Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kto opiekuje się cygańskimi uchodźcami z Ukrainy? – EURACTIV.fr

Każdego poranka, stolice Dekodery dostarczają informacji w całej Europie

>> Możesz zapisać się do naszego newslettera tutaj


Dziś w stolicach

Grupa Wyszehradzka

Wielu romskich uchodźców z Ukrainy, posiadających obywatelstwo zarówno węgierskie, jak i ukraińskie, jest podzielonych między stolice państw członkowskich Grupy Wyszehradzkiej, a różne rządy odmawiają im takiej samej pomocy, jak innym Ukraińcom posiadającym jedno obywatelstwo. Czytaj więcej.

(Anita Zakova | EURACTIV CzechyFlagisław Maksimow | EURACTIV.pl)

instytucje europejskie

Unia Europejska przedstawia plan o wartości 300 miliardów euro, aby porzucić rosyjskie paliwa kopalne i przyspieszyć transformację. Komisja Europejska w środę (18 maja) przedstawiła plan o wartości 300 miliardów euro stopniowego wycofywania rosyjskiego importu energii do 2027 roku, uznając, że wymagałoby to krótkoterminowych inwestycji w nową infrastrukturę paliw kopalnych, aby zastąpić import rosyjskiej ropy i gazu. Czytaj więcej.

(Frederic Simon i Kyra Taylor | EURACTIV.pl)

Paryż | Madryt | Rzym

W odpowiedzi Rosja wydala dyplomatów włoskich, hiszpańskich i francuskich. Rosja w środę (18 maja) wydaliła 85 pracowników swojej ambasady z Hiszpanii, Włoch i Francji w odpowiedzi na wydalenie rosyjskich urzędników po inwazji na Ukrainę. Czytaj więcej.

(Fernando Heller | EFE), Margherita Montanari | EURACTIV WłochyDavide Basso (EURACTIV Francja)

Berlin

Parlament Europejski wezwał do nałożenia sankcji na Gerharda Schroedera za jego powiązania z Rosją. Parlament Europejski wywiera większą presję na byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera, mówiąc, że powinien zostać sankcjonowany, jeśli odmówi rezygnacji ze swoich stanowisk w rosyjskich firmach. Jest to zgodne z projektem propozycji, który widział EURACTIV. Czytaj więcej.

(Oliver Noyan | EURACTIV.pl)

Wiedeń

Kanclerz Austrii przedstawia swój nowy rząd po rekonstrukcji gabinetu. Kanclerz Austrii Karl Nyhammer Nowi członkowie gabinetu wprowadzeni do parlamentu i zaprzysiężeni na nowego ministra rolnictwa Norberta wzruszającePo dymisji dwóch ministrów w zeszłym tygodniu. Czytaj więcej.

(Oliver Noyan | EURACTIV Niemcy)


Wielka Brytania i Irlandia

Belfast | Londyn

Przywódca Sinn Fein uważa, że ​​„zła wiara” brytyjskiego rządu sprzyja sprawie zjednoczonej Irlandii. Liderka Sinn Fein, Mary Lou MacDonald, powiedziała w środę (18 maja), że brytyjskie propozycje obejścia niektórych przepisów handlowych po Brexicie w Irlandii Północnej były „zdumiewający” I że był to kolejny ruch w Londynie, który tylko wzmocnił dążenie Irlandzkiej Partii Narodowej do zjednoczenia Irlandii. Czytaj więcej.

READ  W Kijowie Wołodymyr Zełenski spotkał się na rozmowach z Anthonym Blinkenem i Lloydem Austinem

(EURACTIV z Reuters)

Londyn

Wysoki Komisarz UE ds. Praw Człowieka wzywa Wielką Brytanię, aby nie dokonywała ekstradycji Juliana Assange’a. Europejscy eksperci ds. praw człowieka przyłączyli się do kampanii wzywającej rząd Wielkiej Brytanii do powstrzymania się od ekstradycji kontrowersyjnego przywódcy WikiLeaksJulian Assange stanie przed sądem w Stanach Zjednoczonych, ostrzegając, że może być Wyniki relaksacji. o wolności mediów. Czytaj więcej.

(Benjamin Fox i Eleonora Vasquez | EURACTIV.pl)


Skandynawia i kraje bałtyckie

Sztokholm | Helsinki

Finlandia i Szwecja ubiegają się o członkostwo w NATO i otrzymują silne wsparcie ze strony krajów nordyckich. W środę ambasadorowie Szwecji i Finlandii przy NATO zgłosili swoją kandydaturę na członkostwo w członkostwo do NATO w Sekretarz publicznySojuszI Jens StoltenbergGdzie kraje nordyckie łączą siły, aby zapewnić bezpieczeństwo kandydatom. Czytaj więcej.

