Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Incydent dyplomatyczny pomiędzy Holandią a Polską po meczu AZ Alkmaar – Legia Warszawa

Incydent dyplomatyczny pomiędzy Holandią a Polską po meczu AZ Alkmaar – Legia Warszawa

Aresztowano dwóch zawodników, popchnięto prezydenta i zepsuto mu telefon. Po meczu pomiędzy AZ Alkmaar a Legią Warszawa doszło do incydentu dyplomatycznego pomiędzy Holandią a Polską. Do tego stopnia, że ​​premier Mateusz Morawiecki poprosił o jego usługi „Pilne działania dyplomatyczne w celu sprawdzenia wydarzeń nocy” .

Co się stało ? Jak podają obecni na miejscu polscy dziennikarze, do incydentów doszło, gdy holenderska policja i służby bezpieczeństwa zdecydowały o zamknięciu stadionu po meczu Ligi Konferencyjnej Europy (1:0 z Holendrami), aby uniknąć starć ze zorganizowaną grupą kibiców Legii. . Przedstawiciele polskiego klubu, w tym także piłkarze, początkowo nie pozwalali im podejść do autobusu, doszło do słownych awantur i popychań. Wreszcie policja otoczyła pojazd, w którym znajdowała się już duża część grupy.

Policja podjęła decyzję o aresztowaniu liderów zespołu, Josue Pesquery i Radovana Pankowa, którzy wyciągnęli ich z autokaru drużyny, grożąc zablokowaniem pojazdu. Według polskiego klubu w piątek rano obaj zawodnicy nadal przebywali na komisariacie i nie mogli wrócić do domu. Właściciel i prezes Legii Dariusz Mioduski został zepchnięty przez policję, która najprawdopodobniej przygwoździła go do ziemi i rozbiła telefon, na którym nagrywał wydarzenia – po raz kolejny podają polskie media.

„Polscy zawodnicy i kibice muszą być traktowani zgodnie z prawem. Nie ma zgody na jego naruszenie.” Dodał tego dnia premier „Bardzo niepokojące” Informacje z Alkmaar. Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński wskazał w piątek w punkcie X, że jego służby prowadzą dochodzenie „Holenderska policja i pracownicy klubu AZ Alkmaar naruszyli prawo wobec obywateli polskich (…) ze względu na ich narodowość lub używanie języka polskiego”. Polska federacja zwróciła się do holenderskiej konfederacji i UEFA o wyjaśnienia.

READ  Mimo dużej liczby ukraińskich uchodźców liczba wniosków o azyl w Polsce pozostaje niska