Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kraje Europy Wschodniej doświadczają znacznego spadku swojej konkurencyjności

Kraje Europy Wschodniej doświadczają znacznego spadku swojej konkurencyjności

Opublikowano 1 grudnia 2023 r




Do
+

Pisarz: Eryk Durrdyrektor studiów ekonomicznych w IÉSEG School of Management

Dla międzynarodowych firm kraje Europy Wschodniej stają się coraz mniej atrakcyjne. Faktycznie obserwujemy mocną stratę Konkurencyjność Koszty w większości tych krajów od 2015 r. w porównaniu do Strefa euro. Tendencję tę obserwuje się w każdym z krajów członkowskich UE Unia Europejska (Unia Europejska), które przyjęły wspólną walutę, oraz te, które zachowały swoją walutę krajową.

Wśród krajów, które przystąpiły do ​​strefy euro, z wyjątkiem… Chorwacja Po niedawnym przyjęciu europejskiej waluty dynamika jednostkowych kosztów pracy jest znacznie wyższa niż obserwowana w całej strefie euro. Zwiększ koszt płacy na wyprodukowaną jednostkę od 1każdy Kwartał 2015 do 2H W drugim kwartale 2023 r. było to faktycznie 73% na Litwie, 59% na Łotwie, 55% w Estonii, 38% na Słowacji i 34% w Słowenii.

Jeżeli jednak zasady funkcjonowania wspólnej waluty, które w szczególności pozbawiają kraje możliwości dewaluacji swojej waluty w celu odzyskania konkurencyjności, uniemożliwiły krajom wschodniej strefy euro zrekompensowanie wzrostu płac spowodowanego silną inflacją, to te zasady i ci, którzy zachowali walutę krajową, nadal borykają się z niesprawiedliwym wzrostem.Zdyscyplinowane koszty pracy w euro.

Efekt kursu walutowego

Faktycznie koszt jednostkowy wynagrodzeń wyprodukowanych w krajach spoza strefy monetarnej po przeliczeniu na euro wzrósł w Bułgarii o 67%, w Czechach o 62%, w Rumunii o 46%, w Polsce o 25%, i o 19%. Na Węgrzech od 1każdy Kwartał 2015 i 2H Kwartał 2023.

W tym okresie wartość czeskiej korony umocniła się o około 14% w stosunku do euro. Wartość węgierskiego forinta spadła o 19,7%. Wartość złotego spadła o 7%. Wartość leja rumuńskiego spadła o 9%. Jeśli chodzi o Bułgarię, stosuje ona system Władze monetarnelub Dyrekcja Walutowa, ze stałym kursem wymiany wobec euro. Kraj zachował ten system nawet po przystąpieniu do Europejskiego Mechanizmu Kursowego, co pozwoliłoby na pewną zmienność.

READ  Chleb, makarony i zboża... Dlaczego ich cena pozostanie wysoka, nawet jeśli cena pszenicy spadnie?

Kurs wymiany wobec euro z pewnością pogłębiłby lub zmniejszył różnice we wzroście kosztów wynagrodzeń w walucie krajowej po przeliczeniu na euro. Generalnie jednak wyraźnie zauważamy utratę konkurencyjności tych gospodarek, mimo że ich kraje dysponowały środkami na dewaluację waluty.

Zagrożenie dla niemieckiego przemysłu

Ponieważ jednostkowe koszty pracy w większości wschodnich krajów UE są bardziej intensywne niż w strefie euro, ich względna atrakcyjność dla inwestycji zagranicznych nieco spadła. Ponadto ceny sprzedaży towarów i usług wytwarzanych przez te kraje w euro będą prawdopodobnie niższe niż przed cenami sprzedaży produktów wytwarzanych w strefie euro. Ponieważ utrata konkurencyjności prawdopodobnie doprowadzi do spadku wywozu i wzrostu przywozu z krajów, których dotyczy postępowanie, bilans handlowy tych krajów może się pogorszyć.

Dotychczas saldo handlu towarami (z wyłączeniem energii) w Rumunii systematycznie się pogarsza, głównie od 2015 roku, przy pogłębianiu się deficytu. Jednak sytuacja może szybko zaniepokoić inne kraje w regionie.

Sytuacja ta stwarza również problem dla europejskich partnerów handlowych w sprawach krajowych, zwłaszcza w Niemczech. Rzeczywiście, niemiecki przemysł od dawna zleca szerokie prace podwykonawcom krajom UE ze wschodniej części UE o niższych płacach, co pozwoliło mu obniżyć koszty. Wzrost kosztów wynagrodzeń znacznie ogranicza te nieoczekiwane korzyści, na których skorzystały Niemcy. Wraz z utratą tanich dostaw rosyjskiego gazu pojawia się kolejne zagrożenie dla fundamentów konkurencyjności przemysłowej Niemiec. Oczywiście płace we wschodnich krajach UE są w dalszym ciągu niższe niż w ich odpowiednikach na Zachodzie, trzeba je jednak dostosować proporcjonalnie do produktywności, a różnice się zmniejszają.

Możesz znaleźć ten artykuł Tutaj.