Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Baltic: Cut the Cord Trade: Odcinek 1/3 podcastu On Russia’s Borders: Economies Under Impact

Baltic: Cut the Cord Trade: Odcinek 1/3 podcastu On Russia’s Borders: Economies Under Impact

Państwa bałtyckie, mające dostęp do Morza Bałtyckiego i położone między Rosją a Zachodem, od dawna znajdowały się pod obcą dominacją. W okresie zależności od Związku Radzieckiego te trzy kraje były ekonomicznie wyspecjalizowane przez centralną władzę w Moskwie: dzięki nowocześniejszej infrastrukturze i lepiej wykwalifikowanej sile roboczej były wykorzystywane do przemysłowej produkcji wyrobów wysokiej jakości. , od samochodów, przez graczy, po tekstylia. Po uzyskaniu niepodległości w 1991 roku te modele produkcji pozostały solidne, nawet jeśli trzy kraje chciały się od nich oddzielić, i stopniowo przekształciły się w gospodarki oparte na usługach. Weszli do Unii Europejskiej, Euro w 2004 roku, a także do NATO w latach 2004-2007.

Pomiędzy Wschodem a Zachodem, wspólnota losów pomimo różnorodnych wyborów

Dziedzictwo ZSRR kształtowało się szerzej w dziejach państw bałtyckich: w przeciwieństwie do innych republik sowieckich gospodarki trzech państw bałtyckich do II wojny światowej rządziły się zasadami gospodarki rynkowej, według Andrzej FellerBaltic Industries miał w dużej mierze na celu zaopatrywanie całego wewnętrznego rynku radzieckiego. Od lat sześćdziesiątych część produkcji trafia na rynek republik bałtyckich. Był to głównie przemysł lekki lub technologiczny, jak telefony, telewizory, części zamienne do pierwszych radzieckich komputerów. Dodatkową specyfiką ekonomiczną związaną z tymi przemysłami jest to, że lokowanie tych produkcji w krajach bałtyckich oznacza świadomie zaplanowaną przez władze sowieckie tendencję napływu migrującej siły roboczej z innych regionów ZSRR. A w szczególności „miejską” Rosję, co będzie miało bardzo poważne konsekwencje dla równowagi demograficznej tych krajówTa spuścizna i trwające związki z byłym Związkiem Radzieckim i dzisiejszą Rosją nie ukrywają faktu, że jednocześnie członkostwo w Unii Europejskiej i NATO stało się priorytetem w upadku Związku Radzieckiego. Celine Bayou Dodać „Po 1991 roku Rosja utraciła dostęp do portów bałtyckich, tracąc republiki bałtyckie. Kraje te chciały wówczas oddzielić się od gospodarki rosyjskiej, a jednocześnie leżały w interesie utrzymanie dość dużego przepływu stosunków gospodarczych w celu wywozu produktów pochodzących z Rosji przeznaczonych do Europy lub przywożonych przez inne produkty, które miały trafić na rynek rosyjski. . Działalność portowa jest bardzo ważna dla gospodarki tych krajów. Po 1991 r. kraje te miały ambicje zmierzać w kierunku Unii Europejskiej.W trzech krajach toczył się bardzo wyraźny dyskurs na temat podwójnego celu polityki zagranicznej: członkostwa w Unii Europejskiej i członkostwa w NATO, ponieważ oba kraje są postrzegane jako nierozerwalny.S”.

READ  NATO planuje ćwiczenia wojskowe w Europie Wschodniej, aby „odstraszyć Rosję”

Rozdarte wojną gospodarki Ukrainy i jej gwałtowne spory z Rosją

Po rosyjskim ataku państwa bałtyckie były szczególnie surowe w kwestii sankcji gospodarczych, Andrzej Feller wyjaśnij namW rzeczywistości w pełni rozumieją, że gdyby Władimirowi Putinowi udało się zrealizować swój pierwotny plan „blitzkriegu”, przecinając Ukrainę jak nóż w maśle, dotarłby do granic Polski i Bałtyku, gdzie wschodnie części Łotwy i Estonii są zamieszkane przez native speakerzy Po rosyjsku i niekoniecznie antyrosyjsko. Zagrożenie dla integralności terytorialnej, suwerenności, a nawet egzystencjalnego przetrwania tych narodów postrzegano bardzo ostro. Nie należy zapominać, że są to narody bardzo małe demograficznie, a rodzimych użytkowników tych trzech krajów jest tak niewielu, że zagrożenie egzystencjalne postrzega się powierzchownie. Państwa bałtyckie wraz z Polską i Wielką Brytanią należą do tego niekwestionowanego grona i są zwolennikami najbardziej radykalnych sankcji gospodarczych, jakie są możliwe w celu przeciwdziałania rosyjskiej inwazji.„.
Ponadto pierwszym ekonomicznym i strategicznym skutkiem wojny na Ukrainie dla krajów bałtyckich jest masowy napływ uchodźców, Celine Bayou Dodać „Kraje te od lat zastanawiają się nad swoją przyszłością demograficzną, ponieważ ich dzietność jest tak niska, a wyjazdy tak wysokie. Istnieje duża imigracja Bałtów na całym świecie z powodów ekonomicznych, ale także z osobistego wyboru. Stwarza to problem na rynku pracy z niedoborem siły roboczej, a nawet wtedy przewidywane rozwiązania miały wspierać ludność do czasu wzrostu liczby urodzeń, warunkować rynek pracy, zwiększać płace. reakcje. Wiedzieć, jaką populację można przyjąć, ponieważ konieczne jest zachowanie tożsamości trzech państw bałtyckich, które są bardzo kruche z powodów liczbowych oraz z obawy przed zbyt dużą liczbą ludności rosyjskojęzycznej. Wraz z wojną przybyła ludność ukraińska, która również mówi po rosyjsku, a obecnie w Estonii jest około 65 tys. Populacje te są w trakcie asymilacji. Jeśli spojrzymy na statystyki, to w większości są to kobiety, bo mężczyźni zostają, żeby walczyć na Ukrainie, ale jest chęć ich integracji na rynku pracy i myśl, że może zostaną nawet po wojnie.„.

READ  Globalny rynek opakowań części samochodowych Regionalne możliwości, najnowsze trendy i prognozy dynamiki 2021-2027 - Androidfun.com

Referencje audio

odniesienia muzyczne