Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Laboratorium — Microsoft Windows 11: Poważny wpływ na autonomię laptopów

Pomimo sukcesów Microsoftu w przeprojektowaniu projektu i uproszczeniu interfejsu systemu Windows 11, AMD i Intel mają pewne problemy z wydajnością, co pokazują nasze najnowsze testy porównawcze. Na szczęście łatki są już testowane pod kątem wtajemniczonych i dlatego powinny wkrótce trafić do opinii publicznej.

Chcieliśmy również sprawdzić wpływ przejścia na nowy system operacyjny na autonomię laptopów. Czy będą zyski czy straty? Może to nic nie zmieni? Zweryfikowaliśmy to wszystko, przeprowadzając testy laboratoryjne niektórych modeli w systemie Windows 10 przed ponownym przetestowaniem, aktualizując komputery PC do systemu Windows 11.

Testowany protokół i modele

Do tych testów wybraliśmy komputery z różnymi procesorami: HP Envy 14 (Intel Core i7-1155G7), Huawei MateBook 14s (Intel Core i7-11370H), HP Pavilion 15 (AMD Ryzen 5 5500U) oraz Asus VivoBook Pro 14x Older ( AMD Ryzen 5800H). Jak zwykle zmierzyliśmy niezależność odtwarzania wideo w serwisie Netflix (przeglądarka Chrome), jasność panelu ustawioną na 200 cd/m² i głośność na 50% podłączonych słuchawek z wyłączonym Bluetoothem.

Windows 11 to wielki przegrany

Jak widać, wyniki nie sprzyjają Windowsowi 11… Poza HP Pavilion, któremu uszło na sucho uzyskanie 5 minut autonomii pod Windowsem 11 (nieznaczny wynik w tego typu testach), wszystkie inne komputery wyraźnie zdefiniowany cios przejścia na nowy system operacyjny. HP Envy 14 i Asus VivoBook Pro straciły około godziny pracy na baterii, podczas gdy Huawei MateBook wyłączył się całkowicie dwie godziny temu.

Trudno wyjaśnić, dlaczego ta różnica utrzymuje się między dwoma systemami operacyjnymi, ale optymalizacja i tak nie jest w tej chwili idealna. Nic dziwnego, że premiera zawierała pewne luki, ale mamy nadzieję, że Microsoft i jego partnerzy szybko znajdą rozwiązania. W szczególności może to obejmować aktualizowanie silników, które wpływają na zarządzanie profilami zasilania procesorów.

READ  Trzy lata po premierze chińska wersja gry Phenomenon zostaje wycofana