Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Le Matin – Polska obchodzi 230. rocznicę uchwalenia swojej pierwszej konstytucji

Polska obchodzi 230. rocznicę uchwalenia pierwszej konstytucji. Przemawiając na konferencji, która odbyła się w Casablance z okazji tego wydarzenia, Ambasador RP Krzysztof Karovsky omówił stosunki między Marokiem a Polską, zwłaszcza na płaszczyźnie gospodarczej. Dowiedzieliśmy się, że handel między dwoma krajami wzrósł o ponad 45% w ciągu pierwszych dwóch miesięcy tego roku, a Polska obchodzi 230. rocznicę uchwalenia pierwszej konstytucji.

Polacy obchodzą swoje Święto Narodowe 3 maja. Mając na uwadze ograniczenia związane z epidemią Covid-19, ambasada RP w Maroku wyraziła chęć uczczenia tego wydarzenia organizując w miniony czwartek w Casablance konferencję prasową z okazji 230. rocznicy uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji.

Wracając szczegółowo do tego wydarzenia, które jest chlubą Polaków, Ambasador RP Krzysztof Karovsky wskazał, że jest to pierwsza konstytucja opracowana w Europie, a druga na świecie. Dyplomata podkreślił symbolikę tego tekstu założycielskiego, który pozwolił Polakom na zjednoczenie przeciwko najeźdźcom i wskazał, że przyjęcie konstytucji z 3 maja 1791 r. Było aktem heroizmu wobec nienasyconej ekspansjonistycznej polityki Rosji. , Prusy. A Austria w tamtym czasie. „Konstytucja była także zwieńczeniem polskiego Oświecenia i dała Polakom solidny fundament, na którym po 123 latach zaborów odbudowano strukturę państwa polskiego” – powiedział ambasador. Odpowiadając na pytanie znajdujące się na marginesie tej konferencji, dotyczące dynamiki stosunków politycznych i gospodarczych między Marokiem a Polską, pan Karovsky nalegał na zwrócenie uwagi na postęp gospodarczy dokonany przez Maroko, który określił jako „niezwykły”. Dyplomata przypomniał ponadto o jakości relacji między oboma krajami, która pozwoliła na o 25% przyspieszenie wymiany gospodarczej w 2020 r., Mimo panującego nasilenia epidemii klimatu. Powiedział, że giełdy przekroczyły symboliczną granicę miliarda dolarów.

Rok 2021 zapowiada się bardziej obiecująco – zapewnił ambasadora odpowiadając na pytanie „Le Matina”. Zwrócił uwagę, że wymiany gospodarcze w pierwszych dwóch miesiącach tego roku wyniosły ponad 263 mln USD, co stanowi wzrost o ponad 45% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Dyplomata zaznaczył również, że polskie podmioty gospodarcze są bardzo zainteresowane Marokiem. Powiedział, że w kilku raportach królestwo jest pierwszym miejscem korzystnym dla polskich inwestorów.

READ  Cyberpunk 2077 oskarżony o rzeź w całości!