Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

„maksymalna intensywność” walk na wschodzie kraju; Kijów żąda więcej broni od mieszkańców Zachodu

https://assets-decodeurs.lemonde.fr/redacweb/ukraine-cartes-infographic/derniere-maj-ukraine-avancee-russe.pnghttps://assets-decodeurs.lemonde.fr/redacweb/ukraine-cartes-infographic/derniere-maj-ukraine-avancee-russe.png30Stan na mapiePowiększenie

Kontekst

Transmisja na żywo: Pierre Bouvier i Elia Baumeer

Zdjęcie na okładce: Kobieta przechodzi przed zniszczonym budynkiem w Bakhmout, Donbas, 22 maja 2022 r. Aris Messines / Agence France-Presse

W tej transmisji na żywo można przesyłać treści od 9:00 do 21:00.

  • Siewierodonieck czyli cień Mariupola. Miasto przemysłowe Siewierodonieck znajduje się w zachodniej części obwodu ługańskiego, jest prawie oblegane przez wojska rosyjskie. A miasto jest „po prostu zniszcz”I Napisał w telegramie gubernator prowincji Sarhi Haidai. Rosyjskie wojsko zostało oskarżone o zbombardowanie miasta wieloma wyrzutniami rakiet oraz niedokładną i niszczycielską bronią. Według niego bomby są również wymierzone w fabrykę Azot, w której schronią się cywile, w sytuacji przypominającej oblężenie Mariupola. Gubernator uważa, że ​​obwód ługański jest już pod kontrolą „ponad 90%” przez Rosjan.
  • W Davos Ukraina apeluje o cięższą broń. Kijów pilnie potrzebuje mobilnych jednostek zdolnych do wysyłania kilku pocisków jednocześnie, aby mieć taką samą broń przeciwko rosyjskiej sile ognia, podkreślił minister spraw zagranicznych Ukrainy w środę w Davos. „Bitwa o Donbas jest bardzo podobna do bitew II wojny światowej”powiedział Dmytro Koleba. wyjaśnij to „Niektóre wsie i miasta już nie istnieją” W tym rejonie Ukrainy, który w ostatnich dniach był poddawany ciężkim bombardowaniom.
  • Moskwa ułatwia wydawanie rosyjskich paszportów mieszkańcom południowej Ukrainy. Rosja umożliwia mieszkańcom obwodów zaporoskiego i chersońskiego na południu Ukrainy ubieganie się o rosyjskie paszporty za pośrednictwem procedura uproszczonaZgodnie z wydanym w środę dekretem prezydenckim. „Ten uproszczony system wyjaśni wszystkim, że Rosji nie ma tu od dawna, ale na zawsze”Odpowiedział Kirillo Strimosov, mianowany przez Moskwę urzędnik regionu Chersoniu.
  • Odpowiedni dekret prezydencki dotyczy również mieszkańców separatystycznych terytoriów Ługańska i Doniecka, którego armie uczestniczą wraz z Moskwą w walce z Ukrainą. Setki tysięcy mieszkańców tych separatystycznych regionów już uzyskało rosyjskie paszporty.
  • Stany Zjednoczone potępiły próbę„ujarzmienie” ludzie Teraz pod jego kontrolą. Ta mapa „Rosyjska taktyka podporządkowania sobie narodu ukraińskiego, aby siłą narzucić swoją wolę”Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price powiedział na konferencji prasowej, dodając, że Stany Zjednoczone „Zdecydowanie odmówisz” Jak ten projekt.
  • Stany Zjednoczone postanowiły zakończyć, w środę, do zwolnienia umożliwiającego Moskwie spłatę długu dolarowego. Decyzja może doprowadzić do niewypłacalności Rosji, która ma do uregulowania dziesiątki płatności do końca roku.
  • Koszt szkód w ukraińskiej infrastrukturze” będzie dla „90 miliardów do 100 miliardów dolarów”Według Aleksandra Kobrakowa, Ministra Infrastruktury Ukrainy. Na Forum w Davos prezydent Szwajcarii Ignacio Cassis zapowiedział, że jego kraj zorganizuje w dniach 4-5 lipca „Konferencja Odbudowy Ukrainy”który powinien w szczególności dotyczyć kwestii zadeklarowanych i przyszłych składek Banku Światowego, OECD i Unii Europejskiej.
  • Ukraińscy ranni wojenni są leczeni we Francji. Kijów podziękował Francji za goszczenie „Wojna ukraińska ranni w swoich szpitalach, zwłaszcza wojskowych”Według komunikatu prasowego opublikowanego w środę wieczorem przez francuskie Ministerstwo Sił Zbrojnych. Gabinet francuskiego ministra poinformował AFP, że dwóch pierwszych ukraińskich żołnierzy zostało przyjętych w Szpitalu Wojskowym Bercy w rejonie Paryża.
READ  Bourgogne Franche-Comté Auvergne Rodan-Alpy | Podstawy. Czego nie można przegapić

Przeczytaj wszystkie nasze artykuły, analizy i raporty dotyczące wojny na Ukrainie

rozszyfrowanie. „Europa przesadziła z potęgą Rosji i nie doceniła potęgi Ukrainy”

raport. Północny Kijów, gigantyczne „miejsce zbrodni” dla żandarmów-ekspertów

chroniczny. „Powrót NATO nie potępia europejskiej obrony”

krytyczny. „Jest 15:30, a my wciąż żyjemy. Dziennik wojenny: „Wyspy rzeczywistości” Jewgienij Belorokets

raport. Wojna na Ukrainie: W Novi Zalcia „podwójna kara” dla byłych czarnobylskich przesiedleńców

rozszyfrowanie. Rosyjscy oligarchowie: Komisja Europejska proponuje konfiskatę jachtów, willi i kont bankowych

pas startowy. Nie dajmy Władimirowi Putinowi daru naszej słabości. nie mogę wygrać”

Media. Ukraiński humor wojenny na cześć Charliego Hebdo

wideo. Metro w Charkowie wznawia służbę po zakwaterowaniu ludności cywilnej