Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Klimat: Arktyka ociepli się cztery razy szybciej niż reszta świata

Klimat: Arktyka ociepli się cztery razy szybciej niż reszta świata

Arktyka ociepla się cztery razy szybciej niż reszta świata. To jest niepokojący wniosek nauka Został opublikowany 11 sierpnia w czasopiśmie naukowym „Nature”.

Autorzy badań, z siedzibą w Norwegii i Finlandii, przeanalizowali cztery zestawy danych o temperaturze zebrane przez satelitę za kołem podbiegunowym od 1979 roku. Podsumowując, mówią: Arktyka ocieplała się w tempie 0,75°C na dekadę, prawie cztery razy szybciej niż reszta planety.

„Wzmocnienie arktyczne”

Naukowcy już wiedzieli, że Arktyka jest wyżej niż reszta świata. W 2019 r. Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu oszacował, że Arktyka ociepla się „ponad dwukrotnie więcej niż średnia światowa” w związku z tak zwanym efektem wzmocnienia Arktyki.

Zjawisko to jest związane z albedo: każda powierzchnia pochłania część energii słonecznej, którą otrzymuje i odbija inną część tej energii z powrotem w kosmos. Lód i śnieg to dwie substancje, które odbijają najwięcej energii słonecznej. Jednak topnienie lodu i śniegu w Arktyce zmusza otaczającą wodę morską do pochłaniania większej ilości promieniowania słonecznego. Jednak woda morska ma znacznie mniejszą zdolność odbijania promieniowania, dlatego nagrzewa się z dużą prędkością.

Przemyśl modele pogodowe

Zespół naukowców odkrył, że większość wiodących modeli klimatycznych przewidziała ocieplenie Arktyki o około jedną trzecią mniej, niż wykazały ich dane. „Byłem zaskoczony, że nasz wniosek był znacznie wyższy niż zwykle” – powiedział AFP Ante Lebonin, jeden ze współautorów. Dlatego wnioski płynące z tego nowego badania budzą obawy, że dotychczasowe modele klimatyczne były niedoszacowane.

Różnicę, zdaniem naukowców, można wytłumaczyć przestarzałością poprzednich modeli. „Następnym krokiem może być przyjrzenie się tym modelom i zobaczenie, dlaczego nie przewidują one tego, co widzimy w obserwacjach i wpływu, jaki ma to na przyszłe prognozy klimatyczne” – powiedział Ante Lipponen.

Badanie ujawniło również silne rozbieżności w zależności od obserwowanych regionów Arktyki. W ten sposób sektor norweskiego archipelagu Svalbard i rosyjski sektor Novaya Zembla ocieplają się o 1,25 stopnia Celsjusza na dekadę, czyli około siedem razy szybciej niż reszta świata.

READ  Szyk

Wzrost poziomu morza przyspiesza

Ocieplenie Arktyki już wywarło konsekwencje dla populacji regionu i lokalnej fauny. Ale Ante Lebonin ostrzega, że ​​będzie to miało również globalny wpływ: „Gdy Arktyka się ociepli, jej lodowce będą topnieć, co będzie miało globalny wpływ na poziom mórz”. I dodaje: „To wpłynie na nas wszystkich”.

Według Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) poziom mórz podniósł się o 20 cm od 1900 r. Jednak tempo tego wzrostu prawie się potroiło od 1990 r., a w zależności od scenariuszy oceany mogą wzrosnąć z 40 do 85 cm do końca wieku. Pokrywa lodowa Grenlandii, której ostatnie badania mogły zbliżyć się do „punktu krytycznego” topnienia, zawiera ilość lodu wodnego, która może podnieść poziom oceanów na Ziemi nawet o sześć metrów.