Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Jaką muzykę wybierasz do pracy lub ćwiczeń? Zachodnia Francja Wieczorna Edycja

Roxane L. BARTOLETTI, Ségolène MR GUÉRIN, Xavier CORVELYN i Yvonnes DELEVOYE

Jeśli lubisz słuchać muzyki, czy ma ona pomóc Ci się skupić, czy raczej ćwiczyć podczas aktywności fizycznej, oto kilka wskazówek.

W południe 17 marca 2020 r. pierwsze środki zdrowotne zaczęły się kończyć covid-19 pandemia. Podróże są ograniczone, a przestrzenie publiczne i zawodowe są zamknięte. Praktyka przymusowej telepracy rozprzestrzeniła się niemal natychmiast po całej Francji. Prawie jedna na dwie osoby pracowała z domu przez co najmniej godzinę tygodniowo przez pierwsze cztery tygodnie porodu, podczas gdy tylko 3% francuskich pracowników stwierdziło, że praktykowało pracę zdalną 4 lata temu.

Wydaje się, że praca w domu to oszczędność czasu, energii i pieniędzy, ponieważ nie ma potrzeby podróżowania. Jednak w pracy zdalnej nasze działania są mnogie i mieszane w tym samym miejscu. Mamy więc do czynienia z osłabieniem granicy między życiem zawodowym a prywatnym, na co nie byliśmy przygotowani.

Praktyka telepracy ma swoje zalety i kiedy jest efektywna, jej przestrzenna i czasowa organizacja pozwala na zrównoważony udział aktywności zawodowej i osobistej. W tym celu aranżacja naszych prywatnych przestrzeni jest zobowiązaniem, do którego musimy się przyzwyczaić, bo choć praca w jednym biurze jest preferowaną opcją dla pracowników, według badania Head of Workplace Management w ESSEC Business School, to drobiazgi związane z pracą zdalną Covid-19 rośnie stopniowo. Jak udaje nam się pogodzić nasze różne działania w jednym miejscu?

Słuchanie muzyki jest częścią naszego codziennego życia. Towarzyszy nam średnio 15 godzin tygodniowo w naszych ruchach, aktywności fizycznej i refleksjach (np. w godzinach szkolnych). Wraz z demokratyzacją pracy zdalnej przejście od aktywności zawodowej do osobistej może być trudne. Muzyka może zapewnić lepsze środowisko sensoryczne, które pomaga nam przyspieszyć codzienne życie, towarzyszy naszym aktywnościom fizycznym i refleksjom oraz sprawia, że ​​jesteśmy bardziej skuteczni w ich osiąganiu.

READ  Najważniejsze wydarzenia astronomiczne, których nie można przegapić w 2024 r. – Tuxboard

muzyka dla sportu

Bieganie, trening siłowy w pomieszczeniu czy joga to wszystkie aktywności fizyczne, w których często używa się muzyki. Choć możemy się domyślać psychologicznych i energetycznych efektów (korzyści wykonawczych i wytrzymałościowych) słuchania muzyki podczas aktywności fizycznej, znajomość właściwości wybranej muzyki jest niezbędna do zapewnienia jej wspierającej roli zgodnie z wyznaczonymi celami. Przedstawiamy przegląd głównych kryteriów, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze muzyki, która najlepiej sprawdzi się w Twojej aktywności fizycznej.

Pierwszym kryterium jest tempo, czyli szybkość muzyki. Zaobserwowaliśmy, że zamierzony koszt aktywności fizycznej, to znaczy zmęczenie związane z energiczną mobilizacją naszego skupienia się na zadaniu, był mniej istotny, gdy uczestnicy synchronizowali się z rytmem 120 uderzeń na minutę (bpm), a nie szybszym lub wolniejszym. Ponadto ich ruchy były dokładniejsze i bardziej stabilne. Aby uzyskać jak najlepszy wpływ muzyki na wysiłek fizyczny, zalecamy wybór muzyki o szybkości około 120 uderzeń na minutę.

Drugim ważnym kryterium jest znajomość. W porównaniu do nieznanej muzyki, znajomość muzyki pozwala na wykonywanie bardziej precyzyjnych ruchów podczas aktywności fizycznej. Wiedząc, że muzyka jest w stanie przewidzieć melodię i ścieżkę tempa, nie ma nic lepszego do efektywnej synchronizacji twoich ruchów z piosenką, której słuchasz.

Wreszcie, trzecim kryterium do rozważenia jest przyjemność. Zabawna muzyka ma niezaprzeczalny efekt rozpraszający. Nasza uwaga będzie skupiona na muzyce, która nam się podoba, co skutkuje pewną rozbieżnością w wykonywanych ruchach, zwłaszcza dla osób starszych. Aby poprawić akompaniament aktywności fizycznej wymagającej precyzyjnych ruchów, należy uprzywilejować muzykę umiarkowanie cenioną, aby zwracać większą uwagę na wykonywane zadanie.

