Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kanistry z gazem łzawiącym wystrzelono do osadników na granicy białoruskiej

Ministerstwo Obrony RP poinformowało we wtorek (16 listopada), że polskie siły bezpieczeństwa użyły gazu łzawiącego przeciwko migrantom rzucającym kamieniami we wsi Kuźnica (wschód) na granicy z Białorusią.

jaKuźnica: Imigranci rzucają kamieniami w naszych żołnierzy i oficerów, próbując oczyścić ogrodzenie przed wjazdem do PolskiMinisterstwo napisało na Twitterze. „Nasze siły użyły gazu łzawiącego, aby zakończyć ataki na imigrantów.

Unikać konfliktu

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka przyrzekł we wtorek, że zapobiegnie kryzysowi migracyjnemu na polskiej granicy, którą oskarżył o spiskowanie w celu zapobieżenia eskalacji konfliktu z europejskimi sąsiadami. Po tygodniu tarć Bruksela i Waszyngton ogłosiły w poniedziałek, że w najbliższych dniach chcą rozszerzyć postępowanie karne przeciwko Mińskowi, który już poparł bezwzględne represje wobec opozycji od 2020 roku.

Zobacz też – Imigranci na Białoruś: prośba o potwierdzenie?

Białoruski reżim, który oskarżył Unię Europejską o organizowanie od lata tysięcy migrantów przez granicę do Polski i Litwy w celu zemsty na sankcjach, nie wykonał jeszcze pierwszych gestów pokojowych. „Najważniejsze dzisiaj jest ochrona naszego kraju i ludzi oraz unikanie konfliktów„Nieprzewidywalny Łukaszenko, cytowany przez państwową agencję informacyjną Felda, potwierdził we wtorek.Ten problem nie powinien przerodzić się w intensywny konflikt„Te oświadczenia pojawiają się dzień po wywiadzie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Kilometry dalej) spędziłem kolejną noc w ujemnych temperaturach.

W skupiskach lub wiązkach koców wokół ognisk, czekali przed ogrodzeniem z drutu kolczastego postawionym przez Polskę, aby zapobiec przenikaniu między rezygnacją a nadzieją. Przed nimi wojska polskie licznie strzegły granicy. „Jesteśmy zmęczeni i na końcu kolejkiAFP skontaktował się telefonicznie z byłym irackim kurdyjskim kierowcą ciężarówki. Od kilku dni jest na granicy z żoną i trójką dzieci, w tym niemowlęciem.

READ  Izrael potępia uchwalenie w Polsce ustawy o „antysemityzmie”

Putin, ojciec chrzestny białoruskiego reżimu

Na znak niebezpieczeństw, które na nich czekają, 19-letni Syryjczyk Ahmed al-Hassaneh, który utonął na granicy w zeszłym miesiącu, został pochowany w poniedziałek na cmentarzu w małej społeczności muzułmańskiej w Polsce. Po modlitwach w drewnianym meczecie we wsi Bohoniki kilkoro Świadków wzięło udział w pogrzebie młodej imigrantki – pierwszym w Polsce od początku kryzysu migracyjnego tego lata.

Ta ostatnia ma miejsce w Europie Wschodniej, zwłaszcza w kontekście narastających napięć między mocarstwami zachodnimi wokół Ukrainy i Białorusi a Rosją Władimira Putina. Europejscy przywódcy zintensyfikowali konsultacje, aby zapobiec przybyciu deportowanych do Brukseli po kryzysie migracyjnym w 2015 roku. Równolegle ze spotkaniem Merkel i Łukaszenki prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał w poniedziałek z białoruskim ojcem chrzestnym Putinem, mówiąc, że obaj przywódcy zgodzili się na „szczyt”.Łagodzenie„Spójrz”, powiedział Clement Peon, francuski minister spraw zagranicznych do spraw europejskich.Pierwsze sygnały„Kiedy wezwano do pozostania”Bądź bardzo ostrożny.

Ruch rosyjskiego gazu do Europy jest zagrożony

Muszę powiedzieć, że w zwyczaju Łukaszenki jest rzucanie na gorąco i na zimno. W zeszłym tygodniu zagroził odcięciem rosyjskiego przesyłu gazu do Europy w przypadku nowych sankcji europejskich. „Zastraszają nas, stawiając nowe bariery, aby zbudować pięciometrowy murŁukaszenka powiedział we wtorek. „Jeśli nie mają nic innego do roboty, niech to zrobiądrażnił się.

Ponownie zaprzeczył, jakoby jego kraj chciał przybyć imigrantów. Poprzedniego dnia, podkreślając niechęć zaangażowanych osób, obiecał pracować na rzecz ich powrotu. W poniedziałek białoruskie linie lotnicze Belavia ogłosiły, że Syryjczycy, Irakijczycy, Afgańczycy i Jemeńczycy mają teraz zakaz lotów z Dubaju na Białoruś. Turcja nałożyła podobne ograniczenia w zeszłym tygodniu. W terenie wielu imigrantów, którzy często zadłużają się, aby zapłacić za podróże, mówi, że są zdeterminowani, by zostać pomimo ograniczonego dostępu do żywności i podstawowych potrzeb. Białoruski Czerwony Krzyż poinformował we wtorek, że dostarczył trzy tony pomocy.

READ  Euro: w Polsce rewolucja społeczna szuka rezultatów