Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Lider opozycji Yair Lapid mówi, że zjednoczył głosy, aby utworzyć rząd

Yair Lapid zyskał wiarygodność od swoich początków w polityce, awansując nawet do rangi głównego rywala ustępującego premiera Benjamina Netanjahu. – Debbie Hill / AP / Syba

Były gwiazdor telewizji izraelskiej, bliski końca 12 lat władzy Benjamin Netanjahu. Izraelski lider opozycji Yasser Lapid zadzwonił do prezydenta Reuvena Rivlina późną środą wieczorem, aby powiedzieć mu, że zdobył bardzo potrzebne wsparcie dla szkolenia.
rząd koalicyjny , Jego usługi powiedział w oświadczeniu.

Jar Lapid Kto miał do 23:59 (20:59 GMT) powiadomić prezydenta, że ​​zebrał te głosy, ogłosił to po wieczornym zgromadzeniu na partiach prawicowych i arabsko-izraelskiej formacji Rama na rzecz swojego przyszłego rządu . Jego zespół opublikował zdjęcie umowy koalicyjnej podpisanej przez przywódców ośmiu izraelskich partii – dwóch z lewej, dwóch z centrum, trzech z prawej i jednej arabskiej – które może oznaczać punkt zwrotny w historii politycznej Izraela.

Na papierze wszystko dzieli różnorodną koalicję

Obecna sytuacja w konflikt z Palestyńczykami, Ożywienie gospodarcze, miejsce religii: wszystko na papierze dzieli zróżnicowaną koalicję niezależnie od jej chęci obalenia Benjamina Netanjahu, który doszedł do władzy 25 lat temu, w latach 1996-1999, został ponownie mianowany w 2009 roku i oskarżony o korupcję.

Lider opozycji i jego współpracownicy mają teraz siedem dni na podział tek i uzyskanie wotum zaufania parlamentu. Ale pomimo tego postępu i pierwszej umowy koalicyjnej zawartej dwa lata temu bez Benjamina Netanjahu wszystko jest nadal możliwe.

Rząd, który „szanuje tych, którzy mu się sprzeciwiają”.

Ostatni raz arabska partia izraelska wspierała rząd – ale nie brała w nim udziału – sięga roku 1992, w erze „rządu pokojowego” kierowanego przez Icchaka Rabina. Tym razem arabska formacja islamistów kierowana przez Mansoura Abbasa formalnie podpisała umowę koalicyjną, nie wskazując na tym etapie, czy będzie aktywnie uczestniczyć w rządzie.

„Ten rząd będzie służył wszystkim obywatelom Izraela, w tym tym, którzy nie są jego członkami, będzie szanował tych, którzy mu się sprzeciwiają i zrobi wszystko, co w jego mocy, aby zjednoczyć różne elementy społeczeństwa izraelskiego” – powiedział Yair Lapid. Prezydent Rivlin w komunikacie prasowym. Na swojej stronie na Facebooku dodaje: „Udało mi się”, zgodnie z hebrajską formułą.

Netanjahu podobno próbuje zablokować umowę parlamentarną

Benjamin Netanjahu, jego prawicowa partia Likud i jego prawnicy próbują uniemożliwić takiemu porozumieniu uzyskanie aprobaty parlamentu. Według izraelskiej prasy przewodniczący parlamentu Yariv Levin (Likud) może ulec pokusie przedłużenia o kilka dni organizacji wotum zaufania dla parlamentu, licząc w międzyczasie na rozłamy z obozu antynetanjahu. .

Przed hotelem, w którym odbywają się negocjacje, setki demonstrantów opowiadających się za zmianą lub sprzeciwiających się zmianom zgromadziły się z flagami Izraela w rękach i pod ścisłym nadzorem policji.

Zwiększono bezpieczeństwo Bennetta i Lapida

Przypadkowo, jeśli w środę Izraelczycy nadal nie mają rządu, mają nowego wybranego prezydenta, jedenasty dla Izraela. Pracy Izaak Herzog, lat 60, został wybrany znaczną większością przez Plenum Parlamentu, na to stanowisko zasadniczo honorowe i pozbawione władzy wykonawczej. Podczas tej sesji parlamentu bohaterowie izraelskiej serii politycznej, niektórzy z nich, kontynuowali negocjacje, zmęczeni, pewni siebie lub niespokojni z siedzeń i pod czujnym okiem kamer.

Rozmowy o Yairze Lapidzie trwają od poniedziałkowej decyzji Naftalego Bennetta o dołączeniu do obozu antyNetanjahu. Naftali Bennett ma być prawdopodobnie przyszłym premierem w ramach planowanej rotacji władzy w projekcie koalicyjnym, który ma zakończyć najdłuższy kryzys polityczny w historii kraju. W tym klimacie wzmożonych napięć, gdzie potencjalne porozumienie rządowe jest potępiane jako „zdrada” przez zwolenników Netanjahu, bezpieczeństwo Bennetta i Lapida zostało wzmocnione.

READ  Jak Bashar al-Assad zdołał utrzymać się u władzy dzięki dżihadystom