Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Cztery pytania dotyczące Kaliningradu w centrum wznowionych napięć między Rosją a Zachodem

Cztery pytania dotyczące Kaliningradu w centrum wznowionych napięć między Rosją a Zachodem

15:25, 22 czerwca 2022

Do starcia doszło 118 dnia pomiędzy Rosja
I toUkraina
Przed decydującym szczytem europejskim w sprawie rozszerzenia Unii oczy świata zwróciły się na ponad 200 kilometrów kwadratowych ziemi: Kaliningrad, najmniejszą część Federacji Rosyjskiej. Położona na Morzu Bałtyckim, między Litwą a Polską, nazwa podziałów administracyjnych w Rosji znajduje się w centrum wznowionych napięć między Moskwą, Wilnem i Brukselą. Sytuacja geograficzna i militarna w regionie jest bardzo złożona.

1- Dlaczego Rosja podnosi głos przeciwko Litwie?

Pochodzenie kontrowersji ma podłoże komercyjne. W poniedziałek Moskwa poinformowała, że ​​Litwa wprowadziła weekendowe ograniczenia dotyczące przepływu towarów pociągiem z terytorium Rosji do Kaliningradu. Rosja potępiła „Anty-działania”Nawet stymulujący „Oblężenie”, Według gubernatora Kaliningradu Antona Alikanova. Według Rosjan te restrykcje na towary naruszają porozumienie z 2002 roku między Moskwą a Brukselą, w którym Litwa dołączyła do Dwudziestego Siódmego.

Przeczytaj także – UE: Ukraina ze statusem bezpośredniego kandydata otwiera puszkę Pandory

Więc Kreml żąda windy „Od razu” Ograniczenia w Wilnie. W przeciwnym razie grozi niedługo przyjęcie ”. Odpowiednie środki Będzie w „Poważne negatywne konsekwencje” Do narodu litewskiego. Jeśli ruch „Nie w pełni odzyskana, wtedy Rosja ma prawo działać w obronie swoich interesów narodowych”– powiedziała rosyjska dyplomacja.

2 – Dlaczego takie ograniczenia weszły w życie?

Towary objęte tymi ograniczeniami w rzeczywistości zostały objęte sankcjami europejskimi, które zostały nałożone w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę. Docelowe materiały obejmują metale, cement, chemikalia, alkohol, a nawet nawozy.

Ruch naziemny między Rosją a Kaliningradem nie został zatrzymany ani zakazany

„Litwa nic nie zrobiła, europejskie sankcje obowiązują od 17 czerwca”. O tym powiedział Gabriel Landsbergis, prezydent dyplomacji litewskiej. „Transport lądowy między Rosją a Kaliningradem nie został zatrzymany ani zakazany. Ruch pasażerski i towarowy trwa. Brak zakazu”.Dodany Joseph Boral, szef dyplomacji europejskiej
Po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE.

READ  Anauel Ngamissengue strzelił gola w Polsce

3 – Dlaczego sytuacja geograficzna, gospodarcza i militarna regionu jest wyjątkowa?

Położenie geograficzne enklawy rosyjskiej zdobytej przez Armię Czerwoną po II wojnie światowej nie jest małe. Kilka tysięcy kilometrów od Moskwy Kaliningrad jest podzielony między dwa państwa członkowskie NATO, Unię Europejską, Polskę i Litwę. Region położony na Morzu Bałtyckim jest silnym ośrodkiem gospodarczym, zwłaszcza dzięki połączeniom kolejowym i dwóm portom, Kaliningradowi, stolicy administracyjnej i Bałtykowi.

Przeczytaj także – Rosyjska inwazja: europejski komisarz Syncavicius cierpią z powodu małżeństw litewskich i ukraińskich

Ale przede wszystkim to terytorium jest dla Rosjan najważniejszą placówką wojskową w Europie. Od czasów zimnej wojny region stał się bastionem Moskwy, która konsekwentnie organizuje duże manewry. W ostatnich miesiącach zainstalowano tam pociski jądrowe i systemy obrony powietrznej S-400. W lutym Rosja rozmieściła tam również pociski naddźwiękowe. Jest to także kwatera główna rosyjskiej Floty Bałtyckiej.

4 – Dlaczego sytuacja może się pogorszyć?

Kontrowersje wpisują się w szerszy kontekst rosyjskiej inwazji na Ukrainę, gdzie stosunki dyplomatyczne między Zachodem a Kremlem są już napięte. Szczególnie delikatne były stosunki między Rosją a Litwą, pierwszą byłą republiką radziecką, która ogłosiła niepodległość w 1990 roku. Czy Kaliningrad, wysoce zmilitaryzowana enklawa, może być iskrą?

The Stany Zjednoczone
Potwierdzone ponownie we wtorek „Wspierać się” Litwie w obliczu zagrożeń ze strony Rosji i jej sojuszników „Wszystkie dowody” W sekcji 5 Sojuszu Atlantyckiego, którego członkiem jest Litwa. Ten ostatni zapewnia ofensywę przeciwko aliantom i ofensywę przeciwko wszystkim członkom. „Wzmocniliśmy nasze zaangażowanie w sojusz i wzmocniliśmy wschodnią część NATO, zwłaszcza kraje wiodące w obliczu rosyjskich zagrożeń”. Obsługiwany rzecznik dyplomatyczny USA Nate Price. W zależności od sankcji nałożonych przez Moskwę na Wilno, sytuacja może wkrótce stać się międzynarodowa i pogorszyć się poprzez grę sojuszy.