Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Linie frontu przesuwają się w Donbasie, gdy Ukraina kontratakuje

Według ukraińskich urzędników na zachodniej Ukrainie, w pobliżu granicy z Polską, pociski zniszczyły w ciągu nocy infrastrukturę wojskową i zostały wystrzelone w rejon Lwowa nad Morzem Czarnym.

Siły ukraińskie odniosły szereg sukcesów od czasu inwazji na Rosję 24 lutego, zmuszając rosyjskich przywódców do zaprzestania ofensywy na Kijów, a następnie dokonania szybkich zdobyczy na północnym wschodzie, aby wypędzić ich z drugiego najważniejszego miasta, Charkowa.

Od połowy kwietnia siły rosyjskie skoncentrowały znaczną część swojej siły ognia na Donbasie po nieudanej próbie zdobycia stolicy.

Według opublikowanej w niedzielę oceny brytyjskiego wywiadu wojskowego Rosja straciła w lutym około jednej trzeciej rozmieszczonych naziemnych sił bojowych. W ocenie stwierdzono, że ofensywa na Donbas była „znacząco opóźniona” i jest mało prawdopodobne, aby poczyniła szybkie postępy w ciągu najbliższych 30 dni.

W sobotni wieczór Ukraina zyskała morale dzięki zwycięstwu w Konkursie Piosenki Eurowizji, zwycięstwie postrzeganym jako znak siły społecznego poparcia dla Ukrainy w całej Europie.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski z zadowoleniem przyjął zwycięstwo, ale powiedział, że sytuacja w Donbasie jest nadal bardzo trudna, a siły rosyjskie wciąż próbują uratować jakieś zwycięstwo w regionie targanym konfliktami od 2014 roku.

„Nigdy nie przestają próbować” – powiedział.

Inwazja na Moskwę, którą nazwała „operacją specjalną”, mającą na celu rozbrojenie i ochronę Ukrainy przed faszystami, wstrząsnęła europejskim bezpieczeństwem. Kijów i jego zachodni sojusznicy twierdzą, że twierdzenie o faszyzmie jest nieuzasadnioną wymówką dla nieuzasadnionej agresywnej wojny.

Najwyższy punkt

Kontynuując naciski na Izjum i rosyjskie linie zaopatrzeniowe, Moskwie jeszcze trudniej będzie okrążyć zahartowane siły ukraińskie na froncie wschodnim w Donbasie.

Izyum płynie na rzece Doniec, około 120 kilometrów (75 mil) od Charkowa na głównej autostradzie w kierunku południowo-wschodnim.

„Najgorętszym punktem jest nadal administracja Izyum” – powiedział w komentarzach w mediach społecznościowych gubernator regionu Ołeh Senegubow.

READ  Ludzie Zachodu nakładają sankcje za „powtarzające się naruszenia praw człowieka”

„Nasze siły zbrojne rozpoczęły tam kontratak. Wróg wycofuje się na niektórych frontach, a to wynika z charakteru naszych sił zbrojnych” – dodał.

Ale ukraińscy wojskowi przyznali się do niepowodzeń w niedzielnej porannej aktualizacji: „Pomimo strat siły rosyjskie nadal posuwają się naprzód w regionach Lyman, Sewerodonieck, Avdiivka i Kurachev w szerszym regionie Donbasu”.

Obie strony twierdziły, że w Donbasie doszło do udanych ataków wojskowych.

W niedzielę ukraińskie wojsko poinformowało, że nie ma wytchnienia w rosyjskim bombardowaniu huty w południowym porcie Mariupol, gdzie przetrzymuje kilkaset ukraińskich myśliwców kilka tygodni po tym, jak miasto zostało zdobyte przez Rosjan.

Zełenski powiedział, że trwają rozmowy, aby znaleźć sposób na ewakuację rannych żołnierzy z Mariupola w zamian za uwolnienie rosyjskich jeńców wojennych.

Duży konwój samochodów osobowych i dostawczych przewożących uchodźców z ruin Mariupola przybył do kontrolowanego przez Ukrainę miasta Zaporoża późną sobotnią nocą, po kilkudniowym oczekiwaniu na usunięcie go przez siły rosyjskie.

Irina Petrenko, 63-letnia kobieta w przyczepie kempingowej, powiedziała, że ​​została, aby opiekować się swoją 92-letnią matką, która później zmarła.

„Pochowaliśmy go obok jego domu, ponieważ nie było gdzie nikogo pochować” – powiedziała.

Kandydaci do NATO

Jednym z celów rosyjskich działań na Ukrainie było niedopuszczenie do przystąpienia byłej republiki radzieckiej do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO).

Jednak fiński prezydent Sauli Niinisto powiedział w sobotę swojemu rosyjskiemu odpowiednikowi Władimirowi Putinowi, że jego kraj, który dzieli z Rosją granicę o długości 1300 km, chce wstąpić do NATO, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo.

Socjaldemokraci rządzący w Szwecji mają również w niedzielę głosować za członkostwem tego kraju w NATO, torując drogę do prób i porzucenia dziesięcioleci aberracji militarnych po inwazji Ukrainy na Ukrainę.

Kreml powiedział, że Putin powiedział Niinistö, że porzucenie neutralności przez Helsinki byłoby błędem, dodając, że posunięcie to mogłoby zaszkodzić stosunkom dwustronnym.

READ  Trzydzieści lat temu rozwiązano Radę Wzajemnej Pomocy Gospodarczej

W niedzielę Niemcy poinformowały, że przygotowują się do szybkiego procesu certyfikacji, jeśli zgłoszą się Finlandia i Szwecja.

„Musimy upewnić się, że dajemy im gwarancje bezpieczeństwa i nie powinno być okresu przejściowego, żadnej szarej strefy, gdzie ich status jest niejasny” – powiedziała minister spraw zagranicznych Annalena Barbock.

Oprócz utraty dużej liczby ludzi i dużej ilości sprzętu wojskowego Rosja została objęta sankcjami gospodarczymi. W sobotę Grupa Siedmiu głównych krajów uprzemysłowionych zobowiązała się do „większej presji gospodarczej i politycznej na Rosję” oraz dostarczenia Ukrainie większej ilości broni.

W ramach kolejnej obietnicy międzynarodowej solidarności senatorowie republikańscy amerykańscy złożyli niespodziewaną wizytę w Kijowie. Zełenski powiedział, że delegacja dyskutowała o dalszym zaostrzeniu sankcji wobec Rosji.

Zwycięzcy Konkursu Piosenki Eurowizji będą gospodarzami imprezy w następnym roku.

„Nasza odwaga olśniewa świat, nasza muzyka podbija Europę! W przyszłym roku Ukraina będzie gospodarzem Konkursu Piosenki Eurowizji” – powiedział Zełenski w poście online po tym, jak Orkiestra Kałusza wygrała swoje wejście dla Stefanii.