Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Izrael twierdzi, że „zneutralizował” przywódców Islamskiego Dżihadu w Gazie

Armia izraelska potwierdzona w sobotę 6 sierpnia „zneutralizować” szefowie „armia” Z islamskiego ruchu Dżihadu w Gazie, podczas operacji, które opuściły, według władz sektora palestyńskiego, zginęło dwadzieścia dziewięć osób, w tym sześcioro dzieci. Według zaktualizowanego raportu Ministerstwo Zdrowia Gazy poinformowało, że 215 osób zostało rannych.

W godzinach wieczornych Oded Pasiok, szef Dyrekcji Operacyjnej w armii izraelskiej, wysłał do francuskiej agencji prasowej (AFP) komunikat prasowy, w którym potwierdził, że „Wyższe kierownictwo wojskowego skrzydła Islamskiego Dżihadu w Gazie zostało zneutralizowane”.. Izraelska armia ogłosiła w niedzielę, że izraelskie siły bezpieczeństwa w nocy aresztowały 20 członków Islamskiego Dżihadu na okupowanym Zachodnim Brzegu.

„Bitwa dopiero się rozpoczęła”.Muhammad Al-Hindi, przywódca tej grupy zbrojnej, powiedział wcześniej. W niedzielę palestyński Islamski Dżihad powiedział, że wystrzelił rakiety na Jerozolimę po raz pierwszy od rozpoczęcia walk. Dźwięk syreny W okolicach JerozolimyIzraelskie wojsko powiedziało bez dalszych szczegółów. W sobotnie popołudnie w izraelskim Tel Awiwie zabrzmiały syreny.

Przeczytaj także: Izrael eskaluje atak na Islamski Dżihad w Gazie, a liczba ofiar śmiertelnych wynosi teraz 24

Izrael sprzeciwia się raportowi przedłożonemu przez władze palestyńskie i twierdzi, że pewna liczba palestyńskich dzieci została zabita w sobotę wieczorem w Dżabalii (północ) w wyniku ataku rakietowego, który został pomylony przez Islamski Dżihad w Palestynie. „Izraelskie siły bezpieczeństwa nie zbombardowały Jabalii w ciągu ostatnich godzin”Biuro izraelskiego premiera Yaira Lapida poinformowało w oświadczeniu.

Armia izraelska ogłosiła w sobotę, że się do tego przygotowuje ” tydzień „ Według niego naloty na Gazę były skierowane na islamski dżihad w Palestynie, zabijając piętnastu bojowników wśród nich Dowódca naczelny Tayseer Al-Dżabari.

Egipt jako potencjalny mediator

Ta nowa konfrontacja, która rozpoczęła się w piątek, jest najgorszą między Izraelem a organizacjami zbrojnymi w Gazie od czasu wojny w maju 2021 r., która w jedenaście dni pozostawiła 260 zabitych po stronie palestyńskiej, w tym bojowników, i 14 zabitych w Izraelu. Wśród nich jest żołnierz, według władz lokalnych.

READ  Ostatnim cywilom udało się opuścić hutę Azowstal, a władze ukraińskie mają teraz nadzieję na ewakuację rannych i żołnierzy

Źródła egipskie powiedziały AFP, że Kair, historyczny mediator między Izraelem a grupami zbrojnymi w Gazie, próbuje ustanowić mediację. Prezydent Egiptu Abdel Fattah El-Sisi potwierdził w swoim przemówieniu, że pracuje „niestrudzony” przywrócić spokój. Ale na ziemi wymiana ognia trwała nocą od soboty do niedzieli, według dziennikarzy AFP w Gazie. Izrael nie jeździ „W tej chwili nie ma negocjacji w sprawie zawieszenia broni”Rzecznik izraelskiego wojska powiedział.

Przeczytaj także: Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów W Gazie odnowione napięcie między Izraelem a palestyńskim Islamskim Dżihadem wzbudziło obawy przed eskalacją

Izraelska armia rozpoczęła w piątek bombardowanie oblężonej enklawy liczącej 2,3 miliona ludzi w ramach… „atak wyprzedzający” Powiedziała, że ​​przeciwko islamskiemu dżihadowi w Palestynie. Według izraelskiego urzędnika w ciągu ostatnich 24 godzin z Gazy wystrzelono około czterysta rakiet i pocisków moździerzowych. Wojskowi powiedzieli, że tarcza antyrakietowa przechwyciła większość z nich, a według ratowników dwie osoby zostały lekko ranne odłamkami.

zamknięta elektrownia

Działania wojenne pozbawiły Gazę, mały kawałek ziemi wciśnięty między Egipt, Morze Śródziemne i Izrael, jedynej elektrowni. Ona ” Zatrzymaj się [de fonctionner] z powodu niedoboru Firma energetyczna poinformowała w sobotę. Izrael zamknął w ostatnich dniach przejścia graniczne, skutecznie wstrzymując dostawy oleju napędowego. Koordynatorka ONZ ds. Humanitarnych na Terytoriach Palestyńskich, Lynne Hastings, wezwała do dostępu do enklawy „Zaopatrzenie w paliwo, żywność i leki”.

To aresztowanie przywódcy Islamskiego Dżihadu na Zachodnim Brzegu na początku tego tygodnia doprowadziło do tej nowej konfrontacji. Obawiając się odwetu, izraelskie władze ogłosiły, że rozpoczynają operację w Gazie, małym obszarze rządzonym przez islamski ruch Hamas i gdzie Islamski Dżihad zakorzenia się w Palestynie.

Przeczytaj także: Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów „Ukierunkowane operacje wojskowe nie są wystarczającym rozwiązaniem politycznym, aby zneutralizować atakowane organizacje”.
READ  W Gazie polowanie na Izrael w celu wyeliminowania przywódcy wojskowego Hamasu

Siły izraelskie na Zachodnim Brzegu, terytoriach okupowanych przez Izrael od 1967 roku, aresztowały również dziewiętnastu członków grupy, którą Izrael, Stany Zjednoczone i Unia Europejska uważają za terrorystyczne. Po pierwszych nalotach palestyński Islamski Dżihad oskarżył o to Izrael „Rozpoczęła się wojna”.

Dla Yair Lapid to „Konkretna operacja antyterrorystyczna wobec bezpośredniego zagrożenia”że JIP, „Satelitarne państwo Iranu” Chce „Zabijanie niewinnych Izraelczyków”. W 2019 r. zabójstwo dowódcy PIJ w izraelskiej operacji wywołało kilkudniową strzelaninę. Hamas, który od przejęcia władzy w 2007 roku walczył z Izraelem w czterech wojnach, utrzymywał dystans.

Świat z AFP