Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Yair Lapid mówi, że połączył głosy, aby utworzyć rząd jedności narodowej

Zatwierdzenie rządu przez izraelski parlament oznaczałoby koniec pewnej epoki Benjamin NetanjahuPremier od 12 lat.

Artykuł autorstwa

opublikowany

Aktualizacja

czas czytania : 1 minuta.

Przywódca izraelskiej opozycji Yair Lapid w środę (2 czerwca) zadzwonił do prezydenta Reuvena Rivlina, aby powiedzieć mu, że zebrał poparcie potrzebne do utworzenia rządu jedności narodowej, który mógłby zakończyć 12-letnie rządy Benjamina Netanjahu.

„Ten rząd będzie służył wszystkim obywatelom Izraela, w tym tym, którzy nie są jego członkami, i będzie szanował tych, którzy mu się sprzeciwiają, i zrobi wszystko, co w jego mocy, aby zjednoczyć różne elementy społeczeństwa izraelskiego. “, ogłoszono Yaïr Według oświadczenia Lapida, prezydenta Izraela. I dodać na swojej stronie na Facebooku: “Zdałem”Według hebrajskiej formuły.

Polityk centrowy miał do 23:59 zawiadomić prezydenta, że ​​odebrał te głosy. Nastąpiło to po tym, jak partie prawicowe i arabsko-izraelska partia Ra’am zmobilizowały się wieczorem, by wesprzeć jego przyszły rząd. Jego zespół opublikował zdjęcie umowy koalicyjnej podpisanej przez przywódców ośmiu partii izraelskich, dwóch z lewej, dwóch z centrum, trzech z prawej i jednej arabskiej, co może stanowić punkt zwrotny w historii politycznej państwa żydowskiego . …

Ostatni raz arabska partia izraelska poparła rząd, ale nie uczestniczyła w nim, miał miejsce w 1992 roku. „rząd pokoju” przez Icchaka Rabina. Tym razem arabska formacja islamistów kierowana przez Mansoura Abbasa formalnie podpisała umowę koalicyjną, nie wskazując na tym etapie, czy będzie aktywnie uczestniczyć w rządzie.

To jest przyszły rząd z wyjątkiem Likudu Benjamin Netanjahu Zasadniczo w ciągu najbliższego tygodnia nie otrzymał on od Parlamentu wotum zaufania. Trochę wcześniej tego dnia, Kandydat Partii Pracy Izaak Herzog został wybrany prezydentemJednostka syjonistyczna Przez posłów stanowisko w dużej mierze honorowe.