Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Francja się rozwija, ale może być lepiej

Francja się rozwija, ale może być lepiej

Oczekiwanie wydawałoby się nieskończone dla 5000 pacjentów we Francji z mukowiscydozą, którzy kwalifikują się do Cefterio. O ile 21 sierpnia 2020 roku Europejska Agencja Leków przyznała temu, będącemu główną innowacją terapeutyczną, dopuszczeniem do obrotu na terenie Unii Europejskiej kuracji, francuscy pacjenci musieli poczekać do 28 czerwca 2021 roku, aby w końcu móc z niego skorzystać. A to dokładnie 311 dni oczekiwania. Jednak opóźnienie to nie należy do najdłuższych na mapach trójchromatycznych. W porównaniu z praktykami stosowanymi w całej UE byłby to z grubsza jeden z najkrótszych…

W rzeczywistości w Europie potrzeba średnio 511 dni – prawie półtora roku – aby nowy lek zatwierdzony przez europejskie władze był wreszcie dostępny dla pacjentów. To jedna z lekcji z badania WAIT („Oczekiwanie na innowacyjne terapie”), opublikowanego przez Europejską Federację Przemysłu Farmaceutycznego i jego stowarzyszeń (Efpia) w czwartek 12 maja.

Przeczytaj także Innowacyjne leki po „bardzo wysokich” cenach, według Rady Gospodarczo-Społecznej

Jak co roku profesjonalna organizacja, której członkowie należą do wielkich nazwisk światowego przemysłu farmaceutycznego, uniosła zasłonę na wyniki badania dotyczącego dostępu do innowacyjnych leków na Starym Kontynencie. Badanie mierzy czas realizacji i dostępność w każdym kraju 160 leków – w tym Keftrio – które od 2017 r. do końca 2020 r. otrzymały zielone światło od Europejskiej Agencji Leków do stosowania w Europie.

Oczywiste jest, że między różnymi krajami kontynentu istnieją duże różnice. Według badania, czas potrzebny pacjentom na dostęp do nowych terapii waha się od czterech miesięcy do dwóch i pół roku w zależności od regionu. To przekłada się na średni czas oczekiwania w Rumunii do 899 dni, do 844 dni w Polsce, 676 dni w Portugalii i prawie 600 dni w Estonii. ogólnie, Pacjenci w Europie Południowej i Wschodniej czekają sześć razy dłużej na nowe leki ”, Podkreśla Efpię, która wzywa przemysłowców i państwa do działania. Wręcz przeciwnie, Niemcy z opóźnieniem 133 dni są dobrym studentem, podobnie jak Dania (176 dni) i Szwajcaria (191 dni).

READ  Widziane z Izraela. Rozkwit polskiej gospodarki.

Komplikacje administracyjne

Jeśli chodzi o Francję, to awansuje w rankingu, zajmując trzy miejsca, ale wciąż jest bardzo daleko od pierwszej trójki. Średni czas oczekiwania to 497 dni (w porównaniu do 527 w zeszłym roku), 18 dniI Miejsce na 39 ocenionych krajów. Liczba, która wyklucza jednak uwzględnienie konkretnego urządzenia w przypadku licencji na użytkowanie tymczasowe. Ta ostatnia, która przeszła gruntowny remont w 2021 r., umożliwia w niektórych przypadkach przyznanie wczesnego dostępu do leków oczekujących na komercjalizację. W przypadku Keftrio do 2020 r. leczono ponad 400 pacjentów. Włączenie tego parametru skróci średni czas we Francji do 240 dni.

Masz do przeczytania 35,28% tego artykułu. Poniższe informacje są przeznaczone wyłącznie dla subskrybentów.