Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kryzys migracyjny: Turcja leci, by ratować Europę

Turecki Urząd Lotnictwa Cywilnego poinformował w piątek, że Turcja uniemożliwiła obywatelom Iraku, Syrii i Jemenu podróżowanie na Białoruś z tureckich lotnisk.

„W związku z problemem nielegalnych przejść granicznych między Unią Europejską a Białorusią postanowiono nie zezwalać na zakup biletów obywatelom Iraku, Syrii i Jemenu, którzy chcą podróżować na Białoruś z tureckich lotnisk, a Urzędowi Lotnictwa Cywilnego w komunikacie na Twitterze” – poinformował Urząd Lotnictwa Cywilnego w komunikacie na Twitterze.

Decyzja zapadła, gdy napięcia między Białorusią a Unią Europejską osiągnęły rekordowy poziom w związku z kryzysem migracyjnym na granicy kraju z Polską.

Turkish Airlines potwierdziły, że ich loty na Białoruś nie przyczyniają się do nielegalnego przemytu migrantów.

„Nasza firma jest chętna do przestrzegania wszystkich środków bezpieczeństwa i współpracuje z międzynarodowymi urzędnikami w przypadku wszystkich swoich lotów operowanych na całym świecie” – powiedział w oświadczeniu Turkish Airlines, odrzucając zarzuty prasowe, że przewoźnik lotniczy będzie przewoził migrantów na Białoruś.

Polska i Unia Europejska oskarżyły prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę o próby przeciwdziałania sankcjom UE poprzez kierowanie migrantów na polską granicę.

NATO i Unia Europejska postrzegają zachowanie Mińska jako próbę destabilizacji i podważenia bezpieczeństwa państw europejskich środkami pozamilitarnymi.

Według szacunków w zeszłym miesiącu ponad 6000 migrantów, głównie z Iraku, Afganistanu i Syrii, próbowało przedostać się do Unii Europejskiej przez granicę białorusko-unijną, co stanowi gwałtowny wzrost w porównaniu do 150 w zeszłym roku.

AA

READ  Europejska certyfikacja Covid powinna uniknąć chaosu zeszłego lata