Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Japońskie badanie wykazało, że ssaki mogą oddychać przez odbyt w sytuacjach awaryjnych

Japońskie badanie wykazało, że ssaki mogą oddychać przez odbyt w sytuacjach awaryjnych

Naukowcy z Tokijskiego Uniwersytetu Medycznego i Stomatologicznego twierdzą, że odkrycie może prowadzić do zastosowań u ludzi w leczeniu duszności.

Zespół japońskich naukowców wykazał w opublikowanym w piątek badaniu, że ssaki mogą wchłaniać tlen przez odbyt.

Zaintrygowani sposobem, w jaki niektóre zwierzęta oddychają przez jelita w sytuacjach nagłych, naukowcy z Tokijskiego Uniwersytetu Medycznego i Stomatologicznego wykazali, że to samo jest możliwe w warunkach eksperymentalnych u myszy, szczurów i świń.

Zgodnie z ich pracą, opublikowaną w czasopiśmie Med, może to dotyczyć również ludzi, którzy doświadczają niewydolności oddechowej, na przykład podczas braku respiratorów, jak miało to miejsce podczas epidemii Covid-19, lub gdy nie udowodniono, że maszyny te działają. odpowiedni dla pacjenta. Oddychanie zwykle obejmuje wdychanie tlenu i wydychanie dwutlenku węgla przez płuca lub skrzela.

Ale gatunki wykształciły inne mechanizmy. Niektóre ryby, pająki, a nawet ogórki morskie mogą wykorzystać swój tyłeczek do pozyskania tlenu, aby przetrwać w sytuacji awaryjnej. Zjawisko zwane EVA, które można przetłumaczyć jako oddychanie jelitowe przez odbyt.

«W odbytnicy znajduje się sieć drobnych naczyń krwionośnych tuż pod powierzchnią jej ściany, co oznacza, że ​​leki dostarczane przez odbyt są łatwo wchłaniane do krwiobiegu.Mówi główny autor badania, Ryo Okapi. Na tej zasadzie oparte są czopki. Dlatego zespół naukowców zastanawiał się, czy tlen można podawać w ten sam sposób.

Aby to udowodnić, postanowili przeprowadzić eksperymenty na myszach, świniach i szczurach pozbawionych tlenu. Przetestowano dwie metody: dostarczanie tlenu w postaci gazu lub wykonanie lewatywy wzbogaconej w tlen.

«Prowokacyjny pomysł»

W pierwszym przypadku naukowcy przygotowali ściany odbytnicy z tarciem, aby wywołać stan zapalny i zwiększyć przepływ krwi, co poprawia efektywność dostarczania tlenu. Ponieważ jednak takie leczenie nie byłoby tolerowane u ludzi, zastosowali również płyn bogaty w tlen, perfluorodekalinę, o której wiadomo, że jest nieszkodliwa. W rezultacie tlen dostarczany w postaci gazowej i ciekłej zwiększa natlenienie, normalizuje zachowanie zwierząt i wydłuża życie.

READ  Tysiące turystów w panice ewakuuje wyspę Rodos

Naukowcy stwierdzili, że niewielka ilość płynu wchłoniętego wraz z tlenem nie powodowała żadnych szkodliwych skutków i nie uszkadzała bakterii jelitowych, co wskazuje, że metoda jest bezpieczna. Ostatecznie mają nadzieję udowodnić skuteczność metody u ludzi. „Pacjenci cierpiący na niewydolność oddechową mogą dzięki tej metodzie zaspokoić swoje zapotrzebowanie na tlen podczas leczenia swojej choroby.Jeden ze współautorów, Takanori Takibi, argumentował.

W komentarzu towarzyszącym badaniu Caleb Kelly z Yale University School of Medicine podkreślił, że tę technikę należy traktować bardzo poważnie. „To prowokacyjny pomysł i ci, którzy odkryją go jako pierwsi, będą zaskoczeni.»Zapadanie się. „Biorąc jednak pod uwagę rolę kliniczną, jaką może odegrać, i dane dostarczone (w ramach tego badania), VAS wydaje się obiecującym leczeniem, które zasługuje na uwagę społeczności naukowej i medycznej.»

Również do zobaczenia W pobliżu Calais około 250 fok powróciło na wybrzeże