Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Leg Wales został wybrany na prezydenta 30 lat temu

Pamiętajcie – jest 9 grudnia 1990 roku: polski elektryk, lider Solidarności i laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 1983 roku, zostaje wybrany na Prezydenta RP w pierwszych wolnych wyborach w kraju.

Wybitna postać i symbol walki z uciskiem sowieckim, Lekvasa kandydował na prezydenta RP w pierwszych niezależnych wyborach w kraju w 1990 roku, rok po upadku muru berlińskiego i upadku niemieckiego obozu. Były elektryk z Gdańska został wybrany z powodzeniem prawie 75% głosów.

Pierwsza strona Southwest z 10 grudnia 1990.

Archiwa „South West”

>>> Na naszej stronie: Znajdź nasz plik „30 lat i kurz”

Nowy polski prezydent zaczynał jako prosty elektryk w Gdańsku, w północnej Polsce. W późnych latach siedemdziesiątych współtworzył wraz z Anną Valentinovich Towarzystwo Solidarnoz w odpowiedzi na jego eksmisję z miejskich stoczni. Było to pierwsze niezależne stowarzyszenie powstałe w strefie wpływów sowieckich.

>>> Znajdź wszystkie archiwa w Lex Wales w naszej wyszukiwarce

Ruch kierowany przez Velsę potępia sowiecką dyktaturę nad Polską. Kulminacją powstania był strajk w sierpniu 1980 roku. Początkowo ograniczony do portu, rozprzestrzenił się na miasto, a następnie na cały kraj. W jego ślady pójdzie 10 z 13 milionów polskich pracowników.

Sukces porozumień Solidarność i Gdańsk

Leg Welsa (w środku) przemawia do tłumu podczas strajków w Stoczni Gdańskiej 25 sierpnia 1990 roku.
Leg Welsa (w środku) przemawia do tłumu podczas strajków w Stoczni Gdańskiej 25 sierpnia 1990 roku.

Archiwa AFP

>>> Nasza strona: Polska: 40 lat temu porozumienia gdańskie upoważniły do ​​powstania związku Solidarność

Po kilku tygodniach zmagań porozumienia gdańskie podpisano 31 sierpnia 1980 roku. Wysłuchano żądań pracowników: podwyżki płac, 5-dniowy tydzień pracy, prawo do strajku, uznanie za tworzenie niezależnych związków zawodowych i uznanie związku Solidarno. W końcu Velsa była w stanie uratować Polskę przed rozlewem krwi. „Prawda” znowu mruczy, „Cień Moskwy wisi nad umowami w Polsce”, pisze „Południowy Zachód” 1 września, zastanawiając się nad przyszłością obszaru politycznej niepodległości otwartego porozumieniami Gdańska:

Czy Polska zaczęła tworzyć podwaliny pod kolejną wspólnotę?

Z lidera związku Lek Welsa zyskuje wymiar międzynarodowy, stając się czołową postacią polityczną w Polsce. Wolny od przemocy i katolik, został przyjęty w Watykanie w 1981 roku przez swojego towarzysza Jana Pawła II. Zaproszony do Francji przez trzy ośrodki związkowe w tym samym roku, przyjął zasłużone powitanie od głowy państwa i spotkał się z premierem Francji Pierre’em Moro.

READ  Polska zakazuje importu zboża z Ukrainy w celu ochrony swoich rolników

Jednak w następnym roku Solidarnok został rozwiązany, a jego ikona uwięziona na 11 miesięcy. Aresztowanie rozgniewało społeczność międzynarodową. Kiedy odchodzi, tysiące słupów wita go entuzjastycznie.

>>> Na naszej stronie: „Nie uważam się za mnicha”: Spotkanie z Leg Wales

Velsa, Pokojowa Nagroda Nobla

Jeden "Południowy zachód" 6 października 1983.
Pierwsza strona „Southwest” 6 października 1983.

Archiwa Południowo-Zachodnie

Uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla w 1983 r. Za zdecydowane i pokojowe działania w kryzysie w Polsce, Waza ponownie stał się uprzywilejowanym mówcą generała Zaruzelsky’ego i zdołał legitymizować związki zawodowe, a tym samym Solidarnow. Ale przede wszystkim ustanowienie pluralizmu politycznego.

Za jeziorem Wales Polacy zostali uhonorowani Pokojową Nagrodą Nobla.

Było to na „południowym zachodzie” 6 października 1983 roku.

Dzięki Leg Wales Polska odegrała historyczną rolę w upadku wschodniego imperium komunistycznego. Polski przykład zainspirował ruchy opozycyjne w innych krajach obozu radzieckiego, które zakończyły się w listopadzie 1989 r. Upadkiem muru berlińskiego.