Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kijów mówi, że Waszyngton „nie sprzeciwia się” przekazaniu polskich samolotów bojowych

Minister spraw zagranicznych Ukrainy potwierdził w sobotę w liście wysłanym do AFP, że Stany Zjednoczone zapewniły Kijów, że „nie mają nic przeciwko przekazaniu na Ukrainę polskich myśliwców”.

• Przeczytaj także: Ukraina twierdzi, że odzyskała kontrolę nad północno-wschodnim miastem od Rosjan

• Przeczytaj także: Mieszkańcy Montrealu protestują przeciwko wszystkim wojnom

• Przeczytaj także: [EN DIRECT] 31I Dzień wojny na Ukrainie: oto aktualizacja

„Stany Zjednoczone zapewniły nas, że nie mają nic przeciwko przekazaniu samolotów” – napisał Dmytro Kuleba, który spotkał się z wizytującym rano w Polsce prezydentem USA Joe Bidenem. „Piłka jest teraz na polskim boisku” – dodał.

Kontynuował: „Przeanalizujemy tę kwestię bardziej szczegółowo w naszych rozmowach z naszymi polskimi kolegami, aby poznać ich stanowisko, ale chcę powiedzieć jasno: Ukraina pilnie potrzebuje więcej samolotów bojowych”.

„Potrzebujemy go, aby znaleźć równowagę na niebie i zapobiec popełnianiu przez Rosjan kolejnych zbrodni wojennych, zrzucaniu większej liczby bomb na nasze miasta i zabijaniu większej liczby cywilów” – powiedział, wyrażając nadzieję, że „ten problem zostanie rozwiązany jak najszybciej. ” .

Kuleba i minister obrony Ukrainy Oleksiy Reznikov spotkali się w sobotę rano z prezydentem USA w Warszawie, na marginesie spotkania z sekretarzem stanu USA Anthonym Blinkenem i sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem.

8 marca Polska, wyraźnie zaskakując Stany Zjednoczone, ogłosiła, że ​​jest „gotowa do bezzwłocznego i bezpłatnego przekazania wszystkich swoich MiG-29 do Ramsteina. [en Allemagne] i udostępniony rządowi Stanów Zjednoczonych „w celu późniejszej dostawy na Ukrainę.

Waszyngton początkowo myślał, że ta oferta nie jest „opłacalna”. Następnego dnia Pentagon kategorycznie odrzucił tę propozycję.

„Naszym zdaniem dodanie samolotów do ukraińskich zapasów prawdopodobnie nie zmieni znacząco skuteczności ukraińskich sił powietrznych w porównaniu z rosyjskimi zdolnościami” w powietrzu, powiedział rzecznik Pentagonu John Kirby.

READ  Eva Longoria przyjeżdża do Cannes w obcisłej sukience i bikini

Ponadto „służby wywiadowcze uważają, że transfer [d’avions] MiG-29 można uznać na Ukrainę za jednolitą siłę [au conflit] Mogłoby to doprowadzić do poważnej reakcji Rosji, która zwiększyłaby możliwość eskalacji wojskowej z NATO.

Zobacz też