Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Legenda francuskiego futbolu Just Fontaine zmarł w wieku 89 lat

W środę dowiedzieliśmy się, że Just Fontaine, były piłkarz, który osiągnął szczyt na Stade de Reims w latach 50., zmarł w wieku 89 lat. Reprezentant Francji jest najlepszym strzelcem w historii mistrzostw świata w 1958 roku.

Jest jednym z najlepszych napastników w historii reprezentacji Francji. Just Fontaine zmarł w wieku 89 lat, dowiedzieliśmy się w środę od jego rodziny, która poinformowała o tym AFP. Urodzony 18 sierpnia 1933 roku w Marrakeszu w Maroku, gdzie rozpoczynał karierę piłkarską, „Justo”, jego pseudonim, był symbolicznym środkowym napastnikiem OGC Nice (1953-1956), a zwłaszcza Stade de Reims (1956-1962).

Niech żyje człowiek z 30 golami dla Francji Tuluza, miasto jego sercaOd 1965 r. Różowe miasto zwróciło mu uwagę: w 2016 r. trybuna na Stade Toulouse została przemianowana na jego imię, aw czerwcu 2018 r. burmistrz Jean-Luc Modinc wręczył mu złoty medal miasta.

Król strzelców w historii mundialu z 13 golami

Jeśli jest zarejestrowany 145 bramek dla ReimsPrzeszedł do historii, zwłaszcza z reprezentacją Francji (21 występów, 30 bramek).

Jest najlepszym strzelcem wszechczasów na jednym etapie finałowym mistrzostw świata dzięki swoim trzynastu golom w sześciu meczach podczas mistrzostw świata w Szwecji w 1958 roku.

13 bramek Fontaine’a na mundialu 1958:

Jest w tym charakterze Czwarty najlepszy strzelec w historii mundialu Z Messim za Miroslavem Klose (16 bramek), Ronaldo (15 bramek) i Gerdem Müllerem (14 bramek).

Złoty But po 56 latach

W przypadku Coupe du Monde 2014 Just Fontaine avait reçu un soulier d’Or pour ce rekord 13 buts marqués en une seule Coupe du monde lords de la cerémonie d’ouverture du congrès de la Fédération internationale de football (FIFA) ) w Brazylii. Nagroda dla strzelców, których nie było w 1958 roku, którą docenił, bo powierzył ją France Bleu Occitanie koło Tuluzy, gdzie mieszkał przez 50 lat: Czekałem na to od dawna. Jestem uspokojony, bo go nie było. Gdyby istniał, miałbym go”.

Aby ustalić jego współudział podczas tego mundialu na ziemi z Raymondem Kopą, który zmarł w marcu 2017 r.: „Te 13 goli to moje najlepsze wspomnienia. Jestem z tego znany na całym świecie”.

Just Fontaine opowiada France Blue, jak mistrzostwa świata zmieniły jego życie:

READ  C2500 m | Lawrence Vincent Lapointe i Katie Vincent zakwalifikowali się do półfinału

Trzecie miejsce w Ballon d’Or 1958

Oprócz swojego rekordu z 1958 roku, zakończył ten rok na trzecim miejscu w zdobyciu Złotej Piłki, którą zdobył Raymond Kopa.

Po prostu Fontaine to ma udokumentowany przebieg : Cztery tytuły mistrzowskie Francji, król strzelców mistrzostw Francji w 1958 i 1960 roku. Dwa Puchary Francji, król strzelców Ligi Mistrzów w 1959 roku, przegrał z Reims w finale z wielkim Realem Madryt, zwłaszcza z Kubą.

Krótka kariera trenerska

Pod koniec kariery próbował swoich sił jako trener. Trenował Francję przez dwa mecze w 1967 roku, zanim prywatnie trenował Paris Saint-Germain (1973-1977), który dorastał w D1 w 1974 roku, oraz Tuluzę (1978-1979), gdzie również założył grupę sklepów o nazwie „Justo Sport” .

I zakończył karierę trenerską z reprezentacją Maroka, gdzie się urodził, wygrywając Puchar Narodów Afryki w 1980 roku.

W 1962 Just Fontaine był współzałożycielem Krajowe Stowarzyszenie Zawodowych Piłkarzy (Narodowa Federacja Piłki Nożnej) z zawodnikiem Lyonu Eugene Ngo Lea i prawnikiem Jacquesem Bertrandem. Just Fontaine jest pierwszym bossem. Celem tego związku zawodników jest wpływanie na liderów klubów, zwłaszcza w kwestii transferów lub emerytur.

W tym archiwum INA z 1962 roku Just Fontaine wyjaśnia, że ​​piłka nożna jest jak reszta życia: są dobrzy liderzy i są mniej dobrzy. „Gdyby wszystkie kluby były jak Stade de Reims, nie byłoby problemu, nie potrzebowalibyśmy federacji”. konkluduje.