Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kryzys migracyjny między Polską a Białorusią: budowa muru, śmierć żołnierza… bierzemy udział

Po przedwczesnej śmierci polskiego żołnierza napięcie wokół imigrantów na pograniczu polsko-białoruskim trwa nadal. Bierzemy udział.

sobota, 13 listopada, godz Raport tymczasowy Na polskiej granicy odnotowano osiem zgonów Kryzys migracyjny Na granicach Europy w ostatnich dniach nasilił się impas między Polską a Białorusią. Na granicy stacjonowały tysiące polskich żołnierzy, jeden z nich zginął w sobotę 13 listopada.

Sztuka mogła wywołać sytuację, która była już więcej niż napięta. Wojsko polskie poinformowało w sobotę, że śmierć polskiego żołnierza nastąpiła po „tragicznym wypadku”. Według pierwszych obserwacji „z jego służbowej broni oddano strzał (…) bez udziału osób trzecich”. Ofiara zapewniła wojsko, że „nie ma kontaktu z imigrantami”.

Aresztowani imigranci

Warszawa poinformowała w niedzielę (14 listopada), że w Polsce aresztowano kilkudziesięciu imigrantów z Białorusi. Policja poinformowała na Twitterze, że poprzedniego dnia 50 migrantów zdołało przekroczyć granicę UE w pobliżu wioski Starsina z wysokim poziomem bezpieczeństwa.

Pierwszy lot powrotny zorganizowany przez Irak

Rzecznik MSZ zapowiedział, że rząd iracki zorganizuje pierwszą repatriację migrantów, którzy pozostali na granicy z Białorusią i Polską na „dobrowolnych podstawach”. Rzecznik wyjaśnił, że Irak zidentyfikował 571 Irakijczyków pozostawionych na granicy polsko-białoruskiej i że są oni gotowi dobrowolnie wrócić do Iraku.

Ze swojej strony prezydent Aleksander Łukaszenko powiedział w poniedziałek (15 listopada), że Białoruś „aktywnie” pracuje na rzecz sprowadzania imigrantów do domu, obozujących na granicy między jego krajem a Unią Europejską. „Jesteśmy gotowi wsadzić wszystkich do samolotów (…), ale nikt nie chce wracać” – dodał.

Tłum imigrantów koncentruje się na granicy

Według materiałów wideo udostępnionych przez straż graniczną, polską armię i niektóre media, tłum imigrantów zebrał się na zamkniętym przejściu granicznym „Brusky” między Polską a Białorusią.

READ  Rosyjski Gosprom zawiesi dostawy gazu do Polski i Bułgarii

W poniedziałek po południu, 15 listopada, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało, że „szykuje się atak na granicy z Białorusią”.

Punkt kontrolny Bruzgi / Kuznica ma dużą populację imigrantów. Niektórzy rozbijają namioty. Po stronie białoruskiej licznie przybywają Łukaszenki „Siłowicy”. # Białoruś pic.twitter.com/eV3GAAogNe

– Andrei Vaitovich (andreivaitovich) 15 listopada 2021

Unia Europejska ogłosiła surowe sankcje dla Białorusi

Szef europejskiej dyplomacji poinformował w poniedziałek, że uzgodnił z 27 ministrami spraw zagranicznych przyjęcie serii nowych sankcji wobec Białorusi.

Przemawiając na zakończenie spotkania w Brukseli, Joseph Borel zaznaczył, że sankcje zostaną sfinalizowane „w najbliższych dniach” i będą wymierzone w osoby fizyczne i prawne. Powiedział dzisiaj, że środki zostaną rozszerzone na linie lotnicze, biura podróży i różne podmioty zaangażowane w transfer imigrantów.

Przed spotkaniem Haiko Mass, który pracuje w niemieckim MSZ, wyjaśnił, że linie lotnicze mogą być zagrożone zakazem lądowania w Europie, jeśli nie przestaną przewozić migrantów z Bliskiego Wschodu lub Afganistanu na Białoruś. „Jesteśmy daleko od końca cyklu przeszkód” – ostrzegł.

Wywiad między Macronem i Poutin

Prezydent Francji Emmanuel Macron spotkał się w poniedziałek z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i obaj przywódcy zgodzili się, że napięcia migracyjne na granicy białorusko-polskiej powinny zostać złagodzone, powiedział Pałac Elizejski. Prezydencja francuska oświadczyła, że ​​w pełni popiera Polskę i jest gotowa do udzielenia pomocy

Mińska groźba zemsty

Podczas gdy Mińsk zaprzecza europejskim zarzutom, białoruski prezydent Aleksander Łukaszenko ostrzegł, że zareaguje na wszelkie nowe sankcje nałożone przez mocarstwa zachodnie, zgodnie z komentarzami białoruskiego organu publicznego Belda w poniedziałek.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula Van der Leyen wezwała rosyjskiego prezydenta Władimira Putina do wykorzystania swoich wpływów u Aleksandra Łukaszenki w celu zakończenia kryzysu.

Strach przed konfliktem zbrojnym

Kraje bałtyckie – Litwa, Łotwa i Estonia – obawiają się, że kryzys może przerodzić się w konflikt zbrojny. W poniedziałek w stolicy Litwy Wilnie spotkają się przywódcy trzech państw na wideokonferencję .

READ  Des soldats américains seekus samedi en Pologne, selon des sources

Zbuduj mur na polskiej granicy

Budowa muru na granicy z Białorusią, gdzie obecnie koncentruje się wielu migrantów, rozpocznie się w Polsce w grudniu, a zakończy w pierwszej połowie 2022 r. – poinformowało ministerstwo w komunikacie z poniedziałku (15 listopada).

„Biznes, który musimy podjąć, to czysto strategiczna i priorytetowa inwestycja w bezpieczeństwo narodu i jego obywateli” – powiedział minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński.

Koszt muru szacowany jest na 353 mln euro i ma zostać przedłużony o ponad 100 kilometrów do wschodniej granicy UE.