Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

In Orde, „Rozsądna miłość”, czyli jak założyć rodzinę jako lesbijka w Polsce

In Orde, „Rozsądna miłość”, czyli jak założyć rodzinę jako lesbijka w Polsce

Jak każdego lata, Arte prezentuje mnóstwo filmów dokumentalnych w swojej kategorii Życie przed nami, zawierający historie z całego świata. Niezależnie od tego, czy chodzi o problemy czarnych kobiet we Francji, codzienne życie zakonnic, pytania profesorów na studiach, czy trudną walkę o uwolnienie się od sekciarskich wpływów: różnorodność i perspektywa tematów dostarcza cennego wglądu w nasze różnice. Pomiędzy ludzkimi społecznościami, osiągnięciami i fatalnymi wadami.

W zbiorze prawie 30 filmów dokumentalnych po około 50 minut każdy, Rozsądna miłość (Przeszedł ostatni festiwal Ceris-Ceris na oryginalnych oponach Cicha miłość), polski reżyser Marek Kozakiewicz z wyczuciem odnosi się do niuansów, z którymi osoby queer muszą sobie poradzić, aby stworzyć rodzinę.

Mieszkając we Frankfurcie ze swoją partnerką Majką, Agnieszka wraca do rodzinnej polskiej wsi po śmierci matki. Od procesu do procesu Agnieszka stara się zostać prawnym opiekunem młodszego brata, jednocześnie ukrywając przed polskimi władzami swój wieloletni związek i unikając homofobii.

Kochać w ukryciu

Od tego czasu reżyser starannie filmował trudne położenie Agnieszki, rozdartej między jej wolną miłością w Niemczech a relacjami z bardziej konserwatywnej Polski. Gra luster jest wymowna: poruszanie się Agnieszki między dwoma krajami doskonale oddaje niemal schizofreniczny stan, w jaki musi się pogrążyć. Krytyczny moment, który ich rozdziela i wystawia ich związek oraz życie osobiste na próbę. Nie przesadzając, Kozakiewicz pokazuje patriarchalną presję, jaka wciąż panuje w Polsce, między maskulinistycznym dyskursem o tym, jak być prawdziwym mężczyzną, a często błahą homofobią.

Równolegle z tymi wyczerpującymi czynnościami administracyjnymi cała trójka uczy się wspólnego życia, wymyślając własny model rodziny, co kamera podkreśla z wzruszającą delikatnością.

Jeśli chwile wolności zdarzają się rzadko, a para rzadko ma okazję okazywać sobie uczucia publicznie, to właśnie w czasie spędzonym z młodszym bratem (wspaniała scena z rowerem) film dotyka sedna tematu: nauki budowania rodzina. Kiedy wydaje się, że nic nie pozwala. Wciąż budując siebie, Milos jest bombardowany surową i paternalistyczną moralnością w szkole. Mimo tego gorsetowego wychowania, czasem chętnie się wywyższa, przywracając dyskryminujący dyskurs do serca domu, który stopniowo otwiera przed Agnieszką i Majką. Wyjątkowy związek między tą trójką rodzi się z czystej siły łączących ich powiązań i rozmów, które prowadzą.

READ  Storm Aurora: Czterech zabitych w Polsce, odcięty ruch i elektryczność w północnej Europie

Rozsądna miłość, Dostępne w Arte do październikaOkazuje się, że to bardzo piękny moment tworzenia dziwnej i wyjątkowej więzi, która przekracza prawa i stygmaty.