Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kaczyński, najsilniejszy człowiek w Polsce, od siedmiu lat wychodzi z cienia

Opublikowany:

Jaroslav Kaczyński złożył rezygnację z rządu we wtorek 21 czerwca. Liderem rządzącej konserwatywnej partii Prawo i Sprawiedliwość w Warszawie był wicepremier odpowiedzialny za bezpieczeństwo. Rządzi z cienia Polski od 2015 roku.

Jego odejście z rządu nie powinno tak naprawdę zmienić głównej roli, jaką odgrywa w polskiej polityce: był premierem przez ponad rok w latach 2006-2007, a nie prezydentem. Jednak Jaroslav Kaczyński jest najbardziej wpływowym politykiem w Polsce od 2015 roku. W tym samym roku jego Konserwatywne Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory parlamentarne.

Oficjalnie Jarosław Kaczyński był tylko zastępcą i liderem partii. Ale w praktyce to on podejmuje najważniejsze decyzje. Spotyka się też z głowami państw podczas oficjalnych wizyt. Na przykład w marcu zeszłego roku udał się z polskim premierem do Kijowa, aby wesprzeć ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Żeleńskiego w środku rosyjskiej inwazji.

Polska Jarosława Kaczyńskiego od początku wojny przyjęła też blisko dwa i pół miliona uchodźców. Wystarczy, że UE spróbuje zapomnieć o atakach na praworządność w Polsce i lekceważeniu praw osób LGBTQIA+.

Jarosław Kaczyński stawia teraz na odzyskanie przywództwa swojego kraju na arenie europejskiej, aby przygotować swoją partię do przyszłorocznych wyborów parlamentarnych.

? Zapytać się: Niepowodzenia i sukcesy w przyjmowaniu ukraińskich uchodźców

READ  Kovit-19: Włochy, Polska… te kraje europejskie rozluźniają środki kontroli