Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Lot testowy bezzałogowej kapsuły kosmicznej Starliner na Międzynarodową Stację Kosmiczną został opóźniony

Lot został ponownie przełożony. Boeing ogłosił we wtorek 3 sierpnia, że ​​bezzałogowa misja testowa jego kapsuły kosmicznej Starliner na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) została opóźniona z powodu problemu z układem napędowym, opóźniając ważny test dla firmy, której pierwsza próba w 2019 roku zakończyła się niepowodzeniem .

Sonda miała zostać wystrzelona w kosmos z Cape Canaveral na Florydzie o 13:20 (19:20 w Paryżu), na pokładzie rakiety Atlas 5 zbudowanej przez United Launch Alliance. Ale około dwie godziny przed startem, Boeing ogłosił Świergot Ten lot został odwołany.

Według oświadczenia NASA misja nie została odwołana z powodu złej pogody, ale z powodu „Niespodziewane wskazania położenia zaworów układu napędowego Starliner”, z następnym potencjalnym oknem na uruchomienie w środę o 12:57 (16:57 GMT).

„Jesteśmy rozczarowani dzisiejszym wynikiem i musimy przełożyć uruchomienie Starline”powiedział John Vollmer, prezes Boeinga. „Boeing i NASA poświęcą czas niezbędny do zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony naszego statku kosmicznego oraz osiągnięcia naszych celów misji”.

Eksperymentalna misja została zaplanowana na piątek, ale została przełożona na wtorek po tym, jak rosyjska jednostka naukowa niespodziewanie aktywowała silniki po zadokowaniu do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, zmieniając jej kierunek.

Przeczytaj także Rosyjski moduł naukowy Nauka dołączony do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Nie potrzebujesz już rosyjskich pocisków

Po zakończeniu programu promów kosmicznych w 2011 r. NASA zabezpieczyła usługi Boeinga i SpaceX, aby nie potrzebowały rosyjskich rakiet, aby dotrzeć do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. SpaceX przetransportował już co najmniej dziesięciu astronautów na stację kosmiczną, W tym Francuz Thomas Bisquet, na pokładzie jego Załogowego Smoka.

Przeczytaj także wywiad: Thomas Pesquet jest gotowy na nowy start w kosmos

Ze swojej strony Boeing ma opóźnienia. W grudniu 2019 r., podczas pierwszego lotu testowego, problem z oprogramowaniem spowodował problem ze sposobem, w jaki kapsuła uruchomiła silniki.

READ  Halo Infinite: porównanie wideo 4K kampanii w latach 2020-2021! | Xbox One

W rezultacie Starliner nie miał wystarczającej ilości paliwa, aby dotrzeć do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i Wrócił na Ziemię przedwcześnie. Następnie dochodzenie wykazało, że kapsuła prawie doświadczyła poważnej anomalii lotu, gdy weszła w atmosferę. NASA nazwała misję Zamknięcie w wysokiej rozdzielczości., rzadka nazwa poświęcona lotom zbliżającym się do katastrofy.

Przeczytaj także Po awarii w kosmosie udany powrót kapsuły Starliner na Ziemię

Steve Stitch, szef programu lotów komercyjnych NASA, powiedział prasie w zeszłym tygodniu, że tym razem jest pewny siebie. „Chcemy, aby wszystko poszło dobrze, oczekujemy, że pójdzie dobrze i przygotowaliśmy się najlepiej, jak potrafimy”., Powiedział. „Starliner to świetny pojazd, ale wiemy, jak trudny jest on, a także jest to lot testowy, więc jestem pewien, że czegoś się od niego nauczymy”.

Kapsuła ma przewieźć ponad 180 kg sprzętu na Międzynarodową Stację Kosmiczną i wrócić ponad 250, gdy zakończy swoją misję na amerykańskiej pustyni zachodniej.

Świat z AFP