(Karol Zomski | EURACTIV.pl)

Helsinki

Rosja może w tym tygodniu odciąć dopływ gazu do Finlandii. Fiński państwowy dostawca energii poinformował w środę (18 maja), że Rosja może w tym tygodniu odciąć dostawy gazu do Finlandii. Ghazumz rzędu w sprawie żądania Moskwy płacenia za gaz In rubli i podczas Helsinkja stara się wstąpić do NATO. Czytaj więcej.

(EURACTIV.pl z Reuterem)

Sztokholm

Szwedzki sąd skazuje Belgów i Brytyjczyków za przestępstwa włożony W bazie wojskowej. Sąd rejonowy Södertörn Skazany dwóch mężczyzn z Belgii i Wielkiej Brytanii włożony W bazie wojskowej Moskwa W 2018 radzić sobie bez Więc tajne informacje Dla mnie Wspomniałem o środęja kanał TV SVT. Czytaj więcej.

(Karol Zomski | EURACTIV.pl)


południe Europy

Rzym

Włochy popierają kandydatury Finlandii i Szwecji do członkostwa w NATO. Premier Włoch Mario powiedział, że Rzym popiera oferty NATO, Finlandii i Szwecji i jest zaangażowany we wspieranie Finlandii w okresie przejściowym mój rowerzysta Po spotkaniu ze swoim fińskim odpowiednikiem Sana Marine do Pałac Shigee Środa. Czytaj więcej.

(Margherita Montanari | EURACTIV Włochy)

Lizbona

Portugalia obawia się wzrostu zachorowań COVID-19 Nie wpływa na turystykę. Wzrost liczby spraw COVID-19 W Portugalii może wpłynąć na ożywienie sektora turystyki i usług, który odnotował aktywność „za ciasno”powiedział środowy ministerGospodarka Antonio Costa Silva. Czytaj więcej.

(Jose Duarte Neves | Lusa Portugaliaja)

READ  W Leguromacie Ukraińcy po Polakach - Ukraińcy robotnicy w Bretanii

Grupa Wyszehradzka

Warszawa

Polacy rozpoczęli eksperyment dotyczący powszechnego dochodu podstawowego. Stowarzyszenie Społeczności Pogranicza Jeremiasz I Mazury Tysiące Polaków będzie przeznaczać miesięcznie 1300 zł (280 euro) na pomiar wpływu powszechnego dochodu podstawowego na ich życie. Czytaj więcej.

(Bartosz sinyowski | EURACTIV Polska)

Bratysława

Słowaccy ministrowie nie zgadzają się co do wpływu rosyjskiego podatku na ropę na ceny. Słowacki minister finansów Igor Matović (OĽaNO) oraz słowacki minister gospodarki Richard Solik Nie zgadzamy się, czy nowy podatek tymczasowy Na rosyjską ropę, która została zatwierdzona przez parlament w środę, wpłynie na ceny gazu. Czytaj więcej.

(Michael Hodic | EURACTIV Słowacja)

Budapeszt

Nowi ministrowie Viktora Orbána określają europejską politykę skoncentrowaną na europejskich pieniądzach. Nowi ministrowie, obejmując stanowiska w rządzie niedawno ponownie wybranego premiera Węgier, skupią unijne pieniądze w relacjach z Brukselą, próbując przeorientować unijne wartości. Czytaj więcej.

(Flagisław Maxzimow | EURACTIV.pl Z teleks)

///

Węgierski Sąd Konstytucyjny odwołuje referendum opozycji. Pomimo zielonego światła ze strony parlamentu i Sądu Najwyższego (Korea), węgierski Trybunał Konstytucyjny zablokował referenda w sprawie kontrowersyjnych chińskich inwestycji uniwersyteckich i zasiłków dla bezrobotnych w tym kraju. Czytaj więcej.

(Flagisław Maxzimow | EURACTIV.pl Z teleks)


Wiadomości bałkańskie

Lublana

Nieoczekiwana przeszkoda w tworzeniu nowego rządu Słowenii. imprezapierwszy Ustępujący minister słoweński Janez Jansa Zasianie chaosu w pracach lewicowego rządu, który powstaje w wyniku rozpoczęcia referendum, opóźni całkowitą reformę resortów, o którą apeluje Robert. GolubeNowy domniemany premier. Czytaj więcej.

