Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W tym tygodniu Polska dostarczy Ukrainie kolejnych 10 czołgów Leopard

Spełniane są obietnice dostarczenia czołgów na Ukrainę. Polski rząd ogłosił, że w tym tygodniu, oprócz czterech już wysłanych, zostanie dostarczonych kilkanaście czołgów Leopard.

Dostawy czołgów na Ukrainę są przyspieszone. Na marginesie wizyty Sekretarza Generalnego ONZ Antonio Guterresa, polski minister obrony zapowiedział dostawę „w tym tygodniu” 10 czołgów Leopard, oprócz 4 już dostarczonych.

„Polska dostarczy Ukrainie w tym tygodniu 10 czołgów Leopard 2A4” – powiedział dziennikarzom w Warszawie Mariusz Błaszczak przed wyjazdem do Sztokholmu, gdzie weźmie udział w spotkaniu ministrów obrony UE.

Centrum serwisowe na Ukrainie

W styczniu Warszawa ujawniła zamiar dostarczenia Kijowowi 14 Leopardów oraz około 60 czołgów, w tym 30 PT-91, ulepszonej wersji radzieckiego T-72. Od początku wojny Polska przekazała 250 czołgów, co stanowi większość T-72.

Polski minister dodał, że Polska stworzy centrum obsługi używanych czołgów na Ukrainie. Plan ten powinien zostać przedyskutowany ze swoim niemieckim odpowiednikiem Borisem Pistoriusem, „aby mógł wykorzystać swój wpływ na niemiecki przemysł i dostarczyć części zamienne do Panter”.

„Jesteśmy gotowi uruchomić w Polsce centrum serwisowe, które będzie naprawiać i konserwować dostarczone na Ukrainę czołgi Leopard” – powiedział Mariusz Błaszczak, dodając, że zamierza poruszyć tę kwestię podczas rozmów z ministrem obrony RFN Borysem Pistoriusem.

Szkolenie pilotów F-16

Osobno Polska oświadczyła, że ​​jest „gotowa” do szkolenia ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16.

„Tak, jesteśmy gotowi do prowadzenia szkolenia na myśliwcach F-16 w Polsce” – powiedział dziennikarzom podczas wizyty w Kijowie. „Podkreślam, że musi to zostać uzgodnione w ramach szerszej koalicji, ale Polska jest gotowa do przeprowadzenia takiego ćwiczenia” – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Podczas wizyty w Kijowie 24 lutego, w rocznicę inwazji Moskwy na Ukrainę, Mateusz Morawiecki powiedział, że najnowszy pakiet sankcji zaproponowany przez Unię Europejską wobec Rosji jest „bardzo słaby, bardzo słaby”.

READ  30 Do 30 lat Europa Sport i rekreacja | Kylian Mbappe to młody lider, który nie czeka na spełnienie swoich marzeń

Polska zwiększyła zakupy broni i zwiększyła budżet wojskowy do ponad 4% PKB w 2023 r. W kraju tym przebywa również ponad milion ukraińskich uchodźców.

Najważniejsze elementy