Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Jakie są skutki uboczne szczepionki Covid spowodowane przez Nosebo?

Koronawirus – tylko dlatego, że jest „w głowie” nie oznacza, że ​​ból lub gorączka nie są prawdziwe. Efekt nocebo, który jest mniej znany niż jego „pozytywny” efekt placebo, jest faktem klinicznym, jak właśnie wykazało badanie w USA, szacujące, że 76% skutków ubocznych odnotowano po pierwszym szczepieniu przeciwko Koronawirus choroba Rezultat będzie.

Jaki jest efekt nocebo? Jak widać na wideo na górze tego artykułu, Podobnie jak placebo, jest to sztuczka, którą nasz mózg gra na nas. Czytamy o skutkach ubocznych przyjmowania leku i chociaż martwi nas ekspozycja, faktycznie się rozwijamy objawy.

Ta przemiana w somatyzację jest trudna do zmierzenia i była ostatnio przedmiotem wielu badań. Wspomniałem o badaniu w Magazyn Smithsonian Amerykanin pokazał na przykład, że pacjenci, którzy zgłosili, że lek może powodować problemy z erekcją, zgłaszali 47% z nich. W grupie kontrolnej, grupie, która nie otrzymała tej informacji, tylko 15% pacjentów zgłaszało lekarzowi problemy z erekcją.

Rola naszego mózgu w powstawaniu bardzo rzeczywistych objawów jest obszarem, który był mało badany, ale efekt nocebo jest obecnie coraz bardziej badany. W ten sposób zespół z Bostonu, przeprowadzając randomizowane, kontrolowane badanie, doszedł do wniosku, że znaczna część objawów zgłaszanych po pierwszym szczepieniu była związana z listą działań niepożądanych przedstawioną przed szczepieniem.

Doświadczenie, zrelacjonowane w Czasopismo naukowe JAMA 18 stycznia jednej grupie wstrzyknięto placebo, a informacje zebrano od innej grupy tej samej wielkości (około 22 000 osób), która była już zaszczepiona. Porównując dane z dwóch grup, zespół badawczy doszedł do wniosku, że trzy czwarte zgłoszonych skutków ubocznych było spowodowanych efektem nocebo. Czynnik, który należy wziąć pod uwagę, podsumowali autorzy, „w polityce zdrowia publicznego”.

Zobacz także na The HuffPost: Wszystkie zapowiedzi Jeana Castixa i Oliviera Verana dotyczące ograniczeń podnoszenia

READ  Zachęcanie do postępu w raku prostaty i piersi