(Sebastigan R. Macic | sta.si)

Podgorica

Czarnogóra popiera członkostwo Kosowa w Radzie Europy. Prezydent Czarnogóry Milo Djukanovic powiedział w środę (18 maja), że stosunki z Prisztiną są doskonałe i że Czarnogóra poparła decyzję Kosowa o ubieganiu się o miejsce w Radzie Europy. Czytaj więcej.

(EURACTIV Serbia | betabriefing.com)

Zofio

Bułgaria podejmuje działania, aby uporać się z rekordową inflacją. Podwyższenie emerytur o ok. 20% oraz zwolnienie podatkowe dla rodzin z dziećmi i ich zapewnienie Rabaty Głębokie cięcia w zakupach benzyny i oleju napędowego są częścią działań ogłoszonych przez bułgarski rząd w środę w celu uporania się z rekordową inflacją spowodowaną wojną na Ukrainie. Czytaj więcej.

(Krasin Nikołow | EURACTIV Bułgaria)

Bukareszt

Parlament rumuński Przyjęcie nowej ustawy oMarynarka wojenna. Parlament rumuński zatwierdziła 249 głosami do 34 przeciw nową ustawę o głębokowodnych operacjach związanych z ropą naftową i gazem, która zliberalizowałaby projekty gazowe w za darmo czarny. Czytaj więcej.

READ  Brama inspirowana Stargate zbudowana między Polską a Litwą

(Bogdan Nejo | EURACTIV Rumunia)

Belgrad

Serbia będzie wspierać firmy w prowadzeniu interesów z Ukrainą, Rosją i Białorusią. Serbski minister finansów Sinisa Mali powiedział, że serbski rząd przyjmie w czwartek dekret, aby pomóc 1400 firmom, których działalność obejmuje prowadzenie interesów z Ukrainą, Rosją lub Białorusią. Czytaj więcej.

(EURACTIV Serbia | betabriefing.com)

Tirana

UE sfinansuje albańskie rolnictwo i rolnictwo organiczny i rozwój obszarów wiejskich. W ramach programu Unia Europejska zainwestuje około 112 milionów euro w rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich w Albanii, w tym zrównoważony rozwój, agroturystykę i rolnictwo ekologiczne. IPARD Trzecie (narzędzie przedakcesyjne na rzecz rozwoju obszarów wiejskich) zostało ogłoszone w środę. Czytaj więcej.

(Alicja Taylor | Wyjście)


Uwaga

  • Unia Europejska : Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej ds. Wartości i Przejrzystości, Vera Jourova, przyjmuje Nicka Clegga, szefa ds. globalnych w Meta / europejską komisarz do spraw wewnętrznych, Ylvę Johansson, przemawiającą na Międzynarodowym Forum Przeglądu Migracji w Nowym Jorku / Spotkania Spotkanie ministrów rozwoju, finansów i zdrowia grupy G7 w Berlinie, spotkanie wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej w Bonn Fransa Timmermansa z prezydentem Estonii Alarem Karisem / komisarzem ds. rynku wewnętrznego Thierrym Bretonem, przyjęcie ukraińskiego wicepremiera oraz Wiceminister ds. Transformacji Cyfrowej Michajło Fiodorow / Parlament Europejski odbędzie sesję plenarną, podczas gdy Komisja Zatrudnienia i Spraw Socjalnych (EMPL) odbędzie własne posiedzenie.
  • Niemcy : Kanclerz Niemiec Olaf Schulz przemawia w parlamencie przed zbliżającym się szczytem Unii Europejskiej i spotyka się w Holandii z premierem Holandii Markiem Rutte.
  • Francja : międzynarodowa konferencja klimatycznaZmień teraz” W Paryżu.
  • Węgry : Konferencja Konserwatywnych Akcji Politycznych Ameryki (CPAC) w Budapeszcie.
  • Serbia : Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel podróżuje do Serbii w ramach trzydniowej wycieczki po Bałkanach Zachodnich, która zabierze go do Albanii oraz Bośni i Hercegowiny.
  • Rumunia Premier Portugalii Antonio Costa złożył wizytę w Rumunii.

***

[Édité par Sarantis Michalopoulos, Alexandra Brzozowski, Daniel Eck, Benjamin Fox, Zoran Radosavljevic, Alice Taylor, Sofia Stuart Leeson]