Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

(LEAD) Przywódcy Księżyca i Grupy Wyszehradzkiej zgadzają się na intensyfikację współpracy

BUDAPESZT, 4 listopada (Yonhap) — Prezydent Moon Jae-in i premierzy Grupy Wyszehradzkiej uzgodnili w czwartek, że intensyfikują współpracę w dziedzinie gospodarki, nauki i technologii oraz zmian klimatycznych.

Moon, premier Węgier Viktor Orban, premier Słowacji Eduard Heger, premier Czech Andrej Babis i premier Polski Mateusz Morawiecki odbyli dziś swój drugi szczyt w Budapeszcie.

Na szczycie przywódcy zauważyli, że handel dwustronny między Koreą Południową a krajami Grupy Wyszehradzkiej osiągnął w ubiegłym roku rekordowy poziom pomimo pandemii COVID-19.

„Pomimo spowolnienia w światowym handlu w zeszłym roku z powodu Covid-19, Grupa Wyszehradzka stała się drugim co do wielkości blokiem handlowym w Unii Europejskiej” – powiedział Moon na szczycie.

Przywódcy zgodzili się także na rozszerzenie współpracy nie tylko w obszarach związanych z transformacją technologiczną, jak głosiła Czwarta Rewolucja Przemysłowa, ale także w technologiach cyfrowych i opiece zdrowotnej.

Według biura Moona, aby znaleźć nowe siły napędowe wzrostu i osiągnąć neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla, przywódcy zgodzili się na współpracę w branżach i infrastrukturze związanych z wodorem.

Moon wyjaśnił również władcom Grupy Wyszehradzkiej niedawną sytuację na Półwyspie Koreańskim, a władcy Grupy Wyszehradzkiej zapewnili swoje poparcie dla wysiłków Seulu na rzecz przywrócenia pokoju na półwyspie.

Dans une declaration conjointe publiée après le sommet, Moon et les dirigeants de Visegrad «ont souligné l’importance de reprendre un dialog entre toute les les Parties dotyczą zaangażowania, notamment par la mise en œuvre complète et rapide des pécrédente „.

Po spotkaniu z Grupą Wyszehradzką Moon odbył dwustronne spotkania na szczycie z premierami Słowacji, Polski i Czech.

Podczas szczytu z premierem Polski Mateuszem Morawieckim Moon poprosił go o rozszerzenie współpracy dwustronnej w zakresie elektrowni jądrowych, zaopatrzenia w broń i infrastruktury.

Moon podziękował również polskiemu rządowi za umożliwienie wjazdu do Polski najważniejszych osób z południowokoreańskich firm w zeszłym roku pomimo pandemii COVID-19.

Moon i premier Czech Andrej Babis podkreślili znaczenie wzajemnej współpracy w sektorach przemysłowych w przyszłości.

Firmom południowokoreańskim udało się zaistnieć w Czechach, powiedział Papis, wyrażając nadzieję, że oba kraje będą kontynuować współpracę w dziedzinie nauki, innowacji i zaawansowanych technologii.