Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Historia Francuza Menacha i Żyda – Radio J

Historia Francuza Menacha i Żyda – Radio J





Jean-Michel Rosenfeld zmarł 4 marca 2023 roku, a 5 marca skończyłby 89 lat. Był historycznym głosem Radia J i ocalałym z raportu Winterfell z 16 lipca 1942 r.

Ten paryski Titi o głębokim, ciepłym głosie cudem przeżył reportaż z matką (miał 8 lat). Byli świadkami aresztowania setek ukrywających się mężczyzn, kobiet i dzieci. Każdego roku, jako święty obowiązek wobec wielkiego świeckiego socjalisty, jakim był, opowiadał naszemu mikrofonowi o tych strasznych dniach. Zawsze z tymi samymi uczuciami, jakby to było wczoraj. Poza tym Jean-Michel Rosenfeld zawsze nosił żółtą gwiazdę narzuconą Żydom, z którą chciał być pochowany.

polskie żydowskie pochodzenie

Jean-Michel Rosenfeld urodził się 5 marca 1934 r. w Paryżu, gdzie w 1907 r. osiedliła się jego rodzina polsko-żydowskiego pochodzenia. 6 czerwca 1933 r. w ratuszu 10. dzielnicy Paryża odbył się ślub Józefa Rosenfelda, domowa krawcowa i Jacqueline Altmann, była sekretarką w firmie produkującej podłogi, linoleum.

Jean-Michel Rosenfeld urodził się w czwartej dzielnicy Paryża, na rue Sainte-Croix-de-la-Bretonnerie, w czwartej dzielnicy Paryża. Bez dyplomu poszedłby w stronę lewicy, w Partii Socjalistycznej. Opuścił szkołę po uzyskaniu świadectwa dojrzałości. Jego jedyny inny stopień to animacja edukacyjna. W wieku szesnastu lat pracował jako urzędnik w dzielnicy Marais.

Ocalała z Holokaustu, zawsze wyróżniająca się, ale radosna.

W 1939 roku miał 5 lat, kiedy jego ojciec Joseph Rosenfeld (1911-1976) poszedł do bitwy i wziął udział w wojnie, ale wrócił w 1945 roku. Jean-Michel Rosenfeld mieszkał z matką w Paryżu podczas okupacji niemieckiej i pierwszych dni oswobodzenie. Od 1942 do 1944 obaj nosili Żółtą Gwiazdę. Jean-Michel Rosenfeld uciekł z wiadomości Winterfell 16 lipca 1942 r., ukrywając się wraz z matką przez jej szefa. Sprawiedliwego wśród pogan, który wyszedł mu naprzeciw ze łzami w oczach.

Jego ojciec, ten bohater

Jean-Michel Rosenfeld pracował z pamięci, redagując 163 listy, które jego ojciec wysłał do rodziny podczas niewoli, w latach 1940-1944. Joseph Rosenfeld był szeregowcem w 21. Pułku Piechoty Kolonialnej. Wzięty do niewoli w czerwcu 1940 przez niemiecki patrol w Zaklęciach w pułku. Ucieka przed doraźną egzekucją udając, że nie jest Żydem. Trafił do obozu koncentracyjnego (stalagu) na granicy Austrii, Włoch i Jugosławii. Wrócił do Paryża 6 czerwca 1945 r., tracąc jedną trzecią swojej wagi i zębów” – mówi Jean-Michel, Jean-Mitch, jak nazywali go jego towarzysze. Jean-Michel Rosenfeld stracił w Holokauście 38 członków swojej rodziny.

READ  Południowoafrykański sklep spożywczy SPAR zwiększył półroczny zysk o 3,7%.

Towarzysz socjalista

Jean-Michel Rosenfeld dołączył do SFIO pod koniec lat 60. W latach 1971-1989 został radnym gminy Bonneuil-sur-Marne, a następnie Limeil-Brévannes. Wierny przyjaciel byłego premiera Pierre’a Mauroya, jego socjalistyczny towarzysz i niezłomny towarzysz w walce. Do paryskiego zespołu Pierre’a Mauroya dołączył po kongresie w Metz w 1979 roku. Odpowiadał za stosunki zagraniczne. Jean-Michel Rosenfeld był odpowiedzialny za misję premiera Pierre’a Mauroya ds. prasy, komunikacji i stosunków zewnętrznych w latach 1981-1984. Był odpowiedzialny za kontakty z różnymi stowarzyszeniami i grupami (Żydzi, Ormianie, mieszkańcy Afryki Północnej, LICRA, MRAP , Amnesty International, podobnie z sektami masońskimi). Przez czterdzieści lat Jean-Michel Rosenfeld współpracował z Pierrem Mauroyem. Był obecny przy jego śmierci. On „zamyka na nią oczy”.

Jest wspaniałym Francuzem i wielkim Żydem zakochanym w Izraelu. Wyjechaliśmy 4 marca 2023 r., a cały zespół J Radio składa smutne kondolencje jego rodzinie.

Michał Zerbib


W dniu 06-03-23 ​​​​- 18:54