Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Hiszpania jest zaniepokojona nieprzedłużeniem umowy w sprawie połowów między Marokiem a Unią Europejską

Hiszpania jest zaniepokojona nieprzedłużeniem umowy w sprawie połowów między Marokiem a Unią Europejską

Umowa o partnerstwie w sprawie zrównoważonych połowów między UE a Marokiem wygasa 17 lipca. Hiszpania, która jest głównym beneficjentem 93 licencji przyznanych jej statkom rybackim, jest już zaniepokojona możliwością nieprzedłużenia licencji.

W środę w Warszawie hiszpański minister rolnictwa, rybołówstwa i żywności Luis Planas wyraził pesymizm co do odnowienia umowy połowowej zawartej przez Unię Europejską z Marokiem, którego Hiszpania jest głównym beneficjentem. Uważa on przedłużenie umowy, która zezwala na 93 zezwolenia połowowe dla floty iberyjskiej, za „niezwykle skomplikowane”.

Planas wskazał, że podczas ostatniego posiedzenia gabinetu, które odbyło się kilka tygodni temu w Brukseli, europejscy ministrowie dyskutowali o skutkach wygaśnięcia umowy połowowej, która wygasa w lipcu i której nieprzedłużenie będzie miało silny wpływ na dziesięć beneficjenci. Kraje europejskie.

Hiszpania, która jako jedyna posiada 93 licencje ze 138 przyznanych przez Królestwo, jest najbardziej dotknięta zawieszeniem tej umowy, co, jak zapowiedział hiszpański minister rybołówstwa, zmusi nas do zastanowienia się nad środkami łagodzącymi negatywny wpływ iberyjskich armatorów, ale także na rozwój gospodarczy i społeczny.

Przypomnijmy, że w ciągu ostatnich 47 lat Madryt i Rabat utrzymywały szereg umów dwustronnych, przyjętych przez Unię Europejską od 1986 r., w celu umożliwienia hiszpańskim statkom połowów na atlantyckich wodach Maroka. Tym samym wygaśnięcie tej umowy skłoni państwo iberyjskie do entuzjastycznego poszukiwania innych alternatyw, ponieważ profesjonaliści są zmuszeni do zaprzestania działalności na wodach marokańskich po dacie wygaśnięcia.

Ponadto umowa w sprawie połowów między UE a Marokiem i związany z nią protokół wykonawczy weszły w życie 18 lipca 2019 r. na okres czterech lat, a negocjacje w sprawie jej odnowienia będą uzależnione od decyzji prawnej, która musi zostać ogłoszona. przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie jego ważności, być może we wrześniu, czyli po upływie terminu ważności.

READ  BREAKING: Inflacja w Wielkiej Brytanii spada wolniej niż oczekiwano!

W tym samym duchu Planas wyraził wcześniej nadzieję na korzystne wyróżnienie, dodając, że „ Zawsze wraz z Komisją Europejską i Radą Ministrów broniliśmy legalności umowy Wielokrotnie podkreślał, że obrona umowy w sprawie połowów jest dla Hiszpanii priorytetem, aby chronić interesy jej rybaków, a tym samym interesy jej gospodarki.

Należy zauważyć, że dostęp do obszaru połowowego ma około 130 statków pływających pod banderami 10 państw członkowskich Unii Europejskiej, w tym Hiszpanii, Portugalii, Francji, Niemiec, Litwy, Łotwy, Polski, Holandii, Irlandii, Włoch i nawet Stany Zjednoczone. Królestwo.

Umowa w sprawie połowów ma ogromne znaczenie, a nawet jest żywotna dla tych krajów i ma ogromne znaczenie gospodarcze. Z tego też powodu Komisja Europejska zintensyfikowała swoje wysiłki i ciężko pracowała nad znalezieniem rozwiązania, które pozwoliłoby na jej przedłużenie, do czasu ostatecznego orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości, który unieważnił umowę już we wrześniu 2021 r.

Maroko ze swojej strony chce zachować swoje strategiczne partnerstwo z Europą oraz utrzymać zdrowe i jasne stosunki, ale nie pójdzie na żadną drogę, która zagrażałaby jego suwerenności nad Saharą.