Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Krab z epoki dinozaurów odkryty uwięziony w bursztynie

Archeolodzy badający zalesiony region Azji Południowo-Wschodniej dokonali odkrycia, które bez wątpienia będzie ważnym momentem w ich karierze: znajdują zwłoki kraba uwięzione w kawałku bursztynu sprzed 99 milionów lat, kiedy dinozaury były jednym z ich codziennych drapieżników. Po raz pierwszy odkryto zachowany okaz kraba z tego okresu.

I nie jest to jedyny zapis, który rozbił ten zaskakująco dobrze zachowany „podróżnik w czasie”, ponieważ jest to również najbardziej kompletna skamielina kraba, jaką kiedykolwiek odkryto, według naukowców, którzy zauważają, że okaz Cretapsara athanata Przy długości 5 mm jest bardzo podobny do współczesnych krabów.

Inni badacze donieśli o odkryciu skamieniałości homara w kawałku bursztynu sprzed 15 milionów lat w Meksyku. Jednak ta nowa próbka, pochodząca z Myanmaru, wypełnia ważne luki w naszym zrozumieniu ewolucji nowotworów, w tym różnic między różnymi typami nowotworów. Szczegóły zostały opublikowane w magazynie postęp naukowy.

„To po prostu zapiera dech w piersiach”

« Mówimy o wyjątkowej konserwacji, czyli nie brakuje ani jednego włosa mówi Javier Luc z Uniwersytetu Harvarda. ” I pomimo niewielkich rozmiarów, zobaczyliśmy wiele wspaniałych detali, w tym skrzela. To po prostu zapiera dech w piersiach ».

Chociaż szacunki molekularne określają pochodzenie niemorskich krabów na około 130 milionów lat temu, do tej pory nie znaleziono dowodów na istnienie tych krabów po 75 milionach lat. Ponieważ ta skamielina wygląda jak krab słodkowodny, może prześledzić historię tej grupy sięgającą prawie 25 milionów lat.

Odkrycie reprezentowało nowy gatunek, który zespół nazwał Cretapsara. „Kreta” odnosi się do okresu kredowego i „Apsara”, aby przywołać „ducha chmur i wody” w mitologii Azji Południowo-Wschodniej, aby uhonorować lokalną kulturę i dziedzictwo. Więc pełne imię staje się C. athanata (Cretapsara athanata).

szczegóły skamieniałości C. dwa Naukowcy to odkryli. © Lida Xing / Chiński Uniwersytet Nauk o Ziemi

Luque i jego koledzy przeanalizowali okaz pod standardowym mikroskopem i mikroskopem rentgenowskim, a następnie wyraźnie zidentyfikowali oczy, czułki, szczypce, narządy gębowe, cienkie włosy i osiem nóg zwierzęcia, w tym jedną, która oderwała się od ciała, mówi Luque. się z żywicy drzewnej, którą połykał „jak kapsuła czasu”.

READ  Ten robot do eksploracji Księżyca jest zaskakująco zwinny, wykonując niemal ludzkie ruchy!

Zrozum ewolucję nowotworów i podobnych typów

Pomimo niewielkich rozmiarów tego okazu (szerokość zaledwie 2 mm), który może być osobnikiem młodocianym, ma wiele punktów wspólnych z istniejącymi nowotworami. ” Ma tę muszlę [coquille supérieure] Okrągłe, wysoko rozwinięte nogi do chodzenia, duże oczy i mały ogon złożony pod tułowiem „On tłumaczy.” Wszystkie te cechy są nowoczesne ».

Jednak według Lucky’ego gatunek ten ma również pewne charakterystyczne różnice, które wiążą go z jego prymitywnym pochodzeniem, w tym głębokie rowki na muszli, w przeciwieństwie do gładkich wierzchołków dzisiejszych krabów. Pierś jest znacznie węższa, bardziej przypomina pierś z krewetek lub homara niż szeroka pierś współczesnych homarów. ” Nie jest to brakujące ogniwo, ale daleki kuzyn obecnego kraba ’, on tłumaczy.

Skrzela kraba wskazują, że żyje on głównie w wodzie, w przeciwieństwie do dzisiejszych krabów lądowych, których kieszenie powietrzne podobne do płuc dzielą przestrzeń skrzeli. ” To naprawdę zaskakujący i ekscytujący punkt – mówi Locke. Jak zwierzę wodne może dostać się do soku drzewa w lesie? Daje do myślenia ».

« Prawdopodobnym wyjaśnieniem jest to, że krab odbył krótką podróż lądową między dwoma zbiornikami wodnymi, kiedy został uwięziony. – wyjaśnił Loki. « Jej nieszczęście ujawniło jednak „bezcenny” skarb naukowy: żywica szybko twardnieje w wodzie – „jak super-klej”, więc rzadko wytwarza skamieniałości.. To smutne dla zwierzęcia, ale w zasadzie była to jedyna możliwość dowiedzenia się, że istnieje ».

Badania Luque i współpracowników mają na celu zrozumienie, w jaki sposób niektóre starożytne gatunki wyewoluowały w kraby, a także ewoluowały i różnicowały się w czasie, tworząc współczesne formy, które widzimy dzisiaj. ” Każda odkrywana przez nas skamielina podważa nasze uprzedzenia dotyczące tego, kiedy i gdzie powstało wiele organizmów, często skłaniając nas do cofnięcia się w czasie.s”, podsumowuje Luque.

READ  Fable jest rozwijane od co najmniej 4 lat! | Xbox One
Zasoby : postęp naukowy & Uniwersytet Harwardzki