego najbliżsi doradcy nie będą wykazywać takiej subtelności. Podobnie jak Oleg Moroso, rosyjski poseł do parlamentu, który zasiadał w rządzie Władimira Putina w latach 2012–2015. W maju 2022 r. wybrany urzędnik napisał w Dzienniku. Jego konto na Telegramie Taka jest Polska „Następny do najechania i zniszczenia” przez Rosję. Były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew ostrzegł, że to państwo członkowskie NATO jest obecnie uważane za „Niebezpieczny wróg”. „Bez względu na to, jak ambitni planowali odrodzeniowcy, ich upadek doprowadziłby do śmierci całego państwa polskiego”, Napisałem w listopadzie ubiegłego roku Zastępca przewodniczącego Rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa. Wreszcie na planie rosyjskiej telewizji publicznej Rossija 1 eksperci, wybrani urzędnicy i przekaźniki rosyjskiej władzy przez cały dzień filtrują tę ideę, prognozując na przykład wchłonięcie przez Rosję sąsiednich krajów. „Wielki rosyjski dom”.

Zainteresowane kraje przygotowują się

Ciągle słychać było przemówienie. Wiele krajów przygotowuje się do tego wydarzenia. Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis ostrzegł w zeszłym tygodniu, że rosyjska armia może próbować przedostać się na kontynent europejski. W tym samym tygodniu poinformował o tym minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz stać „Gotowi stawić czoła każdej sytuacji”. W ostatnich miesiącach obawy te jeszcze bardziej ogarnęły Zachód. Michel Hoffman, szef armii belgijskiej. Ostrzeżenie w połowie grudnia Zwycięstwo popchnęłoby Władimira Putina do ataku na państwa bałtyckie i Mołdawię. Minister obrony Niemiec Boris Pistorius Jego rolę szacuje się na 19 stycznia To „Biorąc pod uwagę niemal codzienne groźby ze strony Kremla”Moskwa prawdopodobnie zaatakuje państwo członkowskie NATO „Następne pięć do ośmiu lat”.

Kreml oficjalnie odrzucił te obawy. W obliczu takiej retoryki rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow zapewnił 17 grudnia Moskwę, że tak nie jest. „Brak zainteresowania przystąpieniem do wojny z krajami NATO – ze względów geopolitycznych, gospodarczych lub wojskowych”. Powtarzając światowy pogląd, że NATO jest demontowane.

  • Szwedzcy i amerykańscy żołnierze podczas ćwiczeń wojskowych w archipelagu sztokholmskim, 13 września 2023 r.

    Czytaj więcej

    Odszyfrowanie – „Każdy musi to przemyśleć indywidualnie”: jak Szwecja przygotowuje się na możliwość wojny

W tej chwili, jeśli nie będzie oświadczenia Władimira Putina w tym kierunku, przemówienie najbliższych przedstawicieli władzy rosyjskiej sugeruje, że porażka Ukrainy nie wpłynie na rosyjskie ambicje. Krótko mówiąc, Instytut Badań Wojennych może zostać utworzony przez Władimira Putina „Warunki przyszłych agresywnych działań Rosji za granicą”.

Chcesz zadać nam pytania lub przesłać informacje, które Twoim zdaniem są wiarygodne? Nie wahaj się i napisz do nas na adres [email protected]. Znajdź nas w sieci społecznościowej X: Nasz zespół stoi za kontem @verif_TF1LCI.