Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kim jest Aleksander Łukaszenko, nieusuwalny prezydent Białorusi, który zagraża Unii Europejskiej?

PORTRET – Prezydent Białorusi, grożąc Europie odcięciem dopływu rosyjskiego gazu i oskarżany o organizowanie napływu migrantów do Polski, od 1994 r. trzyma się prezydenta kraju. Przy bezwzględnym tłumieniu wszelkiej opozycji i agresywnej polityce zagranicznej.

Aleksander Łukaszenko nadal sprzeciwia się Unii Europejskiej. Podczas gdy Bruksela potępia wykorzystywanie uchodźców u bram Polski w celu wywarcia presji na sankcje międzynarodowe, białoruski prezydent grozi odcięciem dostaw rosyjskiego gazu, szczególnie ważnego dla Niemiec. I głosem swojego ministra obrony obiecuje, że… „On dokona wielkiej zemsty”. Za jakikolwiek atak podczas prowadzenia ćwiczeń wojskowych z Rosją na granicy z Polską. W obliczu zbliżającego się wyjścia w zeszłym roku, podczas powszechnego powstania, które nastąpiło po jego reelekcji, Łukaszenko wydaje się być z powrotem w środku zaciętej gry dyplomatycznej, jak to zawsze robił od 1994 roku.

Wszystkie informacje na

Kryzys migracyjny na granicy białorusko-polskiej

„Ostatni dyktator Europy”. Tak właśnie nazwała ją sekretarz stanu USA Condoleezza Rice w 2005 roku. Pseudonim, który od tego czasu rozkwita, ponieważ wydaje się, że pozostaje przy tej postaci. Ten były członek Partii Komunistycznej został wybrany w 1994 roku na pierwszego prezydenta młodej republiki białoruskiej iw wieku zaledwie 40 lat był dla wszystkich zaskoczeniem. Jego popularność przyniosła mu walka z korupcją, wrażliwość chłopstwa (w sprawach obywatelskich zajmował się rolnictwem), atmosfera rodzinnego miasta i męskie akcenty. Aleksander Łukaszenko był celem od początku krytyki MFW i Banku Światowego: były Ałaczyk zamierzał odrzucić gospodarkę rynkową, którą później przyjęły wszystkie byłe republiki sowieckie. Linia, którą będzie utrzymywał przez kolejne swoje rządy.

W 1996 roku ujawnił się tyran

Już w 1996 roku bohaterka ujawniła swoje ambicje bycia autokratką: referendum w sprawie przedłużenia jego kadencji, zakaz publikacji i dostępu do mediów opozycji oraz przejęcie parlamentu z aresztowaniem większości posłów. Stany Zjednoczone i Unia Europejska odmawiają uznania ważności karty do głosowania, a Łukaszenka wprowadza antyzachodnią retorykę, której nigdy nie porzuci. Każde niepowodzenie gospodarcze można przypisać ręce Zachodu, a każdy przeciwnik jest sługą zarobków Zachodu.

READ  Bujny płaskowyż, trzecie miejsce, które przywraca do życia tekstylia w Roubaix - Liberation

Od wyborów do wyborów jest coraz więcej głosów wątpliwych

Wybory prezydenckie następują po sobie w latach 2001, 2006, 2010… Łukaszenka zwyciężył je wszystkie, każdorazowo średnio po 80%. Od głosowania do głosowania tylko OBWE może zauważyć, że karty do głosowania „nie przestrzegają międzynarodowych standardów”. Przeciwnicy znikają, inni idą na wygnanie. W 2010 roku demonstracje przeciwko Łukaszence nabierają tempa, ale represje są zaciekłe. Społeczność międzynarodowa karze reżim po kilku latach dyplomatycznego zbliżenia. Łukaszenka będzie mógł później wrócić do gry, udając mediatora podczas wojny w Donbasie między Rosją a Ukrainą.

Ponieważ jej pozycja wobec Moskwy pozostaje niejednoznaczna i delikatna. Władimir Putin jest tarczą małej Białorusi, pozwalającą jej zachować niezależność w obliczu europejskich sąsiadów. Ale Aleksander Łukaszenka obawia się też, że sąsiad całkowicie wchłonie go upiornym apetytem, ​​jak to miało miejsce na Krymie. Zależność energetyczna kraju od Rosji jest całkowita i Łukaszenka uważa za konieczne utrzymanie, przynajmniej na pierwszym planie, swobody przemieszczania się.

Bezprecedensowe protesty i bezwzględne represje

Ostatnie głosowanie w 2020 r., które doprowadziło do ponownego wyboru go z ponad 80% głosów, wyrzuciło setki tysięcy na ulice, przeciwstawiając się pobiciu i aresztowaniu, a także niebezpieczeństwu zniknięcia. Oczekiwania od lokali wyborczych, które odmówiły zamówień, Wydawało się, że wskazuje na zwycięstwo jej przeciwnika w pierwszej rundzie. Swietłana Tikanowska i główni przeciwnicy zostali zmuszeni do wyjazdu na emigrację za granicę, gdzie Łukaszenka ściga ich z zemstą metodami odziedziczonymi po KGB, które nadal pod tą nazwą działa na Białorusi. I tak samolot młodego przeciwnika został skierowany do Mińska, aby mógł go zatrzymać, podczas gdy innego urzędnika znaleziono powieszonego w parku w Kijowie na Ukrainie. Ta złość pokazuje jednak, że reżim zadrżał w 2020 roku, bardziej niż kiedykolwiek, odkąd Łukaszenko doszedł do władzy 26 lat temu.

READ  Aleksandar Kolesiewicz, archiwista pieśni ocalałych z nazistowskiego obozu

Przeczytaj także

Niedawno autokratyczny władca w Mińsku po raz kolejny zademonstrował swoją wyjątkową wyjątkowość podczas pandemii Covid-19, czyniąc Białoruś jednym z niewielu krajów na świecie, które odmówiły zastosowania jakiejkolwiek formy powstrzymywania. Dziś Łukaszenka znów o nim mówi, oskarżając go o wysyłanie uchodźców na polską granicę, czy grożąc odcięciem dostaw rosyjskiego gazu – hipotezie, której Moskwa wydaje się w tej chwili zaprzeczać. Dla politologa Aleksieja Makarkina, który wyjaśnił AFP, jak to działa, Łukaszenko „Jest nieprzewidywalny, wykorzystuje wszystkie taktyki, jakie ma do dyspozycji”. „Ale jest to bardzo przewidywalne pod względem strategii”.Specjalista kontynuuje:trzymać się władzy za wszelką cenę.

na ten sam temat

Najczęściej czytane artykuły

RELIVE – „Taniec z gwiazdami”: Tayc, Bilal, Michou i Aurélie Pons awansują do półfinału, eliminując Ditę Von Teese

NA ŻYWO – Covid: Holandia powraca do częściowego zabezpieczenia

COVID-19: „Musimy przejść od pozwolenia na zdrowie do pozwolenia na szczepienia”, uważa Martin Blacher

Maine: Jogger „bardzo prawdopodobnie cierpiał i ukrywa coś innego”, według psychiatry

Na żywo – Maine: Jogger przyznaje, że skłamał

LCI . Logo
Broni ambicji informacji
DarmowyI
zweryfikowane Każdy ma do niego dostęp dzięki dochodom
Reklama .

Aby pomóc nam w utrzymaniu tej bezpłatnej usługi, możesz „zmienić swój wybór” i zaakceptować wszystkie pliki cookie.