Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kreml zapewnia, że ​​na Ukrainie osiągnie „wszystkie swoje cele”.

  • 8:00: Umowa zbożowa z Morza Czarnego, trzy nowe statki upoważnione do wypłynięcia na Ukrainę

Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła, że ​​trzy nowe statki zostały dopuszczone do udziału w Black Sea Grain Initiative, po tym jak Moskwa zgodziła się przedłużyć umowę o dwa miesiące. Szczegóły od naszego ukraińskiego korespondenta, Gullivera Cragg’a.

  • 06:07: Rosja mówi, że osiągnie „wszystkie swoje cele” na Ukrainie

Rosja Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział TASS w środę, że „wszystkie jego cele” znajdują się na Ukrainie w ramach „specjalnej operacji wojskowej” lub w jakikolwiek inny sposób.

„Rosja koncentruje się na przeprowadzeniu własnej operacji wojskowej: obronie swoich interesów i osiągnięciu swoich celów poprzez tę operację lub za pomocą innych dostępnych środków” – powiedział Dmitrij Pieskow.

Moskwa regularnie przedstawia swoją ofensywę na Ukrainie jako „specjalną operację wojskową”, ale Kijów i Zachód potępiają ją jako inwazję.

  • 05:42: Rosja i Chiny podpisują umowy dwustronne

Rosja i Chiny przygotowują się do podpisania szeregu umów dwustronnych, w których oba kraje zobowiązują się do zacieśnienia współpracy pomimo krytyki ze strony Zachodu.

Według rosyjskiego rządu premier Rosji Michaił Miczustin przeprowadził rozmowy z prezydentem Chin Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.

„W wyniku tych rozmów spodziewane jest podpisanie kilku umów dwustronnych” – poinformowała rosyjska agencja informacyjna Interfax, nie podając dalszych szczegółów.

Wizyta ta następuje po silnej reakcji Moskwy i Pekinu dla reklam G7którzy skrytykowali ją w wielu kwestiach, w tym dotyczących Ukrainy, broni jądrowej i przymusu ekonomicznego.

  • 0 rano: Francja i UE będą wspierać Ukrainę „z czasem”, przypomina Chinom Paryż

Francja i Unia Europejska są zdecydowane wspierać Ukrainę „długoterminowo” i „we wszystkich dziedzinach”, co potwierdził we wtorek w Paryżu wysłannik Chin wysłany przez Pekin do Europy w celu omówienia politycznego rozwiązania konfliktu rosyjsko-ukraińskiego.

READ  ArcelorMittal kupuje polską firmę zajmującą się recyklingiem złomu

Francuskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych podkreśliło za pośrednictwem swojego dyrektora generalnego ds. politycznych i bezpieczeństwa Frederica Mondolone „pełną odpowiedzialność Rosji za wybuch i kontynuację wojny” podczas spotkania z odpowiedzialnym chińskim specjalnym wysłannikiem Li Hui. Z akt ukraińskich, zgodnie z komunikatem prasowym wydanym przez Paryż.

Zgodnie z tym tekstem Francja, witając z zadowoleniem „wznowienie dialogu między Chinami i Ukrainą”, zauważyła, że ​​Kijów „korzysta z prawa do samoobrony” i podkreśliła, że ​​zarówno ona, jak i UE są „zdecydowane wspierać (Ukrainę) w długoterminowe we wszystkich dziedzinach”.

Li Hui, były ambasador Chin w Moskwie, odbywa tygodniową podróż po Europie, aby omówić „polityczne rozwiązanie” konfliktu na Ukrainie. Zanim wyjechał do Francji, spędził dwa dni w Kijowie i jeden w Polsce. Musi więc wygrać z Niemcami i Rosją.

Rosja i Chiny utrzymują bliskie stosunki. Prezydent Chin Xi Jinping odwiedził w marcu Moskwę, gdzie powiedział, że stosunki „wkraczają w nową erę”.

Chiny określają się jako neutralne w konflikcie między Ukrainą a Rosją i były krytykowane za odmowę potępienia rosyjskiej inwazji.

  • Niezbędne 23 maja

Po oskarżeniach ze strony wysokich rangą rosyjskich dyplomatów, Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział we wtorek, że szkolenie ukraińskich pilotów na samolotach F-16 nie czyni Sojuszu „stroną konfliktu”..

Tam Rosja Rano ogłosiła, że ​​„zmiażdżyła” grupę, która zaatakowała dzień wcześniejUkraina Rosyjski region Biełgorod, najniebezpieczniejsze wtargnięcie na terytorium Rosji od początku ofensywy.

Z AFP i Reutersem