Muzyka podczas myślenia

Oprócz towarzyszenia nam w aktywności fizycznej, muzyka może również służyć jako wsparcie w realizacji naszych zajęć zawodowych lub godzin nauki, na których powinniśmy się skupić lub pomyśleć. Badacze interesowali się wydajnością programistów komputerowych, którzy zgłaszają się na ochotnika do słuchania muzyki podczas swojej aktywności zawodowej. Słuchanie muzyki nie tylko skróciło czas poświęcany na czynności zawodowe, ale także podniosło jakość ich pracy. Jeśli chodzi o towarzyszenie aktywności fizycznej, idealna muzyka wspierająca aktywność refleksyjną łączy zestaw subtelnych kryteriów.

READ  Naukowcy odkryli możliwą supermasywną czarną dziurę wędrującą w kosmosie

Pierwszym ważnym kryterium jest brak słów. Rzeczywiście, muzyka powinna być pozbawiona wyrazistych słów, zwłaszcza podczas czytania: ze względu na brzemię werbalne i semantyczne, jakie niesie, słowa działają rozpraszająco.

Poza brakiem mowy radzimy wybrać spokojną muzykę o wolnym lub dość szybkim tempie. Intensywność i tempo odgrywają ważną rolę w utrzymaniu skupienia, a muzyka o zbyt szybkim tempie i zbyt dużej głośności negatywnie wpływa na zdolność koncentracji.

Kilka kryteriów dotyczących wyboru najlepszej muzyki do naszych aktywności fizycznych lub refleksji. (Źródło: Rozmowa)

Jak mogliśmy się przekonać, niejednorodność standardów muzycznych towarzyszących naszym fizycznym i medytacyjnym działaniom jest niezwykła, a dodatkowe badania na ten temat są w toku. 509 uczestników odpowiedziało na naszą ankietę internetową, interesowały nas muzyczne zwyczaje francuskojęzycznej młodzieży i dorosłych. Preferowane (jazz, klasyczne, atmosferyczne) i odrzucane (disco, metal, hard rock, techno) style muzyczne nie różnią się wiekiem, podobnie jak pewna preferencja braku tekstów.

Młodzi ludzie często używają muzyki, aby się skupić, i używają słuchawek, słuchawek lub radia i głośników, aby słuchać muzyki podczas swoich czynności myślowych. Z drugiej strony osoby starsze rzadko słuchają muzyki podczas takiej aktywności, ponieważ używany sprzęt ogranicza się w dużej mierze do korzystania wyłącznie z radia lub głośników. Wreszcie, niezależnie od wieku, wydają się być dwa profile: młody i stary, którzy słuchają znanej muzyki wyłącznie dla skupienia, oraz ci, którzy słuchają muzyki zupełnie nieznanej.

Na podstawie tych wstępnych ustaleń przeprowadziliśmy kolejne badanie, w którym wzięło udział 111 francuskojęzycznych dorosłych. Muzyka wspierająca podczas burzy mózgów to muzyka, która jest odbierana jako przyjemna i delikatna, dzięki czemu czujemy się spokojni, zrelaksowani, czuli, zaniepokojeni, natchnieni i nostalgicznie.

Nasze badanie umożliwiło dokładniejsze zrozumienie znaczenia kryterium stylu muzycznego: w odmiennych i wysoce odrzucanych stylach muzycznych istnieją różnice między młodymi i starszymi. Podczas gdy klasyczne Reve d’Amour Franza Lizsta jest uważane za przyjemne i wspierające przez oba narody, klasyczna Water Music George’a Friedricha Haendla dzieli młodych i starszych. Kolejne badanie podłużne zostanie przeprowadzone z około sześćdziesięcioma młodymi i starszymi uczestnikami. Wolontariusze będą wykonywać zadania, które skupiają się na muzyce, którą wybrali lub która zostanie im narzucona. Pozwoli nam to lepiej zrozumieć, czy nasze wybory są rzeczywiście właściwymi wyborami, jeśli chodzi o tworzenie sprzyjającego środowiska pracy.

READ  Zakrzepica żylna: jak rozpoznać pierwsze objawy?

Nasze przestrzenie mieszkalne nie ograniczają się tylko do mebli. Na naszą zdolność do sprawnego prowadzenia działań, które się tam odbywają, ma wpływ nasze otoczenie, a w szczególności atmosfera muzyczna. Znajomość idealnej muzyki, która nada odpowiedni rytm naszemu codziennemu życiu w naszych różnych czynnościach, zależy od precyzyjnych kryteriów. Oferujemy dwie playlisty, które towarzyszą Twoim aktywnościom fizycznym i refleksjom; Są one dostępne pod poniższymi linkami.

Mamy dla Ciebie dwie playlisty, jedną poświęconą aktywności fizycznej, a drugą ułatwiającą koncentrację i myślenie.

O Autorach: Roxanne L. Bartoletti Doktorantka Psychologii Poznawczej i Eksperymentalnej (Uniwersytet Nice Sophia Antipolis, Uniwersytet Narodów Zjednoczonych), Ségolene MR Guérin doktorant (Uniwersytet w Lille), Ksawery Korwelina Wykładowca (Uniwersytet w Nicei Sophia Antipolis, Uniwersytet Narodów Zjednoczonych), iPhone Delvoy Jest profesorem neuropsychologii (Uniwersytet w Lille).

Oryginalna wersja tego artykułu została opublikowana w Rozmowa.

Rozmowa